4 hét, 8 kiló

Savtalaníts és fogyj!

Szervezeted elsavasodása elhízáshoz, testi-lelki egyensúlyod felborulásához, és komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjaink embere hajlamos sokszor úgy tekinteni a stresszre, a környezetszennyezésre és a felgyorsult élettempóra, mint a modern élet legtermészetesebb velejáróira, megfeledkezve arról, hogy az emberi test és lélek korántsem ilyen körülmények elviselésére hivatott.

Vigyázz, elsavasodsz!

Ahogy egyre több a méreg kívül, úgy egyre több jut belülre is, így amilyen mértékben „savasodik” a környezeted, olyan mértékben savasodik szervezeted is.

A savasodás ez esetben szó szerint értendő: a káros környezeti hatásoknak, a mozgáshiánynak, a hosszan tartó stressznek, az oxigénhiánynak, illetve az egészségtelen, egyoldalú táplálkozásnak köszönhetően könnyedén felborulhat szervezeted sav-bázis egyensúlya, ami elhízáshoz, emésztési problémákhoz, az immunrendszer legyengüléséhez, állandó fáradtságérzethez, rosszabb esetben pedig súlyos elváltozásokhoz, például rákos megbetegedésekhez vezethet.

Egyes orvosok és kutatók szerint egyedül a test elsavasodása a felelős az összes olyan negatív tényezőért, mely megakadályozza, hogy az ember akár a századik, vagy éppen a százhuszadik életévét is megélje. Szerencsére sosem késő felismerni az intő jeleket: a szervezet egyensúlyát nem nehéz helyreállítani, azonban gyökeres életmódváltás szükséges hozzá, elsősorban pedig a megfelelő diéta, vagyis a lúgosító étrend.

Mikor van szükséged a savtalanításra?

  • Már mindent megpróbáltál, de sehogy sem tudod leadni a plusz kilókat.
  • Ha ok nélkül fáradtnak, kimerültnek és gyengének érzed magad.
  • Hajlamos vagy a vírus- és baktériumfertőzésekre, allergiás vagy, vagy autoimmun-betegségektől szenvedsz.
  • Teljesítőképességed csökkent, nehezen koncentrálsz, memóriazavaraid vannak.
  • Nem tudod kezelni a felgyülemlett stresszt, álmatlanságban, depresszióban szenvedsz.
  • Emésztőszervi, légzőszervi, kiválasztó-szervi megbetegedésed van.
  • Érzékszervi zavaroktól, migréntől, állandó fejfájástól vagy izomfájdalmaktól szenvedsz.
  • Erőteljesebben hullik a hajad, bőröd színtelen, fakó vagy sárgás, a szádban furcsa fémes ízt érzel.

A lúgosító étrend

Szervezeted sav-bázis egyensúlyát úgy tudod a legkönnyebben helyreállítani, ha ügyelsz arra, hogy napi táplálék-beviteled körülbelül 75%-a lúgos, 25%-a pedig savas élelmiszerekből álljon. Sokan összetévesztik az egyes ételek és italok kémhatását az általuk adott ízekkel, azonban előbbi korántsem ezen múlik. Vegyük példának a citrusgyümölcsöket: a citrom, bár savas íze van, miután „megemésztődött”, lúgos kémhatást hagy a szervezetedben, ezért a sav-bázis mérlegen utóbbi felé tolódik.

Mindezek alapján a lúgosító étrend lényege, hogy minél több lúgos kémhatású táplálékot fogyassz: a legfontosabb, hogy kiiktasd étrendedből a kelt tésztákat, a süteményeket, a vörös húsokat, a cukrot és az állati zsiradékokat, továbbá minél több nyers zöldséggel és gyümölccsel helyettesítsd őket. Már reggelire fogyassz friss gyümölcsöket és zöldségeket, és a nap többi étkezése során is ezeket részesítsd előnyben más szénhidráttartalmú ételekkel, például a tésztákkal, péktermékekkel szemben. Kerülnöd kell az olajban sütést, helyette inkább párold, grillezd, vagy fogyaszd nyersen az egyes fogásokat, csak minimális mennyiségben használj fűszereket, az alkoholt, a koffeint, a mesterséges adalékanyagokat pedig mindenképp iktasd ki életedből.

Mivel a savtalanítás egyfajta méregtelenítés is egyben, lényeges, hogy megfelelő folyadékmennyiséget juttass szervezetedbe, elsősorban ásványvíz, valamint zöldség- és gyümölcslevek formájában.

Minél természetesebb ízekből áll össze étrended, annál hamarabb fogod érezni a diéta jótékony hatását. Ha betartod az alapvető szabályokat, már egy-két hónap alatt jelentős javulást érhetsz el, ha pedig egészséged megőrzésén kívül a plusz kilóktól is szerettél volna megszabadulni, az egészséges táplálkozásnak köszönhetően akár nyolc kilót is veszíthetsz az első hónapban, vagyis már négy hét alatt.

Savas vagy lúgos?

A leglúgosabb élelmiszerek: csírák, zöldséglevek, nyers zöldségek és gyümölcsök, szárított zöldségek és gyümölcsök.
Közepesen lúgos élelmiszerek: méz, édesítők, nyers magvak, hidegen sajtolt olajok, főtt zöldségek és gyümölcsök, hüvelyes növények, tofu, teljes kiőrlésű gabonatermékek, kenyerek és tészták, vegetáriánus „húskészítmények”, hal és csirke.
Közepesen savas élelmiszerek: tejtermékek, vörös húsok, túlságosan átsütött ételek.
A legsavasabb élelmiszerek: koffeintartalmú italok, kávé, alkohol, szénsavas üdítőitalok, gyógyszerek, finomított cukor, gyorsételek, tartósított, mesterséges adalékanyagokkal ellátott ételek.

Mintanap

A lúgosító étrend során elegendő, ha a fenti élelmiszerek közül többnyire a leglúgosabbakat, illetve a közepesen lúgosakat fogyasztod, azonban, hogy megkönnyítsük a dolgod, íme, a diéta egy mintanapja - a továbbiakban állítsd össze hasonlóan étrendedet.

Reggeli: egy szelet teljes kiőrlésű pirítós, friss zöldségsaláta spenótból és paradicsomból, citrommal, bőséges folyadék.
Tízórai: friss gyümölcs, bőséges folyadék.
Ebéd: egy szelet grillezett halhús vagy csirkehús citrommal, zöldségsalátával, bőséges folyadék.
Uzsonna: friss zöldség, bőséges folyadék.
Vacsora: párolt zöldségek, például brokkoli, spárga, cukkíni, sárgarépa, paprika, paradicsom, hagyma, vagy zöldségleves hüvelyes növényekkel, például babbal, borsóval, lencsével, bőséges folyadék.

OLVASD EL EZT IS!

sparga
  • diéta a tartós fogyásért
  • mintaétrend a tartós fogyásért

5 kiló mínusz éhezés nélkül - Tartható, zsírbontó diéta

pita
  • diétakörkép
  • villámdiéták

4 intenzív, de könnyű villámdiéta

Ezt is szeretjük