Az újszülöttek 2-3%-a jön a világra olyan szellemi vagy testi rendellenességgel, mely még az anyaméhen belül alakult ki. A fejlődési rendellenességek hátterében azonban sok esetben olyan környezeti tényezők állnak, melyeket sikeresen elkerülhetsz, ha tudatában vagy a veszélynek. Ismerd meg a leggyakoribb okokat, hogy elkerülhesd a bajt, és egészséges babád születhessen!
A-vitamin- és folsavhiány
A közhiedelemmel ellentétben a természetes A-vitamin semmiféle káros hatással nincs a magzatra. Az erre irányuló kísérletek során a tudósok még napi 150 ezer egység, vagyis a szokásosnál jóval magasabb mennyiségű A-vitamin bevitele mellett sem figyeltek meg magzati károsodást.
Ugyanakkor az A-vitamin hiánya az anyánál csonttörékenységet, vérzékenységet okozhat. Napi ötezer egység bevitele alatt pedig már a születendő gyermek is veszélyben forog, mivel megnő az agy és a szemek fejlődési rendellenességeinek kockázata. Ha tehát babát vársz, feltétlenül beszéld meg orvosoddal, hogy esetedben szükség van-e pótlásra, és, ha igen, milyen mennyiségben.
A terhesség idején hasonlóan fontos szerepet játszik a B-vitaminok családjába tartozó folsav, melyből a szakemberek általában napi 400 mikrogramm bevitelét javasolják. Számos klinikai vizsgálat tanúsága szerint a folsavhiány velőcső-záródási rendellenességekhez, vagyis nyitott gerinchez, agyvelő- vagy koponyahiányhoz, agyhártya- vagy agyvelősérvhez vezethet a babánál. Mivel ezek mindegyike a várandósság korai szakaszában alakul ki, a folsavat ajánlatos a tervezett terhesség előtt egy hónappal, illetve, ha úgy érzed, teherbe estél, azonnal elkezdened szedni - természetesen csak az orvos utasítása szerint.
Magas láz
Köztudott, hogy - különösen a terhesség első három hónapjában - kismamaként érdemes óvatosan bánnod a gyógyszerekkel, de később se szedhetsz mindent, amit a baba előtt. A magas láz azonban szintén veszélyezteti a születendő gyermek egészségét, hiszen a terhesség korai szakaszában velőcső-záródási rendellenességhez vezethet, illetve értelmi, mozgás- és viselkedészavarokat okozhat. Egyes megfigyelések szerint legalább két napig tartó, 38,5°C feletti láz esetében a fenti fejlődési rendellenességek kialakulási kockázata akár a 14%-ot is elérheti. A lázat tehát feltétlenül csillapítani kell - néha elég lehet egy hűvös zuhany is, ám, ha ez nem segít, ne zárkózz el a gyógyszerektől sem.
Manapság már számos olyan hatóanyag, illetve készítmény ismert, melyet a terhesség alatt is nyugodtan szedhetsz. Arról nem is beszélve, hogy egyes krónikus, illetve heveny kórok esetén feltétlenül szükség van gyógyszeres kezelésre, és éppen a betegség elhanyagolása veszélyezteti a magzat egészségét. Mielőtt bármilyen orvosságot bevennél, feltétlenül kérd ki orvosod véleményét: ő biztosan tudja, mi a megfelelő készítmény, ha babát vársz.
Mérgezett ételek
A környezetünkben található 13 millió kémiai vegyületből több mint százezer veszélyes méregnek minősül, ennek ellenére sokat közülük a mai napig használnak növényvédő vagy rovatirtó szerként. A növények felveszik őket, és a táplálkozási lánc révén előbb-utóbb az emberhez is eljutnak. Nagyobb mennyiségben a máj és a vese csak részben képes kiválasztani őket, a maradék pedig a véráram útján eléri a magzatot is, növelve a különböző fejlődési rendellenességek kialakulási kockázatát.
Tiltott ételek listája kismamáknak
Nézegess képeket!
Elolvasom
Az érvényben lévő előírások szerint a permetezés és a zöldségek-gyümölcsök boltba szállítása között meghatározott időnek kell eltelnie, melynek során a mérgező anyagok elvileg ártalmatlanná válnak. Ha azonban biztosra akarsz menni, érdemes előbbieket a piacon, őstermelőktől beszerezned, akik jóval kevesebb vegyszert használnak, mint a mezőgazdasági nagyüzemek. Mivel a mérgező anyagok a növények révén a fogyasztásra szánt állatokhoz is eljutnak, a húst és a tejterméket is inkább termelői boltokban vásárold meg. A májat azonban még ez esetben is kerüld, mivel méregtelenítő szervként különösen nagy koncentrációban tartalmazza a káros anyagokat.
Bár a tengeri állatokban bőségesen fellelhető a
magzat fejlődéséhez elengedhetetlenül szükséges omega-3 zsírsav, a szakemberek nem javasolják ezek rendszeres fogyasztását, ugyanis egyebek között olyan nehézfémek - higany, arzén, kadmium, ólom - is találhatóak bennük, melyek szintén
fejlődési rendellenességet okozhatnak. A kardhalat és a cápahúst iktasd ki az étrendedből, és tonhalat is legfeljebb hetente egyszer fogyassz. Omega-3-forrásként pedig a hidegen sajtolt növényi olajakat részesítsd előnyben.
Legális méreg a környezetedben
A levegőben, a vízben, illetve a mindennapok során használt egyes kozmetikai termékekben is fellelhetők olyan mérgek, melyek az anya szervezetébe kerülve azonnali hatást gyakorolnak a magzat oxigén- és tápanyagellátására, hosszútávon pedig vetélést, koraszülést, valamint fejlődési rendellenességeket okozhatnak.
Ilyen például a palackokhoz és más háztartási tárgyakhoz használt polikarbonát műanyagok adaléka, a biszfenol-A, mely a belélegzett por mellett a csapvízzel is bejuthat a szervezetbe. Ha babát vársz, igyál ásványvizet, esetleg szerelj fel víztisztító berendezést a konyhai csapra.
A műanyag játékok és más PVC-eszközök lágyítására alkalmazott ftalátok a hormonokéhoz hasonló hatást gyakorolnak a szervezetre.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Számos kutató valószínűnek tartja, hogy a ftaláthasználathoz köthető a fiúcsecsemőknél egyre gyakrabban megfigyelhető alacsonyabb nemihormonszint. Ezeket a veszélyes vegyületeket a kozmetikai ipar is alkalmazza illatrögzítőként, főként dezodorokban.