Felesleges a kalóriaszámlálás

Miért nem kell törődnöd vele?

Önmagában kevés, ha csak a kalóriákat számolod. Van jobb fogyókúrás módszer is.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Számos fogyókúrás étrend alfája és omegája a kalóriaszámlálás, ami azonban önmagában nem feltétlenül célravezető.

A táplálkozás során bevitt kalóriamennyiség mellett ugyanis számos más dolgot is érdemes figyelembe venni, ha fogyni akarsz. Ráadásul a kalória is sokféle lehet.

A fogyás alapegyenlete

A fogyás akkor fog bekövetkezni, ha szervezeted több kalóriát éget el, mint amennyit a táplálkozás során beviszel. Ezen egyszerű oknál fogva sokakban él a hit, hogy a kalóriaszámlálás az egyetlen út a sikeres fogyáshoz. Bár valóban ez az alapja, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni, az alábbi szempontok is lényegesek, ha egészségesen szeretnél megszabadulni a kilóktól.

A kalóriák nem egyformák

Ha túlságosan szigorúan követed a fogyás alapegyenletét, azt hiheted, hogy a kalóriák, mivel egységnyi energiát képviselnek, egyformák. Valójában azonban, ahogyan a gyémánt és a strassz is meglehetősen távol áll egymástól - bár mindkettő csillog - a különböző élelmiszerekből származó kalóriák eltérnek. Nem mindegy, hogy egy tábla csokit vagy kétszáz gramm teljes kiőrlésű kenyeret eszel meg - hiába egyezik meg az energiatartalmuk.

Mindegy, hány kalória, ha egészségtelen

Sokan esnek abba a hibába, hogy a fogyókúra jegyében csak egy kicsit esznek a szalagos fánkból, vagy megfeleznek egy hamburgert valakivel. Tény, hogy pár falat sült krumpli energiatartalma kisebb, mint ha megennél egy egész tányérral, de amennyiben a napi táplálkozásod nagy része ilyen lopott, egészségtelen, rostszegény falatokból áll, nem kell csodálkoznod azon, ha a közérzeted romlik, az anyagcseréd lelassul, illetve a plusz kilók is szaporodnak.

Miattuk áll le a fogyás! Képeken 6 anyagcsere-lassító hétköznapi étel

Nézegess képeket!

Elolvasom

Amire érdemes figyelned

A fogyás kulcsa tehát nem pusztán a kalóriaszámlálásban rejlik, sokkal inkább abban, hogy kiiktatod az étrendedből a hizlaló dolgokat. Elsősorban a finomított szénhidrátoknak kell búcsút intened - de legalábbis fogyassz minél kevesebbet belőlük. A fehér lisztes, cukros ételek helyett egyél teljes kiőrlésű vagy Graham-liszttel készült pékárukat, tésztaféléket, kristálycukor helyett használj nyírfacukrot vagy eritritet.

Gyorsítsd az anyagcserét!

A rostban gazdag táplálkozás és persze napi két-két és fél liter folyadék elfogyasztása is fontos ahhoz, hogy az anyagcseréd felgyorsuljon, és ezáltal könnyebben olvadjanak le rólad a plusz kilók.

Az étkezéseknek legyen rendszere: naponta ötször egyél kis adagokban - ezzel megkímélheted az emésztőrendszeredet a túlterheléstől, és a testednek sem kell plusz kalóriákat nem tartalékolja majd a tested. Végül pedig nem feledkezhetsz meg a rendszeres testmozgásról: heti három-négy alkalommal sportolj legalább 40-60 percet.

Ezt is szeretjük