Mennyi szénhidrátot ehetsz naponta normál étrendnél, mennyit fogyókúrához? A tudósok szerint ennyi az abszolút ideális

Jobban pörög a fogyás, ha odafigyelsz rá, mennyi szénhidrátra van szüksége a szervezetednek.

diéta-böjt
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Manapság népszerűbb fogyókúrás irányzat az alacsony szénhidráttartalmú étrend követése, és ez nem véletlen, ugyanis a szénhidrátbevitel csökkentése az egyik legjobb módja a fogyásnak. 

Mivel a megnövekedett fehérjefogyasztástól azonnal csökken az étvágy, szinte magától beindul a fogyás. De vajon mennyi szénhidrátra van szüksége az ember szervezetének, amikor nem fogyókúrázik, és mennyi egy diéta során?

Mennyi szénhidrát kell egy embernek?

A dietetikusok szerint a napi kalóriafogyasztásnak 45-65%-át tehetik ki a szénhidrátok, vagyis a tésztafélék, pékáruk és a gyümölcsök is. Ez azt jelenti, hogy, ha 2000 kalóriás étrendet tartasz, és mellette rendszeresen mozogsz, akár napi 225-325 gramm szénhidrátot is megehetsz - ez nagyjából négy-hat szelet kenyérnek felel meg -, és, ha a legegészségtelenebb szénhidrátforrásokat - a finomított fehér lisztet és a hozzáadott cukrot - kihagyod az étrendedből, máris tettél valamit az egészséged érdekében. 

fitt negyvenes no

Az emberek szénhidrátfogyasztása viszont nem ennyire behatárolható. Függ még a kortól, nemtől, testösszetételtől, mozgékonyságtól, egyéni preferenciáktól, ételkultúrától és az emésztés egészségétől. Harminc év fölött például az ajánlott szénhidrátmennyiség nőknél 200-290 grammra csökken. Egy fitt, nagyobb izomtömeggel rendelkező ember szervezete több szénhidrátot bír el, míg a mozgásszegény életmódot követőké kevesebbet, hiszen a szénhidrát üzemanyag a szervezet számára, amit így nincs mire felhasználni.

Az egészséges, kiegyensúlyozott emésztés is fontos tényező abból a szempontból, mennyi szénhidrátot igényel a szervezet. Ha valakinek emésztési rendellenességei vannak, elhízott, vagy 2-es típusú cukorbetegségben szenved, változik a helyzet. A cukorbeteg nők javasolt maximális napi szénhidrátbevitele, ha az orvos máshogy nem rendeli, napi 120-180 gramm, tehát az egészséges bevitel nagyjából fele.

Fogyáshoz kevesebb is elég

A fogyáshoz a legújabb eredmények szerint érdemes komolyan meghúzni a szénhidrátfogyasztás határát, akár napi 50-150 grammig is le lehet menni vele. Az ilyen alacsony szénhidráttartalmú diéták gyorsabb eredményeket hoznak szinte erőfeszítés nélkül, a szénhidrát ugyanis hirtelen, nagymértékben emeli meg a vércukorszintet, viszont az utána gyorsan le is esik, ami azt eredményezi, hogy a fogyókúrázó hamar megéhezik. Ha viszont kisebb mennyiséget visz be, és a kalóriákat inkább fehérjékből fedezi, elkerülheti a farkaséhséget.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kutatások bizonyítják, hogy az alacsony szénhidráttartalmú diéták nemcsak a fogyást segítik, és az étvágyat regulázzák meg, hanem emellett csökkentik a vércukor- és a koleszterinszintet, illetve sikerrel szabályozzák a vérnyomást is. 

Ugyanakkor oda kell figyelni, hogy a bevitt szénhidrát-kalóriák jó szénhidrátokból származzanak. Válassz lassan felszívódó szénhidrátokat, teljes kiőrlésű gabonából készült pékárukat és tésztákat, és kerüld a fehér cukrot!

Alacsony szénhidráttartalmú gyümölcsök

A gyümölcsök is jelentős szénhidrátforrások cukortartalmuk miatt, ezért is korlátozza jó néhány diabéteszdiéta a fogyasztásukat. Mi összegyűjtöttük a legkevesebb szénhidrátot tartalmazó gyümölcsöket. Ha szénhidrátszegény diétát követsz, ezek közül nyugodtan válogathatsz.

A 10 legalacsonyabb cukortartalmú gyümölcs: diéta alatt is fogyaszthatod

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük