Támogatja a májat, gátolja a felvizesedést: a pitypang minden része fogyasztható

A pitypangot áldásos hatásai miatt érdemes gyakran fogyasztani, ráadásul minden része felhasználható.

GettyImages-1327804857
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A pitypang, Taraxacum officinale, áldásos hatásokkal bír a szervezetre nézve, nem véletlen, hogy a népgyógyászatban már évszázadok óta használják. A májműködést segítheti, és megszabadíthat a feleslegesen felhalmozódott víztől is.

Sokan csak egyszerű gyomnövényként vagy jobb esetben aranyos kis sárga virágként tekintenek a pitypangra, pedig változatosan felhasználható. Különlegessége, hogy a gyökerétől kezdve a levelén, szárán át egészen a virágjáig mindene fogyasztható.

A pitypang hatásai

Támogatja a májat

A pitypang gyökere már régóta májtonikként ismert a népi gyógyászatban, és a májműködést támogató hatásait a tudományos berkekben is vizsgálták. A gyermekláncfű gyökérzetéből készült teáról például kiderült, hogy valóban segíthet méregteleníteni a májat. Egy 2017-es tanulmány szerint a benne lévő poliszacharidoknak köszönhetően kedvezően hat a májműködésre, a kutatások során kiderítették, hogy enyhítheti a paracetamol-hatóanyagú gyógyszerek káros hatásait is.

GettyImages-1135548521

2010-ben is készült kutatás, ebben a vizsgálatban a tudósok azt vették észre, hogy a pitypangtea drámaian növeli a májban lévő detoxifikáló enzimek mennyiségét, 2015-ben pedig azon növények közé vették az Alternative Medicine szakfolyóiratban, amik májvédő hatásúak. 

Gátolja a felvizesedést

Egy 2008-as tanulmányban a pitypang vízhajtó hatását is bizonyították. A tanulmány során a résztvevők a növény levelének kivonatát fogyasztották el, és jelentősen megnőtt a gyakorisága a vizeletürítésüknek.

A cikk az ajánló után folytatódik

A vízvisszatartás puffadást, felvizesedést, dagadást okozhat, a felesleges víz kiürítésével néhány pluszkiótól is megszabadul az ember - de érdemes észben tartani, hogy ilyenkor nem zsírvesztés zajlik.

Csökkenti a zsírfelszívódást

Egy 2008-ban közzétett koreai tanulmány szerint a pitypang hasonló hatással bír a szervezetre, mint az Orlistat nevű fogyasztószer. A tudósok szerint a gyermekláncfű leveleiben lévő luteolin flavonoid hasonlóképpen gátolja a hasnyálmirigylipáz termelődését, ami a zsírok lebontásában játszik szerepet, mint az elhízást gátló gyógyszer. Ezen tulajdonságának hála csökkentheti a zsírfelszívódást, egyúttal a súlygyarapodás mértékét is.

A pitypang felhasználása

A pitypang változatosan felhasználható, levele vagy gyökere tea formájában, nyers levelei és virágjai pedig salátaként is fogyaszthatóak, de akár mézet vagy szörpöt is készíthetsz belőle.

GettyImages-1321152785

A pitypangtea

Két evőkanál szárított pitypangot, ami a növény minden részéből áll, tegyél bele fél liter vízbe, majd 1-2 percen át forrald fel az elegyet. Ezután még legalább 10 percen keresztül áztasd a vízben, majd szűrd le. Kúraszerű fogyasztása esetén napi 1-2 csészével ajánlott bevinni, és maximum hat héten át tartható a kúra. Krónikus betegség esetén érdemes a fogyasztása előtt a kezelőorvossal konzultálni.

A 8 legjobb zsírégető tea, ami segíti a fogyást

Egyes teafajták, növényi forrázatok zsírégető hatással bírnak, jótékonyan befolyásolják az anyagcserét, és az egészséget is támogatják - mutatjuk, melyek ezek.

A 8 legjobb zsírégető tea, ami segíti a fogyást: felpörgetik az anyagcserét, és egészségesek

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük