15 készségfejlesztő, aminek minden gyerekszobában ott a helye
Generációk óta életre nevelnek - szerezd be őket te is a kicsinek.
- Kiss Krisztina
- 2012.01.28.
Dia
Építőjáték
Az építő, konstruáló jellegű játékok fejlesztik az ügyességet, megtanítják felismerni a térbeli viszonyokat, és a logikai képességre is jó hatást gyakorolnak. A kisebbeknek még tökéletesen megfelel az egymásra illeszthető hengereket, hasábokat, téglatesteket és kockákat tartalmazó játék, óvodáskorban azonban már ki lehet próbáltatni a gyerkőccel a bonyolultabb kombinatív képességeket és finomabb mozgást igénylő legót.
Dia
Bábok
A bábokkal történetet lehet elmesélni, így a gyerek beleélheti magát egy szerepbe, és használhatja a képzelőerejét. Ez nemcsak az érzelmi intelligenciáját fejleszti, hanem megmozgatja a fantáziáját és a kommunikációs képességére ugyanúgy pozitív hatást gyakorol. Érdemes közösen játszanod a csemetéddel, így te is alakíthatod az elbábozott mesét, amelybe tanulságos szálakat csempészhetsz. Az ilyen játék során a kicsi szókincse és beleérző tehetsége úgyszintén gyarapodhat.
Dia
Mesekönyv
Már féléves korától érdemes hangosan olvasgatnod a picinek, mert így gördülékenyebben kifejlődik a nyelvi érzéke. Nagyon fontos, hogy a hangsúllyal, a hanglejtéssel és az arcmimikával mindig alátámaszd a mese történését. Ha a nyuszi hopp, beugrott az üregbe, csodálkozz rá te is, hogy eltűnt. A kicsik így tanulják meg leghamarabb a gesztikuláció és a beszéd közötti összefüggéseket. Az illusztrációs képek pedig abban segíthetnek, hogy felismerjék a síkbeli és térbeli dimenziók közötti különbséget, és megtanulják elképzelni a mesét.
Dia
Toronyépítő játék
A színes toronyépítő játékok a kisgyerekek kézügyességét és logikáját fejlesztik. Segítséget nyújtanak, hogy a picik megtanulják, mi az, hogy valami kisebb vagy nagyobb a másiknál, és közben a színek felismerését is gyakorolhatjátok.
Dia
Rajz- és festőkellékek
A ceruzák, festékek, rajzpapírok és kifestőkönyvek a legolcsóbb készségfejlesztő eszközök, melyek finomítják a mozgáskoordinációt. Ám nemcsak a kézügyességre, hanem a vizuális érzékelésre, a kreativitásra, az alkotókedvre és a fantáziára is pozitív hatást gyakorolnak a rajzos-festős tevékenységek. A kicsi kezdetben csak az anyagokkal ismerkedik, felfedezi a tulajdonságaikat és a színeket. Később képes lesz meglátni a firkában egy alakzatot, amit kiegészít vagy átalakít. Majd fokozatosan eljut addig a pontig, mígnem tudatosan alkot valamit, ami épp eszébe jut.
Dia
Kártya
A kicsik számára remek memóriafejlesztő lehet a különböző figurákat ábrázoló kártyajáték. Itt még inkább az a lényeg, hogy emlékezzenek rá, a képpel lefelé fordított lapok között hol bujkál a cica párja. A nagyobbacskákat viszont fokozatosan be lehet vezetni a szabályokon alapuló, társasági kártyajátékok rejtelmeibe: persze nem rögtön a pókerrel kell kezdeni, hanem mondjuk a Fekete Péterrel.
Dia
Gyurma
Egyes gyerekek a síkbeli, mások a térbeli alkotásban ügyesebbek. Fontos, hogy egyiket se erőltesd teljesítendő feladatként, hagyd, hogy a csemetéd ismerkedjen a gyurma anyagával. Mindenki a maga idejében sajátítja el a formák lemásolásának képességét, és még akkor sem biztos, hogy szobrászi szintre fejlődik a dolog. Arra viszont tökéletes a gyurma, hogy fejlessze a térbeli látásmódot, az ujjak finommechanikai mozgását és a kreativitást.
