Amikor a szervezet nem képes megfelelően elégetni a kalóriákat: sokakat érint ez a betegség

A cikkben részletezett betegség annyira lelassítja az anyagcserét, hogy a szervezet még a kalóriák megfelelő elégetésére sem képes.

GettyImages-91760408 (1)
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A túlsúly igen komoly népegészségügyi probléma, mely számos súlyos szövődményhez vezethet. Sajnos vannak olyan betegségek és kóros állapotok, amikor a testsúly csökkentése nehézkes, így az érintettek előbb-utóbb fel is adják a próbálkozást.

Ilyen betegség a sokakat érintő pajzsmirigy-alulműködés is, mely elősegíti a pluszkilók felkúszását. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont obezitológiával is foglalkozó endokrinológusa beszél arról, hogy hogyan lehetséges ilyenkor leadni a súlyfelesleget.

Fogyás a pajzsmirigy alulműködése mellett

A pajzsmirigy bár igen apró, ám annál fontosabb szerv, mely szinte az egész szervezet működésére hatással van. Hormonjai elsősorban az anyagcserét befolyásolják, ezért, ha a mirigy túlműködik, vagyis túl sok hormont termel, úgy az anyagcsere működése felgyorsul, míg ellenkező esetben, vagyis-pajzsmirigy alulműködés esetén lelassul. Ez azt eredményezi, hogy a szervezet nem képes megfelelő módon és ütemben elégetni a kalóriákat, így plusz zsírréteg rakódik ránk.

GettyImages-552542745

- Az anyagcserét a szervezet által meghatározott idő alatt felhasznált oxigénmennyiség mérésével határozzák meg. Nyugalmi állapotban ez az alap metabolikus ráta, röviden BMR. Az alacsony pajzsmirigyhormonszint alacsony BMR-értékekkel, a magas pajzsmirigyhormonszint pedig magas BMR-rel társul- magyarázza az endokrinológus.

Érdekesség, hogy pajzsmirigy-alulműködés esetén a felgyülemlett súlytöbblet jelentős része a víz túlzott felhalmozódásának köszönhető, így a nagymértékű súlygyarapodást ritkán okozza önmagában a hypothyreosis, általában 5-10 kiló plusz tulajdonítható a pajzsmirigyzavarnak. Ám azt hozzá kell tenni, hogy a fogyás valóban nehezebb, a pajzsmirigy-alulműködés okozta lassú anyagcsere miatt.

Hogyan lehet pajzsmirigy-alulműködéssel fogyni?

Az első és legfontosabb a megfelelő terápia. Ez a hiányzó hormonok pótlásával érhető el, mely gyógyszeres úton történik. A pajzsmirigy-alulműködés leggyakrabban alkalmazott kezelése a szintetikus T4 hormon bevitele. Azonban nem a T4 az egyetlen pajzsmirigyhormon, amely befolyásolja az anyagcserét, hanem az ebből képződő T3 is. Ritkán előfordul, hogy ez az átalakulás zavart szenved, ilyenkor előnyös lehet a T4/T3 kombinált terápia.

A cikk az ajánló után folytatódik

- Kutatások kimutatták, hogy a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedők nagyobb valószínűséggel inzulinrezisztensek is. A megemelkedett inzulinszint nemcsak növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, hanem súlygyarapodást is okoz, még akkor is, ha kevesebb kalóriát visz be, mivel a sejtek ekkor jobban raktározzák a zsírt, és az állapot fokozza a szénhidrátban gazdag ételek iránti vágyat. Éppen ezért meglehet, hogy az IR-t is kezelni szükséges ahhoz, hogy beinduljon a fogyás - mondja dr. Mutnéfaly Zoltán, az Endokrinközpont obezitológiával is foglalkozó endokrinológusa.

Miket lehet még tenni?

Gyógyszerhasználat: éhgyomorra, fél órával reggeli előtt kell bevenni a pajzsmirigygyógyszereket. Az érintettek várjanak pár órát a gyógyszer bevétele és más gyógyszerek, esetleg táplálékkiegészítő alkalmazása közt, főleg a kalciumot vagy vasat tartalmazó készítmények esetén.

Rendszeres mozgás: a mozgás fokozza az anyagcserét, melyre pajzsmirigy-alulműködés esetén nagy szüksége van.

Cukor mellőzése: a cukor és a normál testsúly köztudottan nem barátok.

Hidratálás: a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása elengedhetetlen a szervezet normál működése szempontjából.

GettyImages-995258560

Egyéb hormonértékek ellenőrzése: a hormonzavarok gyakran csoportosan vannak jelen, ezért könnyen lehet, ha pajzsmirigyzavarral küzd, más endokrin problémája is van, csak még nem került diagnosztizálásra. Ezért érdemes endokrinológussal megbeszélni, miért is ütközik nehézségekbe a fogyás, ugyanis más hormonzavarok is okozhatnak hízást, melyeket szintén kezelni kell.

8 hormon, ami a zsír felhalmozódását fokozza, és 2, ami segíti a fogyást

A szervezetünkben lévő hormonok befolyásolják az anyagcserét és a fogyási folyamatokat is.

8 hormon, ami a zsír felhalmozódását fokozza, és 2, ami segíti a fogyást: az anyagcserét befolyásolják

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük