Égeti a kalóriákat, méregtelenít, és cukorbetegek is ihatják: így készítsd el a pitypangteát

A népi gyógyászatban régóta használják a gyermekláncfüvet áldásos hatásai miatt.

Pitypangtea készítése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bárányfejűfű, barátfű, békavirág, disznósaláta, pimpó, cserbóka vagy pitypang - a gyermekláncfűnek több száz elnevezése van, nem véletlen, hogy a népi és természetgyógyászatban is régóta használják.

A tavasz hírnöke a pongyola pitypang, ami a gyermekek egyik kedvenc kinti játéka: bóbitás, repülő magjait szívesen fújják a levegőbe, és gyönyörű aranysárga virágaiból pedig koszorút, láncot készítenek - innen a gyermekláncfű elnevezése. Pedig ez a kerti gyomnövény nem csak arra jó, hogy az udvaron vagy a réten játsszanak vele. Talán a mai napig kevesen tudják, milyen értékes hatóanyagokat és vitaminokat tartalmaz.

Ennyi mindenre jó a pitypang

Bár a kerttulajdonosok gyakran tekintenek a pitypangra gyomnövényként, amelyet nehéz kiirtani, valójában a benne levű keserűanyagok miatt egy sokoldalú gyógynövényről van szó: remek béltisztító, emésztésserkentő, gyulladáscsökkentő, de külsőleg alkalmazva olyan bőrbetegségek enyhítője is lehet, mint az ekcéma, köszvény vagy reuma. Tanulmányok kimutatták, hogy fogyasztása csökkenti a koleszterinszintet, ezáltal a szív- és érrendszeri betegség kialakulásának kockázatát - írja a Healthline.com

GettyImages-914965476

A levele gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, például A-, B-, C-, D-vitamint, vasat, magnéziumot, cinket, kalciumot, káliumot és mangánt tartalmaz.

A népi gyógyászat többek között az epe és máj betegségeiben, vese- és hólyagpanaszoknál, valamint cukorbetegség esetén alkalmazza, de keserűanyagai akkor is jó szolgálatot tesznek, ha le szeretnél adni pár kilót.

Hogyan fogyhatsz a gyermekláncfűvel?

A pongyola pitypang a tavaszi méregtelenítőkúrák fontos alkotóeleme, részei salaktalanító teakeverékekben is megtalálhatóak. Keserűanyagai, a laktonok az emésztőenzimek működését segítik azáltal, hogy javítják a gyomor-bélrendszer nedveinek a kiválasztását. Enyhe hashajtó hatása révén a méregtelenítésben játszik fontos szerepet.  

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Így készítsd el a pitypangteát

Az étkezési célokra is használt levelét és gyökerét ősszel és tavasszal gyűjtik, míg áprilistól egészen a nyár végéig a virágokat lehet betakarítani. A zsenge levelekből salátát vagy főzeléket lehet készíteni, gyökerét az emésztés és vértisztítás elősegítésére használják, friss virágából pedig szirupot, azaz pitypangmézet is készítenek.

GettyImages-941955080

A belőle főzött tea szél- és vizelethajtó, fokozza az epe termelődését és kiválasztódását, de májpanaszok kezelésére is alkalmazzák. A kutatások azt mutatták, hogy levelei és gyökérzete csökkenti az éhgyomri vércukorszintet, ezáltal cukorbetegeknek is ajánlott.

Hozzávalók:

  • 2 evőkanál gyermekláncfű (minden része)
  • Fél liter víz
  • Egy evőkanál teavaj

Elkészítés: 

A pitypangot áztasd be fél liter vízbe, majd 20 percig főzd, és szűrd le a folyadékot. Mivel a teavaj sokkal krémesebbé és habosabbá teszi a főzetet, tedd azt is turmixgépbe a folyadékkal együtt, és 10 másodpercig keverd őket össze.Töltsd csészébe, és frissen fogyaszd.

GettyImages-472463932

A gyermekláncfű napi adagja ne lépje túl a 4-6 grammot, fogyasztása pedig kúraszerűen javallott: napi egy-két csészét fogyassz három héten keresztül, majd tarts 1-2 hét szünet.

Fogyasztása nem javasolt azoknak, akiknek epeköve vagy gyomor- és nyombélfekélye van. Használat előtt mindenképp érdemes orvossal konzultálni.

Étvágycsökkentő gyógynövények

A következő gyógynövények mind erőteljes, természetes hatásuk révén csökkentik az étvágyat, sőt, más előnyös egészségügyi hatásokkal is rendelkeznek. Elmondjuk, melyiket hogyan és miért jó használni az átállás, életmódváltás megkönnyítésére!

10 gyógynövény, ami segít fogyni: mutatjuk, éhség ellen mit és hogyan használj

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük