Állandóan hányingered van?
Sok nő a reggeli rosszullétből tudja meg, hogy babát vár. Tudd meg, hogyan enyhítheted!
A gyermekvárás egyik legkellemetlenebb tünete kétségtelenül a reggeli hányinger, ami számos kismamát nem csupán a korai órákban kínoz, hanem akár egész nap. Leggyakrabban az első trimeszter végére az émelygés is megszűnik, de van, akit kilenc hónapon át kínoz.
Számos hipotézis született arról, hogy a hormonális változások mellett mi okozhatja, így a gyógymódok skálája is igen széles: tippjeink között biztosan találsz te is párat, ami beválik!
Mi erősíti a hányingert?
A stressz egyik élettani hatása a gyomorsav mennyiségének növekedése és a gyomor-bél idegesség, érthető módon tehát minél ingerültebb, nyugtalanabb vagy, annál súlyosabb lehet a baj. Emellett azonban erősítheti a hányingert az is, ha teljesen üres a gyomrod, illetve a legújabb kutatások tanúsága szerint a folsavhiány is.
Amennyiben szinte mindentől felkavarodik a gyomrod, feltétlenül szedj folsavat, ez ugyanis a baba egészséges fejlődéséhez is nélkülözhetetlen, a terhesség teljes időtartama alatt.
Mi segíthet?
Bármi okozza is, a reggeli rosszullét kész gyötrelem annak, aki szenved tőle, nem csoda hát, ha te is mindent megtennél azért, hogy elmúljon.
Bár a leghatásosabb gyógyír az idő, néhány egyszerű praktikával csökkentheted a kellemetlen émelygést az első trimeszter ideje alatt is.
Evéssel a hányinger ellen
Fogyassz fehérjében és összetett szénhidrátokban gazdag ételeket - mindkettő hasznos hányinger ellen. A megfelelően kialakított étkezési ritmus emellett segít stabilizálni a vércukorszintet és a gyomorsav mértékét.
Egyél tehát sűrűbben, illetve inkább egyszerre kis adagokat, még mielőtt megéheznél. Ha üres a gyomrod, a sav marhatja a gyomorfalat, ami hányingert válthat ki, akárcsak az étkezések közötti hosszú szünetekben lezuhanó vércukorszint.
A terhességed alatt hat kis étkezés lehet az ideális naponta. Mindig tarts magadnál azonban emellett is egy-két falat tápanyagban gazdag rágcsálnivalót szükség esetére.
Igyál eleget!
Igyál rengeteg vizet, különösen akkor, ha a hányás miatt nagy a folyadékveszteség. Az émelygő gyomor a folyadékot könnyebben tűri, mint a szilárd táplálékot, ha tehát nem tudsz egy falatot sem legyűrni a torkodon, próbáld meginni a szükséges tápanyagot.
Reggel egy tejturmix, egy pohár gyümölcs- vagy zöldséglé, ebédidőben pedig egy finom erőleves, illetve húsleves biztosan jólesik, és enyhítheti a gyomrodban dúló háborgást is.
Gyömbér
Ha mindez nem segítene, hívd segítségül a gyömbért. Az érdekes aromájú fűszer gyomornyugtató hatása régóta közismert: kóstold meg a gyömbéres édességeket, a friss gyömbérgyökérrel készített ételeket, vagy igyál gyömbéritalt. Egyeseknél már önmagában a friss gyömbér illata is megszünteti az émelygést.
B-vitamin
A B-vitaminok családjából a B6-vitamin is hatásos fegyver lehet émelygés ellen. Mivel zsírban oldódik, tabletta formájában túladagolhatod, ezért feltétlenül tartsd be az orvosod utasítását vagy a betegtájékoztatón található szedési útmutatót. A vitaminnak nincs káros hatása a magzatra, természetes formában pedig a banánban található meg, ha tehát pár falatot enni is tudsz, érdemes ezt a gyümölcsöt fogyasztanod.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Alternatív megoldások
Amennyiben különleges módszerrel szeretnél megszabadulni az émelygéstől, fordulhatsz az alternatív gyógymódok felé is. Az akupunktúra és az akupresszúra elsősorban stresszűzőként hatásos, amennyiben tehát az állandó feszültség miatt semmi más nem enyhíti a tüneteidet, ezek a módszerek segíthetnek. Csak olyan szakemberhez fordulj azonban, aki tisztában van vele, hogy gyermeket vársz, és gyakorlott a kismamák kezelésében.
Cikkünk Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg és Sandee Hathaway Az a 9 hónap - Útmutató leendő anyáknak és apáknak című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- terhesség
- aranyér
A legkínosabb terhességi tünet
- terhesség
- kismama
Kínzó éjszakai lábgörcsök
- terhesség
- kismama