Mennyi kardió edzés kell a fogyáshoz? Megkérdeztük a szakértőt
A mozgással elsődleges célod a fogyás lenne? Akkor érdemes kellő tudatossággal sportolnod!

- Erre érdemes figyelni, ha online vásárolsz parfümöt: így válaszd ki a számodra megfelelő illatot »
- Hatékony, de egyszerű házi módszerek lábszag ellen: nem csak a kellemetlen szagot nyomják el, az izzadást is mérséklik »
- Michael Jackson 24 éves lánya gyönyörű modell: fürdőruhás képeket vállalt, tetoválásait is megmutatta »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Mi Kanada fővárosa? 10 kérdéses kvíz a világ országairól, amit illik tudni
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
- 4 étel, ami 50 felett különösen javasolt: felturbózzák a lelassult anyagcserét a dietetikus szerint
Mi a különbség az erősítő és a kardió edzés között? És mi is valójában a kardió, amiről úgy tudod, hogy zsírégető edzés?
Többek között ezekre a kérdésekre is választ ad cikkünkben Kremer Kaposi Péter személyi edző.
Mi is tulajdonképpen a kardió?
Amit a köznyelv kardiózásnak hív, és aminek célja általában a testzsírszázalék csökkentése, az az esetek többségében nem kardió edzés. A kardiovaszkuláris edzés valójában olyan magas intenzitású állóképesség-fejlesztő edzésforma, amely zsírégetésre nem éppen a legjobb - magyarázza Kremer Kaposi Péter.
A közepes intenzitású aerob edzés fogyaszt
Persze ezek csak a szigorú tények, a laikusok által kardiózásnak nevezett közepes intenzitású aerob edzésforma 30-50 percig végezve valóban arra sarkallja a szervezetet, hogy energiaigényét a testzsírból fedezze.
Zsírégetés: üres szénhidrátraktárakkal!
Ám ez is csak akkor valósul meg, ha a test szénhidrátraktárai már üresek, elsősorban ugyanis azok jelentik az edzéshez szükséges üzemanyagot. Éppen ezért, ha kifejezetten a zsírégetés a célod, vagy éhgyomorra érdemes aerob edzést végezned, vagy pedig súlyzós edzés után. Reggel az éjszakai koplalástól üresek a szénhidrátraktárak, erőedzés után pedig a fokozott terhelés miatt.
Mi a célod az edzéssel?
Nagyon leegyszerűsítve: a kardiovaszkuláris edzéssel az állóképességedet növelheted, míg a súlyzós edzésekkel az erődet és az izomtömeged méretét. A közepes intenzitású aerob edzések pedig zsírégetésre valók.
Minden az edzettségi szinttől függ
A csavar az egészben az, hogy ami az egyik embernek kardió, az a másiknak esetleg csak aerob, és fordítva. Az edzésmódszer minősítését ugyanis nem a mozgásforma típusa adja, hanem az adott személy edzettségi szintjéből fakadó testi válaszreakciók. Ugyanarra a mozgásformára - például futás tíz kilométer/órás sebességgel - egy edzetlen személy 160-as, míg egy edzett 120-as pulzussal reagál. Első esetben az egyén kardiovaszkuláris edzést végez, hiszen teste a teljesítőképessége határán dolgozik, míg a másik éppen csak bemelegszik ugyanettől, neki tehát ez aerob edzésnek számít.
Mennyi kardió edzés kell a fogyáshoz?
- Kevés - mondja röviden Kremer Kaposi Péter. Közepes intenzitású aerob edzésből viszont annál többre van szükség. Megfelelő diétával kombinálva heti három-négy alkalommal jó eredményeket, míg hat-hét alkalommal szinte szó szerint csodákat lehet elérni.
Ügyelj a pulzuszámra!
De ne feledd, hogy ami másnak zsírégető - vagyis közepes intenzitású aerob - edzés, az lehet, hogy neked már kardió. Ha tehát a minőségi fogyás a cél, akkor egy adott pulzusszámmal kell végezned az edzést. Ez azonban a kor előrehaladtával csökken, tehát míg általánosságban elmondható, hogy 20 éves kor környéken a 140-es pulzustartomány a megfelelő, úgy 40 körül ez már inkább 120- ra tehető.
Kezdőként indulj neki a fogyásnak egy jól összeállított étrenddel, és heti három-négy közepes intenzitású, 30-40 perces aerob edzéssel. Később jöhet majd az intervallum edzés és a hasonló fortélyok, de kezdetnek ez bőven elég.
OLVASD EL EZT IS!