4 helyzet, amikor jobb, ha a gyerek apa nélkül nő fel

Vedd észre!

A csonka családok helyzete nem éppen irigylésre méltó, de van, hogy még mindig ez a jobb megoldás.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sajnos egyre gyakoribb, hogy egy gyereknek az egyik szülője nélkül kell felnőnie. A csonka családok helyzete nem éppen irigylésre méltó, hiszen egy fizetésből etetni, ruházni, taníttatatni egy kisgyereket valódi mutatványt igényel az egyedülálló szülő részéről.

Azonban nem feltétlenül jelent tragédiát, ha így alakulnak a dolgok. Ismerd meg azokat az helyzeteket, amikor mindenki számára egyszerűbb, ha a kicsi apa nélkül nevelkedik.

Drogok és alkohol mámorában

Az élet nem sétagalopp, ráadásul sokan nem tudnak megküzdeni a mindennapok problémáival, így különböző hangulatfokozókhoz nyúlnak. A kábítószeres és alkoholos befolyásoltság alatt álló apák egyértelműen rossz mintát mutatnak a gyerekeiknek, ráadásul nem éppen megbízhatóak, ha arról van szó, hogy nekik kell a csemetére vigyázni.

Ha azt tapasztalod, hogy párod egyre gyakrabban néz a pohár fenekére, esetleg éjszakánként kimaradozik, netán ittas, kábult állapotban megy haza, ülj le és beszélj vele a különböző lehetőségekről. Ha azonban többszöri próbálkozásra sem sikerül végleg búcsút inteni a szenvedélybetegségnek, akkor a kapcsolatotok sorsán és a gyerek jövőjén kell elgonolkodni.

Agresszivitás

A családon belüli erőszak napjainkban egyre nagyobb méretet ölt. Szinte nincs is olyan hét, hogy a média ne éppen valamelyik ilyen esetet boncolgatná. Az ilyen esetek többségében az apák válnak agresszívvá és durvává, sőt, fenyegetővé. Szinte terror alatt tartják nemcsak a gyereket, de az anyát is, aki fél, és nem tesz semmit az erőszak - sokszor szexuális zaklatás - ellen.

15 jel, hogy lelki problémákkal küzd a gyerek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Egy fenékre verés még nem okoz lelki törést a gyereknek, de a folyamatos lelki, illetve fizikai bántalmazás igen. Ez arra az esetre is igaz, ha nem a gyerek, hanem az anya a célpontja az agresszivitásnak. A családon belüli erőszak nehézzé teszi a kitörést, de számos szervezet segít a bajbajutottakon. A statisztikák azt mutatják, hogy az agresszív családtagok nem változnak, tehát felesleges bárkinek is magát ezzel hitegetnie, az egyetlen, amit tehet, ha kilép a helyzetből.

Gyerekek lelki bajai

A kicsik életében számos más olyan probléma is felmerülhet, amellyel még nem képesek a maguk erejéből megbirkózni. Tudj meg többet a témáról videónkból!

Mintha nem is lenne

Vannak édesapák, akik napi nyolc-tíz-tizenkét órai munka után is iparkodnak haza, hogy legalább az estét a gyerekkel töltsék. A játék, a vacsora, a fürdetés és mesélés pedig még ilyenkor sem teher, hanem sokkal inkább egyfajta örömforrás számukra. Akadnak azonban olyan apák - no meg persze anyák - is, akik valami miatt érzelmileg egyszerűen nem nőttek fel a szülői feladathoz. Persze, ők is igyekeznek eleget tenni alapvető kötelességeiknek, de azt igazi, lélektől lélekig szeretetet nem képesek megélni, és erről tulajdonképpen nem is tehetnek.

Mindazonáltal ezt az állapotot éppen az szenvedi meg a legjobban, aki a legkevésbé sem tehet róla: a gyerek. Még ha látszólag mindent meg is kap - van ennivalója, ruhája-cipője, játéka -, az érzés, hogy ő valamiért nem elég jó a saját szülőjének, mélyen beleivódik. Az ilyesfajta lelki sérülés pedig egész későbbi életére kihathat, különös tekintettel a szociális és társas kapcsolatokra.

Természetesen nem kell rögtön elválásra gondolni, ha azt tapasztalod, hogy a párod nem érett még meg a szülői szerepre. Ám ha nyilvánvalóan nem is törekszik arra, hogy közelebb kerüljön a gyerkőchöz, fontolóra veheted ezt a lehetőséget is.

Ha elmúlt a rózsaszín köd

Sajnos előfordulhat, hogy egy kapcsolat valamilyen oknál fogva nem úgy alakul, ahogy annak idején a pár eltervezte. Persze, érdemes mindent megpróbálni, mert a negatív folyamat sokszor visszafordítható, de az is lehet, hogy a két ember, bármennyire is szeretne, már semmit nem tud adni egymásnak. Megesik, hogy a szülők - épp a gyerek érdekeit szem előtt tartva - mindezek ellenére együtt maradnak. A jó szándékú törekvés azonban a visszájára fordulhat.

A gyerkőcök - a kisebbek éppúgy, mint a nagyobbak - ugyanis mindent megéreznek. Így, még ha igyekeztek is konszolidáltan viselkedni, biztosra vehető, hogy a kimondatlan feszültségek nem maradnak rejtve a csemete előtt, az esetleges konfliktusokról nem is beszélve.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az erőltetett dolgok pedig legfeljebb látszólag működnek - hosszú távon nagyon is destruktívan hat az őszinteség, illetve a szeretet és tisztelet hiánya. Nem véletlen, hogy sok gyerek éppen a látszólag tökéletesen rendben lévő, ám valódi tartalommal nem bíró családokból szökik meg, keveredik rossz társaságba, nyúl az alkoholhoz vagy a droghoz. A döntést persze senki nem hozhatja meg a szülők helyett, ám ha te is hasonló cipőben jársz, érdemes elgondolkodnod azon, mivel tesztek jobbat gyermeketeknek.

OLVASD EL EZT IS!

paros
  • anyák napja
  • párkapcsolati probléma

3 tipikus, de orvosolható párkapcsolati probléma

karmagyerek
  • sors
  • kisgyerek

Mi a gyerek neve?

Ezt is szeretjük