Megszünteti a puffadást, serkenti az anyagcserét és fogyaszt

Mi az?

A medvehagyma hatása és aromája a fokhagymáéhoz hasonló, de annál lágyabb, kíméletesebb.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A medvehagyma - Allium ursinum - alig pár éve robbant be a köztudatba, és számos egészségügyi szempontból hasznos tulajdonsága révén óriási sikernek örvend.

Fogyasztása abban az esetben is ajánlott, ha szeretnél megszabadulni pár kilótól, hiszen kiváló anyagcsere-serkentő hatással bír. Ha úgy döntenél, hogy magad szeded a természetben, korábbi cikkünk segítségével könnyebben felismered a növényt.

Puffadás és lassú anyagcsere ellen

Elsősorban a medvehagyma fiatal levelei alkalmasak fogyasztásra, de a természetgyógyászat a hagymáját is használja. A növény fő hatóanyaga - a fokhagymához hasonlóan - a kéntartalmú alliin, de tartalmaz még flavonoid-glikozidokat és C-vitamint is.

A medvehagyma legtöbbször említett élettani hatása emésztésserkentő tulajdonsága - melyet alliintartalmának köszönhet. Serkenti a gyomor- és bélműködést, baktériumölő hatásából adódóan pedig segít megőrizni a bélflóra egyensúlyát, megszünteti a puffadást.

Fogyasztó hatású medvehagyma

Az emésztőrendszer működésének serkentésével tehát a medvehagyma támogatja a fogyókúrád sikerét. További pozitívuma, hogy kutatások tanúsága szerint csökkenti a koleszterinlerakódások kialakulását az érfalon - így a keringési rendszert érintő problémákat is segít megelőzni.

Amennyiben csökkentett kalóriatartalmú étrend részeként fogyasztod a növényt, segít abban, hogy megszabadulj pár plusz kilótól. A siker érdekében ne feledkezz meg a napi ötszöri zöldség- és gyümölcsfogyasztásról, valamint fehér liszttel készültek helyett fogyassz teljes kiőrlésű pékárukat. A cukor- és zsírbevitelt pedig csökkentsd minimálisra.

A leghatékonyabb zsírégető fűszerek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Medvehagymás receptek

A medvehagyma kiválóan alkalmas salátákhoz, mártásokhoz, krémlevesekhez,
de belesütheted kenyérbe, sós süteményekbe, pogácsába is. Fogyaszthatod reggelire vagy vacsorára, teljes kiőrlésű kenyérre téve - nem kell aggódnod az aromája miatt, kevésbé intenzív, mint a fokhagymáé. Ha teljes kiőrlésű tésztából készíted a vacsorát, nem kell tartamod a fölös kilók szaporodásától. Próbáld ki a medvehagymás pestós tésztát!

Medvehagymatea

Készíthetsz a növényből anyagcsere-serkentő hatású teát is. Egy evőkanálnyi apróra vágott szárított vagy friss medvehagymalevelet forrázz le két deci vízzel, majd hagyd állni öt percig. Fogyassz belőle napi egy-két csészével étkezés után.

Ezt is szeretjük