3 rejtett lelki ok a gyakori fejfájás hátterében

Szimulálásnak tűnhet, ám többnyire valós fájdalomról van szó, melyet a gyerekben lappangó feloldatlan feszültség okoz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szülő hajlamos lehet egyszerű szimulálásként értékelni, ha csemetéjének rendre egy adott szituációban fájdul meg a feje, például iskolába indulás előtt. Könnyen lehet azonban, hogy a gyerek nagyon is létező tünetre panaszkodik.

A visszatérő fejfájás hátterében kicsiknél a legritkább esetben áll neurológiai ok - jellemzően pszichoszomatikus jelenségről van szó, mely azt jelzi, hogy a lurkóban valamiféle feszültség lappang. A baj pedig sokszor nagyobb annál, minthogy a kicsi képes legyen egyedül megoldani vagy akár csak szavakba önteni.

Túlzott elvárások

A visszatérő fejfájás hátterében nemritkán túlzott elvárások állnak, főként a család vagy az iskola részéről, melyeknek a gyerek nem, vagy csak aránytalan erőfeszítések árán tud megfelelni. Mindehhez az esetek jelentős részében pluszterhelés párosul: a gyerkőcnek a kötelező órákon kívül más foglalkozásokon is részt kell vennie, melyek önmagukban akár érdekesek és hasznosak is lehetnének számára, együttesen azonban valósággal leszívják az energiáját.

Nem kizárt, hogy éppen a gyerek az, aki túlontúl sokat követel önmagától, különösen, ha híján van az önbizalomnak, és a mindenkori teljesítménye révén próbálja elnyerni a körülötte lévők elismerését és megbecsülését. A végeredmény azonban ugyanaz: a csemete szellemileg és fizikailag egyaránt kimerül, szervezete pedig a tünet produkálásával igyekszik egy kis szusszanáshoz jutni.

Így kezeld!

Első lépésben érdemes racionalizálni a gyerekkel szemben támasztott elvárásokat, illetve, ha szükséges, csökkenteni a plusz foglalkozások számát. Legalább ennyit segíthet a kicsi korábbi sikerélményeinek felidézése, illetve az adott helyzetben elért eredményeinek elfogadása - nem beszélve arról, hogy ez utóbbi révén éppen azt a fajta feltétel nélküli szeretetet tapasztalhatja meg, ami az egészséges személyiségfejlődés egyik alappillére.

15 jel, hogy lelki problémákkal küzd a gyerek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Családon belüli változások

Bármely családban adódhat olyan élethelyzet - például a szülők válása, kistestvér születése, haláleset, költözés -, amikor átmenetileg kevesebb idő és figyelem jut a gyerkőcre.

Mivel a kicsi még nem képes felfogni, hogy mindez nem a szeretetlenségből, hanem a körülményekből adódik, hajlamos lehet a korábbinál kevésbé fontosnak érezni magát - és nem tudatosan bár, de pszichoszomatizálni kezd, hogy megkapja azt a törődésmennyiséget, amire vágyik.

Így kezeld!

Lehetőségeidhez mérten igyekezz kárpótolni a kis fejfájóst. Időnként legyetek csak kettesben - az voltaképpen mindegy is, hogy ilyenkor játszotok, sétáltok vagy beszélgettek, a lényeg, hogy a gyereknek senkivel ne kelljen osztozkodnia rajtad.

Egy-egy közös program pedig valósággal elfújhatja a panaszt, ám fontos, hogy ezeket a kicsi ne valamiféle tüneti kezelésként élje meg, hanem az tudatosuljon benne, hogy a fejfájástól függetlenül is törődsz vele.

A gyógyulás persze nem egyik napról a másikra megy végbe. Ám minél inkább úgy érzi a kicsi, hogy visszanyerte korábbi helyét és szerepét a családban, annál ritkábban jelentkezik majd a panasz is.

Ovis bajok

A fentieken túl a kicsinek számos más lelki baja lehet, egyebek között az óvodai közösséggel összefüggésben. Ismerd meg őket videónkból.

Megoldatlan konfliktusok

A fejfájás hátterében állhatnak megoldatlan konfliktusok is - az iskolában, a baráti körben és a családon belül egyaránt. Ezekkel a gyerkőcnek korából adódóan nehezére eshet szembenéznie, netán olyan érzésekkel viseltetik a többi érintett iránt, melyeket szégyellnivalónak tart. Lehetséges, hogy nem is tudatosul benne, pontosan mi a baj, vagy, ha mégis, nem tudja megfogalmazni - akár azért, mert a szókincse nem elegendő ehhez, akár azért, mert tart környezete reakciójától.

Így kezeld!

Első lépésben azt kell kiderítened, pontosan mi provokálja a panaszt. Bátorítsd gyermekedet érzései és gondolatai kifejezésére - leginkább úgy, hogy magad is így teszel, mintegy mintát adva a kicsinek. Ha a tünetet nem sikerül áthelyezni verbális síkra, kérd meg porontyodat, hogy rajzolja le, illetve a játékaival játszassa el azt, ami bántja.

Ha mindezek ellenére sem tudsz közelebb jutni a fejfájás kiváltó okához, a megoldást a fejfájásnapló jelentheti. Jegyezd fel a panaszok időpontját, időtartamát, esetleg jellegét, és gondold végig, hogy történt-e akkor valamilyen szokatlan dolog a gyerek környezetében. Egy-egy kiragadott eset valószínűleg nem ad magyarázatot, de a feljegyzések összessége már támponttal szolgál arra vonatkozóan, hogy merre indulj el.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ez azonban csak az első lépés, hiszen a tényleges probléma, azaz a konfliktus rendezése még hátra van. Lehetséges, hogy ennek érdekében változásokat kell foganatosítanod a család mindennapjaiban, esetleg óvodát vagy iskolát kell váltanotok. Érdemes azonban meghoznod bizonyos áldozatokat, ugyanis az elhanyagolt pszichoszomatikus tünetek idővel önállósult fejfájásbetegséggé nőhetik ki magukat, mely a későbbiekben is megkeserítheti a gyerek életét.

Ezt is szeretjük