Dia
Gurulós játék
Kislányoknak és kisfiúknak egyaránt lehet húzható, tolható kerekes játéka. A madzagra kötött guruló játékok vagy a tologatható társaik fejlesztik a ritmusérzéket, hiszen a gyerkőcnek úgy kell szabályoznia a tárgy mozgását, hogy az összehangolt legyen a járásával. A kisautók mozgatása is igénybe veszi az apró ujjacskákat, ráadásul gyakran hangutánzás társul a játékhoz, ami megedzi a hangképző szerveket.
Dia
Baba
Az életutánzó szerepjátékok szintén fontosak a gyerekek számára, hiszen sokat tanulnak belőlük. A babát ösztönösen óvni akarják a kislányok, és rajtuk gyakorolják az anyukájuktól ellesett gondoskodást. A babával lejátszott folyamatok fokozzák az érzelmi intelligencia fejlődését. A stresszoldásban úgyszintén segíthet a kis kedvenc, mert a segítségével a kicsi kijátszhatja magából az őt ért sérelmeket, ha mondjuk csúfolták az oviban. Így megtanulja feldolgozni a rossz érzéseket. A kisfiúknál egy mackó is betöltheti ezt a szerepet.
Dia
Boltos vagy doktoros játékok
Nem azért kellenek, hogy rávezessék a gyereket, mi akarjon lenni, ha felnő. Az efféle játékok szintén a beleélő képességet fejlesztik a szerepjátszás révén. Ugyanakkor segítséget nyújthatnak abban, hogy játszva tanulhasson meg a csemetéd bizonyos viselkedési formákat. A számára ismeretlen élethelyzeteket is elmagyarázhatod neki a játék szintjén. Lejátszhatjátok, hogy mi történik majd, ha orvoshoz mentek, így élesben már nem fog annyira félelmetesnek tűnni neki a szituáció.
Dia
Képkirakós játék
Az írástanuláshoz nagyon fontos a különféle szintű finommozgások kialakulása. A formaillesztő játékok elsősorban a finommotorikai fejlesztésben jeleskednek, de a kombinációs logikai képességeket, valamint a memóriát is stimulják.
Dia
Társasjáték
A legegyszerűbb társasjáték is fejlesztő hatással bír a porontyokra. A titok nem a szabályzat bonyolultságában, vagy a táblára festett képekben rejlik, hanem összességében a játék társas, vagyis közösségi mivoltában. Az együtt játszás során muszáj, hogy kifejezze a gondolatait a kölök, esetleg csapatot alkotva együtt kell működnie egy társával, miközben bizonyos sorrendet és szabályokat követnek. Az egészséges versenyszellemnek, a célravezető kommunikációnak, a kapcsolatteremtő képességnek és a csapatmunkának mind nagy hasznát veheti később az életben, a társasjátékok pedig ezekre nevelik és készítik fel a gyerekeket.
Dia
Labda
Senki sem nőhet fel olyan játék nélkül, amivel a szabadban is lekötheti magát, mégpedig úgy, hogy közben fejlődik a mozgáskoordinációja. A gyerkőcök egyik ilyen kedvence a labda.
Dia
Homokozó szett
A rajzoláshoz és a gyurmázáshoz hasonlóan, a homoksütik lelkes gyártása és a homokvárak építése felerősítik a művészi, alkotó hajlamokat. Ráadásul egy lapát, gereblye és vödör remek kézügyesség fejlesztő, és mivel a gyereknek kell kitalálnia, hogy mi mindent alkothat ezekkel az eszközökkel, a kreativitást is lázas munkába fogják.
Dia
Zenélő, hangadó játék
Nem mindenkiből lesz muzsikus, és nem is kell ráerőltetni a lurkóra a hangszereket, ha nem keltik fel az érdeklődését. Ám alapszinten a dallam, a ritmus felismerésének fejlesztése szintén hozzájárul a gyerek mentális okosodásához. Bármilyen zenélő játékot választhatsz, akár dalolászó meséskönyvet, vagy állathangokat zenébe foglaló nyomogatós kütyüt, a lényeg, hogy a kicsi megismerkedjen a ritmusokkal és hangokkal.