8 ijesztő tünet szülés után, amivel azonnal orvoshoz kell fordulnod
A negatív érzések és gondolatok egyáltalán nem természetesek.
A közvélekedés szerint szülés után természetes, hogy az anyuka némiképp lehangolt. A fenti megállapítás azonban nem vall éppen széles látókörre. Ahány ember, annyiféle, így minden újdonsült édesanya más és más érzelmeket él meg, más és más módon - ám biztos, hogy ezek újak, szokatlanok, továbbá intenzívebbek, mint a szülés előtt.
Ez a kellemesnek nem mindig nevezhető helyzet magától is megoldódhat, miután a mama beletanul új szerepkörébe, no meg persze a hormonháztartása is helyreáll. Megesik azonban, hogy elhatalmasodik rajta a szülés utáni depresszió - és ha nem kér időben segítséget, még a kicsi is veszélybe kerülhet, hiszen a kedélybeteg anyuka nem tudja őt megfelelően ellátni.
Ekkor fordulj orvoshoz!
Ha hápog, mint egy kacsa, és totyog, mint egy kacsa, akkor az bizony kacsa. Néha maga a megnevezés akadályozza meg a szülés utáni depresszió felismerését. Hiszen a depresszió szó azt jelenti, hogy szomorúak vagyunk és kilátástalannak érezzük a helyzetünket, ez a megváltozott érzelmi állapot azonban sokszínűbb tünetekkel jelentkezhet.
Úgy érzed, alkalmatlan vagy a feladatra
Nem arról a teljesen hétköznapi dologról van szó, hogy trehánynak tartod magad, mert amikor a párod hazaér, még mindig nincs beágyazva. Itt arról van szó, hogy azt hiszed, valaki anyukájának lenni számodra túl nagy feladat, és biztosan kudarcot fogsz vallani. Az is ide tartozik, amikor folyton összeméred magad a többi kismamával, és mindig őket látod jobbnak.
Nehezen döntesz
Nem a komoly döntésekről beszélünk, például arról, hogy mikor válaszd el a babát, hanem arról, amikor nem tudod eldönteni, hogy elmenj-e otthonról, vagy inkább maradj, hogy csirkét vagy marhát vegyél-e, illetve felöltözz-e, vagy feküdj tovább az ágyban.
Félsz egyedül maradni
Ez a tünet nagyban hasonlít az alkalmatlanság érzésére. Sok hormontúltengéses kismama nem akar egyedül maradni, mert az azt jelenti, hogy egyedül kell maradnia a babával, holott nem is biztos abban, hogy el tudja látni.
Szoptatási nehézségek
Természetesen nem azt állítjuk, hogy minden kismama, aki nehezen sajátítja el a szoptatás mikéntjét, szülés utáni depresszióban szenved. A kicsi táplálásával kapcsolatos problémák az esetek 99%-ban teljesen normálisak, hiszen szoptatni korántsem olyan egyszerű, mint az ember hinné, nem beszélve arról, hogy fájdalmas is lehet. Akadnak azonban olyan anyukák, akik nem képesek annyira ellazulni, hogy a mell tejet tudjon termelni, és ez bizony a gyermekágyi szorongás tünete lehet.
Így szoptasd a kicsit!
A legtöbbször nem lelki okok állnak a szoptatási problémák hátterében. Videónk segítségével felülkerekedhetsz a kezdeti nehézségeken.
Idegesség, remegés, reszketés
A megcincált idegek és az alváshiány következtében előfordulhat, hogy úgy reszketsz, mintha túl sok kávét ittál volna. Ne ijedj meg, de azért légy óvatos a baba körül - nehogy leejtsd véletlenül. És ne tetézd a problémát azzal, hogy koffeintartalmú italokat döntesz magadba, hiába gondolod, hogy szükséged van egy kis ajzószerre. Ám ha a helyzet hetekig-hónapokig nem javul, szakszerű segítségre lesz szükséged.
Nem érdekelnek azok a dolgok, amiket régen élveztél
Aggodalomra ad okod, ha még hónapokkal a szülés után sem tud lelkesedni semmiért, még azokért a dolgokért sem, amiket régen szerettél - nincs kedved felkelni, átlapozni egy újságot, és még a szex is unalmasnak tűnik, amire kár időt és energiát fecsérelni.
Kényszeresen viselkedsz
Nemigen van olyan anya, aki kezdetben ne aggódna amiatt, hogy a baba nem lélegzik, és ne ellenőrizné percenként a kicsit. Hány kézmosásra mondjuk, hogy az már túl sok, amikor pont a kézfogással terjed az influenza? Ami pedig az ezerszer ellenőrzést illeti: ha hozzávesszük azt, amit a kismamák szórakozottságáról tudunk, nem árt azért ellenőrizni, hogy tényleg bezártad-e az ajtót és elzártad-e a gázt. Ám jegyezz meg egy aranyszabályt: ha te nem is érzed úgy, hogy a viselkedésed túlzás lenne, de akik szeretnek, másképp gondolják, akkor higgy nekik!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kerülöd a babát
Az egyik legijesztőbb tünet, amit sok anyuka szégyell, amitől gonosznak érzi magát, és ami miatt igazán fél attól, hogy sosem lesz képes szeretni a gyerekét. Valójában nem akkora a baj, mint elsőre látszik. Persze átadhatod a kisbabát a férjednek, a nagymamának vagy bárki másnak, akiben megbízol - ám minél tovább tart az érzelmi és fizikai távolság, annál nehezebb lesz áthidalni az ily módon keletkezett szakadékot. Itt nem az a kérdés, hogy mennyire szereted a gyerekedet, hanem az, hogy mennyire kételkedsz saját magadban. A fenti félmegoldás helyett tehát kérd szakember segítségét.
Ha a terhességet túlélted velünk, kalandra fel! Most jön a java! Lehet, hogy egész évben az lesz az egyetlen önzésed, hogy elolvasod ezt a könyvet – másra nem lesz időd! A csecsemővel kapcsolatban mindenki számtalan tanáccsal látja el a kismamákat. Abban azonban senki sem nyújt segítséget, hogyan foglalkozzunk saját magunkkal. Minden helyzetben alkalmazható csodaszerek természetesen nem léteznek, de a szülőszoba négyszeres veteránja, Vicki Iovine válaszol a kérdéseinkre, körüljárja félelmeinket és megnevettet minket – úgy, ahogy csak a legjobb barátnőnk képes.
Kiadja a Park Kiadó.
A könyv ára 2550 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
OLVASD EL EZT IS!
- baba
- intelligencia