3 jel, hogy a gyerek tehetséges
Így neveld, hogy ne kelljen meg nem értett zseniként leélnie az életét.
A tehetséget bizony nem mindig könnyű felismerni, mivel a kezdeti időkben még nem mutatkoznak egyértelmű jelei, mint például az írás vagy olvasás korai elsajátítása.
Teljes bizonyossággal csak a szakember döntheti el, hogy csemetéd rendelkezik-e átlagon felüli képességekkel, ám akadnak olyan - már néhány éves vagy akár hónapos korban jelentkező - sajátosságok, amelyek erről árulkodnak.
Érdeklődés a világ iránt
A tehetséges gyerek már babaként is érdeklődéssel fordul szűkebb és tágabb környezete felé. Ennek megfelelően erős benne a késztetés arra, hogy mielőbb felvegye a kapcsolatot a körülötte lévőkkel, így akár már hat hónaposan kimondhatja az első szavakat, egyévesen egyszerű mondatokban fogalmaz, másfél-két évesen pedig folyamatosan beszél. Feltűnően korán kezd kérdezősködni, és magyarázatot vár a jelenségekre. Foglalkoztatja a jó és a rossz kérdése.
Figyelem, memória, produktivitás
Arra, ami valóban érdekli, meglepően hosszan képes koncentrálni. Memóriája kiváló. Nem reproduktívan, hanem produktívan gondolkodik - azaz nem másokat utánoz, hanem eredeti, kreatív gondolatai vannak.
Mivel kortársai nem mindig tudnak lépést tartani vele, jobban kedveli az idősebb gyerekek, esetleg a felnőttek társaságát. A tanórákon gyakran unatkozik, mert képességei túlmutatnak a hagyományos oktatás keretein, a pedagógus nehezen tudja motiválni.
Tipikus személyiségjegyek
Sok tehetséges gyerkőc a legkevésbé sincs híján az önbizalomnak, és határozottan képviseli az érdekeit, ám szép számmal vannak olyanok is, akik - dacára kiemelkedő képességeiknek - alulértékelik magukat, esetleg hajlamot mutatnak a depresszióra is. Nem ritka körükben a független - esetenként kimondottan öntörvényű -, inkább befelé forduló személyiség sem.
Ovis bajok
Nem kedvez a tehetség kibontakoztatásának, ha a gyerek nehezen találja a helyét környezetében. Tudd meg, melyek a leggyakoribb óvodai problémák, és hogyan kezeld őket.
Így kezeld!
A tehetség elsikkadhat, ha nem gondozzák megfelelően, de aránytalan teherré is válhat, ha a kelleténél nagyobb jelentőséget tulajdonítanak neki. A szakemberek szerint az arany középutat az átlagon felüli képességek fejlesztése jelenti - az ésszerűség határain belül és a gyerkőc számára élvezetes módon.
Fejlesztés a mindennapok során
Játssz vele, beszélj hozzá, és vitassatok meg olyan mindennapos témákat, amelyek a csemetét arra ösztönzik, hogy elmondja a véleményét. Amennyiben érdeklődést mutat a tudomány vagy a művészet iránt, ezen a téren is fejleszd - ha egyedül nem boldogulsz, kérd szakember segítségét.
Keress fel vele olyan rendezvényeket, intézményeket, ahol új készségeket vagy másfajta tudást sajátíthat el - vidd el például múzeumokba, könyvtárba, művelődési házba, játszóházba vagy kézműves táborba. Érdeklődési körének megfelelően járjon különféle foglalkozásokra, szakkörökre. Ügyelj arra, hogy ne unatkozzon, és magyarázd el neki, hogy a jövőben hasznára válik az adott tevékenység. Teremts számára csendes, nyugodt légkört,ahol olvashat és tanulhat, illetve játszhat - a kicsik fejlesztésének legfontosabb módja a spontán, önfeledt játék.
Tehetséggondozás
A tehetséges gyermekek számára fenntartott iskolákat gyakran elitizmussal vádolják. Tény, hogy különleges lurkókra külön figyelmet kell fordítani, mégsem javasolja minden szakember, hogy emiatt a szülők más intézetbe írassák a kicsit. Inkább azt ajánlják, hogy a gyerek normál iskolába járjon, de más, nehezített tanterv szerint haladon a tanulmányaiban, és több időt fordítson a tanulásra. Ez a módszer természetesen a tanár és a szülők együttműködésére épül. A nevelési tanácsadóban biztosan tudnak ajánlani iskolát, illetve pedagógust csemetéd számára.
A társas készségek fejlesztése
Fontos, hogy a tehetség mellett a gyerek társas készségeit is fejleszd. Ellenkező esetben a kicsi nehezen talál majd kapcsolódási pontot mindenkori környezetével, ami nagyban megnehezítheti, esetleg meg is akadályozhatja rendkívüli képességeinek kibontakoztatását - azt pedig nyilván nem szeretnéd, ha a gyerkőc meg nem értett zseniként élné le az életét. Az alábbi egyszerű praktikák alkalmazásával megelőzheted a bajt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Beszélgess csemetéddel arról , mitől maradhat tartós egy barátság - vagy bármilyen emberi kapcsolat -, és mi az, ami véget vethet neki. Gyakorold vele a telefonos beszélgetést, mutasd meg, hogyan hívhatja meg a barátait az otthonába. Amikor vendégek érkeznek, nyisson a gyerek ajtót, segítse le ő a kabátjukat, vagy kérdezze meg, hogy megkínálhatja-e őket valamivel. Ha már elég idős, önkéntesként hétvégi munkát is kereshet - például egy állatmenhelyen -, így jobban beilleszkedhet a társadalomba, miközben az önértékelése is nő. Mindeközben vezesd rá arra, hogy mások többnyire másként gondolkodnak, ami iránt pedig minden körülmények között toleranciával és elfogadással kell viseltetnie.
Cikkünk Gustavo Villalobos-Myriam Canas Gyermekeink egészsége című könyve alapján készült, amely az Alexandra Kiadó gondozásában jelent meg.
OLVASD EL EZT IS!
- életmód
- kisgyerek
A szülők legújabb kedvence: mesetakaró
- kisgyerek
- intelligencia
3 szülői tévedés, ami rombolja a kicsi IQ-ját
- könyv
- kisgyerek