Tényleg jobb a light? Az igazság 3 fogyókúrás dogma mögött
Ha fogyni akarsz, akkor tényleg le kell mondanod a vacsoráról? És a light termékek valóban kevésbé hizlalnak?
- A ’90-es években minden szupermodell ilyen sminket viselt: könnyű elkészíteni, ha követed a lépéseket »
- Nincs nőiesebb a kis fekete ruhánál, nehéz hibázni vele: nem kelt komor hatást, ha így viseled »
- Az ősz haj festése macerás, de könnyen elkerülhető a kudarc: 6 tipp, hogy fodrász nélkül is szép legyen az eredmény »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Mi Kanada fővárosa? 10 kérdéses kvíz a világ országairól, amit illik tudni
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- 4 étel, ami 50 felett különösen javasolt: felturbózzák a lelassult anyagcserét a dietetikus szerint
- 5 kérdés, ami megmutatja, mennyire intelligens valaki - Hány igen válaszod lett?
A túlsúly és a fogyás problémája évszázadok óta áll az emberek érdeklődésének középpontjában, nem csoda tehát, ha néhány fogyókúrás dogma bevette magát a köztudatba, és makacsul ott tanyázik.
Ezeknek a bölcsességeknek az igazságtartalma ugyanakkor megkérdőjelezhető - most lerántjuk a leplet a három leggyakoribbról.
Jobb a light!
A light termékek általában nem tartalmaznak cukrot, vagy csökkentett a zsírtartamuk, ez azonban nem minden esetben jelenti azt, hogy büntetlenül falatozhatod őket, vagy hogy nem hizlalnak.
Egyrészt, mert a mesterséges édesítőszerek kifejezetten rosszul hatnak az anyagcserédre - lebontásuk nagyon nehéz, a bennük lévő méreganyagok felhalmozódhatnak, és akadályozhatják a kiválasztó folyamatokat.
Másrészt, mert a cukormentes termékekben - például a diétás csokiban - az édes ízt sokszor azzal érik el, hogy növelik a zsírtartalmat.
Harmadrészt pedig azért, mert az ételek természetes összetételének megváltoztatásával gyakran a zsírok is megváltoznak - vagyis, bár a zsírtartalom alacsonyabb lesz, de telítetlen helyett telített zsírok kerülnek az ételbe. Összességében tehát jobb, ha természetes, nem módosított zsírokat tartalmazó ételeket fogyasztasz, és igyekszel mértéket tartani.
A reggeli kávé beindítja az anyagcserét
Szintén van némi valóságalapja, de ebben a formában erősen sarkított igazság. Tény, hogy a kávéban lévő koffein fokozza a vérkeringést, ezáltal pedig az anyagcserét, valamint a zsírégető folyamatokat is serkenti.
Ugyanakkor a kávé savasít, és önmagában nem is helyettesítheti a rostban gazdag, emésztéselindító reggelit. A kiegyensúlyozott étrend mellett napi egy csésze gyenge kávé nem okozhat gondot, és még segítheti is az emésztésed, de reggeli helyett kávét inni igazi pofon a gyomornak.
Ha kihagyod a vacsorát, hamarabb fogysz
Az állítás csak félig igaz: ha a vacsora azt jelenti, hogy lefekvés előtt jól belakmározol, akkor valóban jobb, ha a fogyás érdekében lemondasz erről. A legideálisabb azonban, ha este is eszel valamennyit, legkésőbb három órával azelőtt, hogy nyugovóra térsz. Máskülönben a vércukorszinted az éjszaka során túlságosan leesik, és reggel még nehezebb lesz ellenállni a szénhidrátbombáknak.
Válassz inkább könnyű, alacsony glikémiás indexű vacsorát, például túrót, joghurtot, gyümölcsöt vagy salátát, így az anyagcseréd az éjszaka során sem lassul le, a reggeli nem lesz sokk az inzulintermelésnek, ugyanakkor a fölöslegesen bevitt kalóriák sem alakulnak zsírpárnákká, miközben az igazak álmát alszod.
OLVASD EL EZT IS!

- kutatások
- orvosi diéta