Csoki-diéta édesszájúaknak!

A világ leghatásosabb diétái

Ha nem tudsz ellenállni a csokinak, akkor ez a diéta neked szól! Nem csak fogyhatsz, hanem egészségedre is pozitívan hat a csokoládé!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mit érhetsz el ezzel a diétával?

  • Súlycsökkenést
  • Segíti a rák megelőzését
  • Stresszoldást
  • Koncentrálóképességed növekedését

A diéta lényege

A legfrissebb kutatások szerint a csokoládé antioxidáns hatása magasabb, mint a zöld teáé, a vörösboré vagy az eperé. Ez a magas antioxidáns tartalom, flavonoidok, elősegíti az emésztést és lassítják az öregedési folyamatokat.

Fontos!
A csokinapot maximum 1 napig végezheted, és ezt is csak három havonta! Nagyon egyoldalú étrend, ez pedig nem egészséges hosszútávon!

A csokoládéról...

  • A csokoládét Dél-Amerika őserdeiben élő kakaófa gyümölcséből, a kakaóbabból készítik.
  • A kakaóbab pénzként is használatos volt (1 nyúl 10, 1 rabszolga 100, 1 rabszolganő pedig 50 kakaóbabot ért).
  • Európába, pontosabban Spanyolországba a XVI. század elején került, majd hamar elterjedt élvezeti értéke miatt. Ezenkívül gyógyítóhatása is ismert volt.
  • Az édesipari termékek közül a csokoládé ma is az egyik legkedveltebb édességek közé tartozik. Ez részben annak köszönhető, hogy nagyon sokféle ízben, formában kapható, így mindenki találhat köztük olyat, ami az ízlésének megfelelő.
  • Már nálunk is kapható sokféle kitűnő minőségű csokoládé. Akár 99%-os kakaótartalommal is találhatsz inyencséget. Látogass el Budapesten a Culinaris nevű gourmand-paradicsomba, hogy kedvedre válogathass a finomabbnál finomabb csokoládék között!
A csokoládé a teához hasonló módon hosszú utat jár be, amíg a hasdba kerül. A kakaófa egész évben virágzik és terem. Október és március között szüretelik a babokat. Ebben a hat hónapban szüretelik a világ csokoládéalapanyagának 80%-át. Utána következik a fermentálás, ami a trópusi égövön magától is meginduló erjedési folyamat, majd ezután a szárítás és őrlés. És készen is van a csokoládé alapanyaga.

A csokoládéfajták és a csokoládé tápértéke

A csokoládék között megkülönböztetnek táblás, üreges, ét- és tejcsokoládét.

Mind az étcsokoládé, mind a tejcsokoládé lehet ízesített (például kávéőrleménnyel), illetve dúsított.
A dúsításra általában mogyorót, mandulát, mazsolát, aszalt gyümölcsöket használnak. A töltött csokoládék tölteléke lehet például fondant, nugát.
A csokoládék dúsítására használt olajos magvak (mandula, mogyoró), a bennük található számos ásványianyaggal, vitaminnal, telítetlen zsírsavval és rosttal fontos részei a kiegyensúlyozott táplálkozásnak.
Gazdagok B1-, B2-, B6- és E-vitaminban, az ásványianyagok közül pedig magnéziumot, káliumot, kalciumot és rezet tartalmaznak számottevő mennyiségben.

Mi az a flavonoid? A flavonoidok antioxidáns tulajdonságú növényi hatóanyagok. Hatásuk sokrétű: antioxidáns, immunrendszert módosító, rákmegelőző, gyulladáscsökkentő, vírusellenes és baktériumellenes, májvédő, összességében egészségvédő hatásúak. A csokoládéban, vörösborban és teában találod a legtöbbet.

Napi mintaétrend

  • Reggeli: 5 dkg zsírszegény túró fahéjjal, 2 teáskanál kakaóporral és édesítőszerrel, 1 szelet Graham-kenyér, 2 kocka étcsoki
  • Tízórai: 1/2 banán, 2 kocka tejcsoki
  • Ebéd: 15 dkg zsírszegény túró búzadarával, 1 evőkanál kakaóporral, 2 kocka étcsokival és édesítőszerrel.
  • Uzsonna: 2 dl zsírszegény tej 1 evőkanál kakaóporral, 1 zacskó vaníliás cukorral.
A vacsorát hagyd ki, az uzsonnát is fogyaszd el még 16:00 óra előtt!

A cikk megírásában az Illia Kiadó: Nagy fogyikönyv című műve segített.

Ezt is szeretjük