Miért fontos az újszülötteknél az Apgar-érték? Az agyi bénulás és az epilepszia kialakulását is jelzi
Miért nem mindegy, milyen értéket mutat az Apgar-teszt?
Akinek van gyermeke, bizonyára tudja, mint jelent az Apgar-teszt, hiszen minden újszülött állapotát ezzel a mérési módszerrel vizsgálják közvetlenül a születést követő első és ötödik - de ha szükséges, a tizedik - percben annak megállapítására, hogy egészséges-e a kicsi.
A rendszer kidolgozója, Virginia Apgar aneszteziológus az 1950-es években alkotta meg a tesztet a csecsemőhalandóság magas arányának visszaszorítására, a kapott értékek alapján döntötték és döntik el a mai napig, van-e szükség egyes újszülötteknél intenzív terápiás ellátásra, vagy sem.
Az Apgar-értékek jelentése
Az Apgar-teszt az újszülöttet öt különböző életfunkció alapján értékeli egy tízpontos rendszer szerint, ennek végén megkapják az Apgar-értéket: ez az öt funkció a szívverés, légzés, izomtónus, reflexek és testszín, amit 0 és 2 pont közötti számokkal látnak el. Az értékek az első percben arra adnak választ, mennyire viselte meg az újszülöttet a szülés folyamata, azaz a méhen belüli állapotára utal vissza, az ötödik perc pedig megmutatja, milyen egészségügyi állapotban van a méhen kívül.
A (Activity): izomműködés
Laza, petyhüdt izomzat: 0 pont.
Gyenge mozgás esetén: 1 pont.
Aktív mozgás esetén: 2 pont.
P (Pulse): szívműködés
Hiányzó szívverés: 0 pont.
Szabálytalan, 100/perc alatti szívverés: 1 pont.
100/perc és a fölötti szívverés: 2 pont.
G (Grimace): reflexek - orr ingerlése egy puha szondával
Nincs reakció: 0 pont.
Fintorgás: 1 pont.
Grimasz, köhögés, tüsszentés: 2 pont.
A (Appearance): bőrszín, megjelenés
Halványkék: 0 pont.
Rózsaszín test, a végtagok kékek: 1 pont.
Ha az egész test rózsaszín: 2 pont.
R (Respiration): légzés
Hiányzó légzés: 0 pont.
Akadozó, szabálytalan légzés: 1 pont.
Szabályos légzés, erőteljes sírás: 2 pont.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az agyi bénulás és az epilepszia kialakulásának kockázatát is jelzi
Kutatók rájöttek, hogy a túl alacsony Apgar-érték előrevetíti az agyi bénulás és az epilepszia kialakulásának magasabb kockázatát. A svéd Karolinska Intézet kutatója, Martina Persson gyermekorvos és docens szerint ezen értékek alapján megjósolható a későbbi agyi bénulás vagy epilepszia kialakulásának kockázata.
1,2 millió, 1999 és 2012 közötti időszakban született egészséges csecsemők és később agyi bénulással és epilepsziával diagnosztizált gyerekek Apgar-értékeit vizsgálták. Megállapították, hogy a két betegség kockázata az értékek csökkenésével az 5. és 10. percben folyamatosan nőtt, és még nagyobb kockázatot észleltek a hasonló Apgar-értékű csecsemőknél a 10. percben.
A kutatók 1221 gyerek esetében fedezték fel a gyermekkori agyi bénulást, és 3975 gyermek esetében az epilepsziát. Az 5. és 10. perc között mért kisebb Apgar-érték-változások is befolyásolják a kockázatokat, a szakember szerint éppen ezért mindkét időpontban mért adatokat figyelembe kell venni, még akkor is, ha az ötödik percben normális az érték. Az 5. percben 0 Apgar-értéket mutatók esetében ez a kockázat 280-szoros volt - fejtette ki Martina Persson.
Miért nincsenek a csecsemőknek könnyeik?
Már a születésük pillanatában is sokkal több van bennük, mint amit elsőre a szülők látnak. Ennek kapcsán mutatunk öt érdekességet, amit biztos nem tudtál a saját babádról!
Miért nincsenek a csecsemőknek könnyeik? 5 érdekesség, amit biztos nem tudsz róluk
Mutatunk öt érdekességet, amit biztos nem tudtál a babádról!
ElolvasomBorító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary