Így emeld meg a zsírégető hormonok szintjét a testedben: ételek, amikből fogyassz többet
Mutatunk néhány olyan étrendi és életmódbeli változtatást, amelyekkel rábírhatod a hormonjaidat, hogy a fogyókúra szolgálatába álljanak.

- 8 kortalan ruhadarab, ami nem hiányozhat a tavaszi ruhatárból: egyszerűek, mégis felpezsdítik a megjelenést »
- Egyedi tervezésű ruhák narancshéjból és banánrostból: itt nézheted meg az ingyenes divatkiállítást »
- A 32 éves Emma Roberts elsütötte a tavasz legnőiesebb divatirányzatát: ilyen bájos és vidám tud lenni egy színes, virágos ruha »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Melyik magyar város látnivalója Gázi Kászim pasa dzsámija? 8 kérdés az ország neves helyeiről
- 3 európai ország, ahova kevés magyar utazik, pedig érdemes lenne: igazi gyöngyszemek
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Fontos változás jön a magyarországi utakon: komoly büntetést kaphat, aki nem tud róla
Az emberi szervezetben a hormonok olyan kémiai anyagok, amelyek a vér útján jutnak el a sejtekhez, és szabályozzák, valamint összehangolják a különböző biológiai folyamatokat a szívveréstől kezdve egészen az alvásig. Ezért ha a hormontermelés nincs rendben, az hatással van a szervezet egész működésére, ezáltal a fogyásra vagy hízásra is.
Azonban ha az ember célorientáltan táplálkozik, vagy változtat pár szokásán, akkor a hormonok is hatékonyabban fognak közreműködni az alakformálásban. Néhány étrendi és életmódbeli változtatás támogatja a hormontermelés egyensúlyát.
Gyorsítsd fel az anyagcserét!
Az adiponektin egy olyan fehérjealapú hormon, amely a zsírsejtekben termelődik, és a zsírok, valamint a glükóz anyagcseréjét szabályozza, például szerepe van abban, hogy az izmok energiát nyerjenek az elfogyasztott szénhidrátból. Minél több ilyen hormon szabadul fel a zsírsejtekben, annál könnyebben csökken a zsigeri zsírtömeg, javul az inzulinérzékenység, és nő az előnyös, azaz a HDL-koleszterinszint, de a folyamat a gyulladások leküzdésében is segít. A hormon alacsony szintje esetén azonban könnyen felborulhat és lassulhat az anyagcsere.

A folsavban gazdag ételek, mint például a spárga, spenót, hüvelyesek, brokkoli, avokádó vagy tojás növelik az adinopektin szintjét, és felveszik a harcot a szervezetben keletkező gyulladásokkal, ezáltal pedig közvetetten csökkentik a hasi hízást is. A hormon növekedése érdekében fogyassz minőségi fehérjét és rostokban gazdag ételeket!
A szerotonin egy olyan hírvivő és ingerületátvivő anyag a testben, amit a központi idegrendszer neuronjai és a gyomor-bélrendszer egyes sejtjei állítanak elő. Feladata, hogy üzeneteket szállítson a test bizonyos sejtjei között, szabályozza a szervezet belső óráját, azaz befolyásolja azt, mikor leszünk álmosak, és reggel mikor kelünk, ezért alacsony szintje komoly alvásproblémákhoz, ebből fakadóan fáradékonysághoz, depresszióhoz és étkezési problémákhoz vezethet.

Három szakácskönyv ingyenes szállítással!
Mentes Anyu szakácskönyveit azoknak ajánljuk, akik egészségük érdekében vagy meggyőződésből különleges étrendet követnek, de azoknak is, akik csak inspirációt, új ízeket keresnek.
MOST INGYENES HÁZHOZSZÁLLÍTÁSSAL!
Tekintsd meg ajánlatunkat, kattints ide!
Promóció
Az alvásmegvonás negatívan hat a fogyókúrára, mivel hatással van az étvágyat szabályozó hormonok működésére, növelheti a sóvárgást az olyan élelmiszerek iránt, amelyek magas kalória-, szénhidrát- és zsírtartalommal bírnak. Ezért fontos, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű alvást iktass be a mindennapjaidba, ezáltal a szerotoninhormon szintje is megemelkedik, az éhséget szabályozó leptin szintje pedig lecsökken, ezáltal nem leszel farkaséhes, és nem nyúlsz az édes ételek iránt. A szerotonin emelkedését segítik a keményítőben gazdag ételek, például a burgonya, a B6-vitamint tartalmazó ételek, mint például a búzacsíra, zabpehely, máj, banán, halak és teljes kiőrlésű gabonák.
A neuropeptid Y olyan hormon, ami stimulálja az étvágyat, elsősorban a szénhidrátok bevitelét. A szintje olyankor emelkedik meg jelentősen, amikor az ember hosszú időn át koplal, vagy megvonja magától az ételt, ami anyagcsere-lassuláshoz vezethet. A túl kevés fehérjétől is megnőhet a szintje, ezért érdemes proteinben gazdag ételeket fogyasztani ennek lecsökkentésére.

A PPY, vagyis Peptid Y (3-36) a bélben keletkező hormon, amely az étvágyért felelős, azonban ha túl kevés termelődik belőle, az állandó éhségérzetet okoz. Mivel a magas vércukorszint semlegesítheti a Peptid Y hatását, olyan ételeket érdemes fogyasztani, amelyek nem emelik meg hirtelen a vércukorszintet. Ilyen például, ha alacsony szénhidráttartalmú étrendet követsz, a feldolgozott élelmiszereket pedig friss alapanyagokra cseréled.
Védik a májat, és tartós fogyást okoznak: 8 étel zsigeri zsír ellen
Odafigyeléssel és a megfelelő táplálkozással csökkenthető a veszélyes hasi zsír mennyisége a testben.
(Képek: Getty Images Hungary.)