Gyorsítja a zsíranyagcserét, rendbe teszi a bélflórát: a rezisztens keményítők szerepe a diétában

A rezisztens keményítők rendbe teszik a bélflórát, és segítenek a testsúlyszabályozásban is.

GettyImages-613046884
Ez is érdekelhet
beauty and style
Top olvasott cikkek

A növények raktározott tápanyaga a keményítő, ami három csoportra osztható: vannak a gyorsan emészthetőek, a lassan emészthetőek és a jóval ritkábban, valamint kisebb mennyiségben előforduló rezisztens keményítők. 

Rezisztens keményítő a burgonyában, a gabonafélékben, a nyers zöldségekben, a hüvelyesekben vagy a rizsben is fellelhető. Mutatjuk, hogyan válhat hasznodra a fogyasztása.

A rezisztens keményítő pozitív hatásai

A rezisztens keményítő nemcsak a pluszkilók leadásában segíthet, de segíthet a súlygyarapodással járó betegségek ellensúlyozásában is. 

GettyImages-491090528

A rezisztens keményítők olyan szénhidrátokat jelölnek, amelyek oldható rostként emésztetlenül hagyják el a gyomrot, és csak a vastagbélben kerülnek felhasználásra, amit a szervezet nem alakít energiává. Mivel nem kerülnek a véráramba, hanem emésztetlenül a belekbe jutnak, a vércukrot sem dobják meg, és sokáig eltelítenek. Egyszerűen azt mondhatjuk, hogy amíg a keményítők emésztésekor általában glükózzá bomlanak, a rezisztens keményítő nem emésztődik meg a vékonybélben, ezáltal nem emeli a glükózt, és a diétázók is többet ehetnek belőle. Azonban más pozitív tulajdonságuk is van.

A cikk az ajánló után folytatódik

Három szakácskönyv ingyenes szállítással!


Mentes Anyu szakácskönyveit azoknak ajánljuk, akik egészségük érdekében vagy meggyőződésből különleges étrendet követnek, de azoknak is, akik csak inspirációt, új ízeket keresnek.

MOST INGYENES HÁZHOZSZÁLLÍTÁSSAL!

Tekintsd meg ajánlatunkat,  kattints ide!

Promóció

A rezisztens keményítők egyrészt táplálják a jótékony bélbaktériumokat, növelik a számukat a szervezetben, másodsorban növelik a rövid láncú zsírsavak, például a butirátok - vajsav - termelődését, ami amellett, hogy gyorsítja a zsíranyagcserét, javítja a bélfal épségét azáltal, hogy megakadályozza a kórokozók és a toxikus anyagok átjutását, javítja az inzulinérzékenységet, ezáltal segít abban, hogy a vércukorszint ne ingadozzon.

A rezisztens keményítők megkönnyítik a székelést, ezáltal székrekedés ellen is bevethető, valamint fogyasztásával gyorsabban jóllakottnak érzi magát az ember, így kevesebb kalóriát fogyaszt.

GettyImages-1344783577

A rezisztens keményítő fajtái

Négy különbözőféle rezisztens keményítő létezik.

1-es típusú: magvakban, nyers gabonákban, például a zabban vagy hüvelyesekben található. 

2-es típusú: ezek megtalálhatóak például a banánban és a nyers burgonyában. 

GettyImages-1224252335

3-as típusú: a főtt, sült és visszahűtött ételekben található, például a rizsben vagy a kukoricában. A hűtés az emészthető keményítők egy részét rezisztens keményítőkké változtatja. A nyers zöldségekben levő keményítők a főzés során egyszerű keményítőkké alakulnak át, ezért lesz például az egészséges krumpliból kevésbé egészséges sült krumpli.

4-es típusú: csak kémiailag előállítható rezisztens keményítő, amely meghatározott célokra készül, nem fordul elő természetes élelmiszerekben.  

Az ajánlások szerint a rezisztens keményítő egészségre gyakorolt jótékony hatása végett minimum 6, maximum 30 gramm bevitele tekinthető biztonságosnak. Például a főtt krumpli 100 grammja 3,5 gramm rezisztens keményítőt tartalmaz. 

Így fogyhatsz hüvelyesekkel

A hüvelyesek például remek kiegészítői a fogyókúrának, hiszen tele vannak fehérjével, értékes vitaminokkal és ásványi anyagokkal, de számos más módon is segíthetik az életmódváltást.

Borító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük