Mennyi idő alatt nőnek meg az izmok? Ennyi kell a formásodáshoz, előbb ne várj eredményt

Így lesznek feszesek és szálkásak az izmaid: mutatjuk, mennyi idő kell hozzá, és mi a legjobb módszer.

edzés izomépítés
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Számtalanszor hallottuk már, hogy úgy a legjobb, ha a diéta mellé mozog is az ember. Sőt, a tudósok már azt is a lelkünkre kötötték, hogy ne csak kardió jellegű mozgásokat végezzünk, hanem erősítsünk is, mert attól épülnek az izmok, az izmok pedig szerepet játszanak a zsírégetésben. De mégis, mennyit és hogyan kell edzeni a szép, feszes izmokért? Erről már kevesebb szó esik.

Hosszútávon minden mozgás eredményhez vezet, és, hacsak nem viszi valaki komolyan túlzásba, bajt sem okozhat a sok súlyzózás. Nem árt tudni viszont, egy hét vagy egy év kell-e ahhoz, hogy szálkás legyen a karod, és jót teszel-e, vagy épp rosszat a nagy ismétlésszámmal.

Mennyit kell edzeni, hogy látszódjon?

Nem kell feltétlenül beköltöznöd az edzőterembe, ha szálkás izmokat szeretnél. Elég heti két-három alkalommal 20-30 percet edzened, hogy látványos legyen az eredmény, de ez idő alatt az összes izomcsoportot érdemes megdolgoztatni legalább kétszer.

izom-tabla

Lehet, hogy nem lesz azonnal feszes a feneked, illetve tónusos a karod, de már egyetlen edzés is segíti az izmot a növekedésben. Az erősítés ugyanis serkenti a fehérjeszintézis nevű folyamatot az edzés utáni kettő-négy órában. 

Ha erősítesz, 8-15 ismétlést érdemes csinálni gyakorlatonként, ezt nevezzük egy sorozatnak. Sorozatból akár ötöt-tízet is csinálhatsz egymás után, de mindig tarts egy perc pihenőt kettő között. Egy izommozdulat tartson nagyjából 3 másodpercig, azután további három másodpercig tartsd ki a mozdulatot. Olyan súlyt érdemes választani, hogy 12-15 ismétlés után kellemesen elfáradj. Ha már könnyűnek érzed a korábbi súlyzódat, válts. Nem igaz ugyanis, hogy a kis súllyal végzett sűrűbb ismétlés hatásos. Minél nagyobb a súly, annál intenzívebben dolgoznak az izmok. 

Két edzésnap között hagyd pihenni a testedet, és sose dolgoztasd ugyanazt az izomcsoportot több egymást követő napon, ez ugyanis komoly sérüléshez, akár izomszakadáshoz is vezethet, és akkor kénytelen leszel hosszabb időre felfüggeszteni az edzést.

Így fejlődik az izom

A vázizomzat a test legrugalmasabb szövete. Amikor erősítesz, például súlyzózol, az izomrostok komoly erőhatásnak vannak kitéve, szó szerint megsérülnek, és, amikor az izmaid megsérülnek, aktiválódnak az izmon kívül elhelyezkedő szatellitsejtek, melyek feladata az izomrost regenerálása. Miközben orvosolják a sérülést, egyúttal növelik is az izom térfogatát.

A cikk az ajánló után folytatódik

Egyes hormonok is segítik az izomnövekedést. Ezek irányítják a szatellitsejteket, küldik őket az izomhoz az edzés után, serkentik az új hajszálerek képződését, az izomtömeg növekedését és az izomsejtek helyreállítását. Például ilyen a növekedési hormon. Hogy mennyi szabadul fel belőle, az a gyakorlat intenzitásától függ. A növekedési hormon az anyagcserédet is stimulálja, és segít, hogy a szervezet fehérjét állítson elő az aminosavakból, ezzel tovább növelve az izmokat.

Az sem mindegy, mit eszel

Az ételnek is komoly szerepe van az izmok fejlődésében, főleg annak, mennyi fehérjét fogyasztasz. Ha szeretnéd tudni, mennyi fehérjét kell enned a szervezeted ideális működéséhez, létezik egy egyszerű képlet, mellyel kiszámolhatod: súly (kg) x 0.8 g. Tehát egy 70 kilós nőnek napi 56 g fehérjére van szüksége. A legjobb források a leucin nevű esszenciális aminosavban gazdag vörös és fehér húsok, a tojás és a tejtermékek, de növényi eredetű fehérjékből is fedezheted a szükségletet. Fogyaszthatsz például szójababot, babot vagy magvakat.

Betonbiztos zsírégető módszerek

Akkor lesznek igazán szép, tónusos izmaid, ha az edzéssel egy időben a zsírégetésre is odafigyelsz. Nem csak a kardió mozgás hatásos a zsírpárnák ellen, számos egyéb dolog létezik, amit megtehetsz, hogy maximalizáld a szervezeted zsírégetését.

10 betonbiztos módszer a gyors zsírégetésre: nem varázslat, tudomány

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images.

Ezt is szeretjük