Ha rágózol, könnyebben fogysz: tényleg igaz, vagy csak átverés?

A rágógumit súlycsökkentőként tartották számon. Most itt a legújabb állítás, ami mindent megcáfol.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Fogyókúrás körökben gyakran előfordul, hogy a rágógumizást ajánlják az étvágy csökkentésére.

Ám egy nemrégiben közzétett kutatás eredménye szerint a népszerű diétás tanácsnak egyáltalán nincs alapja, a rágózás semmiféle hatással nincs a súlyvesztésre, sőt. Állítólag növeli az édesség utáni vágyat.

Nem fogyaszt a rágógumi

Az Eating Behaviors folyóirat áprilisban hozta nyilvánosságra azt a tanulmányt, amely szerint a rágógumi nemhogy nem csökkenti az étvágyat, de éppen az ellenkezőjét teszi: hatására a szervezet több chipset, édességet, egyéb nassolnivalót kíván, és kevesebb zöldséget, gyümölcsöt.

Ennek hátterében a szájban lejátszódó kémiai folyamatok állnak, ugyanis a friss, mentolos aromák után a legtöbb gyümölcsnek és zöldségnek furcsa íze van, így a szervezet sem kívánja őket.

Christine Swoboda, az Ohiói Állami Egyetem doktorandusza a fogmosás utáni narancsléfogyasztáshoz hasonlította a fenti jelenséget: ilyenkor keserűnek, rossznak érezzük az amúgy kellemes ízt. Rágózás után is hasonló folyamatok mennek végig a szájüregben.

A legveszélyesebb fogyókúrás tévhitek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Éhségfokozó vagy -csökkentő?

Korábbi kutatások során már megállapították, hogy rágógumi-fogyasztás esetén sokkal több emésztőnedv termelődik a szervezetben, ami fokozza az éhséget. Ugyanakkor azt is feltételezték, hogy az emberek a rágás miatt úgy érzik, tele vannak, holott kevesebbet ettek. Az ellentmondó vélemények miatt szeretett volna Swoboda egy saját vizsgálatot.

A kutatás

A tanulmány társkutatója, Jennifer Temple és Swoboda 44 önkéntest kért meg, hogy próbáljanak ki egy számítógépes játékot, élelmiszerért cserébe. Egy részük mandarint, narancsot, illetve szőlőt kapott, a többiek chipsért és csokoládéért játszottak. Mindezek előtt a résztvevők gyümölcsös és mentás rágógumit kaptak. A mentolos rágógumit fogyasztók nem igazán választották a gyümölcsöket, míg a gyümölcsízű verziót rágcsálók inkább az utóbbiakat ették a nassok helyett.

Egy másik kísérlet során az alanyoknak egynapi étrendjüket kellett felírniuk, és egyeseknek közülük minden étkezés előtt zöldtea-ízű rágót kellett rágcsálniuk. Azok, akik az utóbbi csoportban voltak, kevesebbszer ettek, de több kalóriát fogyasztottak el a nap során.

Ezt is szeretjük