Hízást okozhat ez a 10 gyakori gyógyszer: az anyagcserét befolyásolják
Bizonyos gyógyszerek szedése elhízást okozhat, érdemes tisztában lenni ezen mellékhatásukkal.


- Fejezd be a régi mondást: a hazug embert hamarabb...
- Robert Redford ezért utált Barbra Streisanddal együtt forgatni: még az intim jeleneteikhez is két alsót vett magára
- Gáspár Virág ilyen vékony még sosem volt: alig ismerni fel a fogyása után
- Bajban lesz, aki felújít vagy építkezik 2023-ban: erre sokan nem is gondolnak, pedig kellene
- Azonnal töröld ezeket az alkalmazásokat a telefonodról: népszerűek, de nagy bajt okozhatnak
A gyógyszerek különböző mellékhatásokkal járnak, bizonyos fajták huzamosabb szedése akár súlygyarapodást is eredményezhet. Nem árt tisztában lenni, mely gyógyszerek okozhatnak túlsúlyt.
Amikor egyébként semmi nem változott meg az életmódban a gyógyszerszedésen kívül, aggodalmat válthatnak ki a váratlanul megjelenő pluszkilók. Ezért fontos előre felkészülni, megérteni az elhízás okait.
Hizlaló gyógyszerek
Hogy ne érjen meglepetésként, mielőtt új gyógyszert kezdenél szedni, érdemes megkérdezni a gyógyszerészt az alapvető információkról, például hogy általában mire használják, és hogy milyen mellékhatásai lehetnek. Ilyenkor még az is kiderülhet, hogy van-e másik opció, ami szintén segíthet az állapot kezelésében.

A triciklikus antidepresszánsok, mint az amitriptilin, nortriptilin és doxepin, növelhetik az étvágyat, ami súlygyarapodást okozhat. Az antidepresszánsokat csak orvosi kontroll mellett szabad szedni, hogyha valaki a túlsúlya miatt szeretné abbahagyni, azt mindenképpen meg kell beszélni a kezelőorvosával
A kortikoszteroidokkal, mint a prednizon, számos betegséget kezelnek az asztmától kezdve az ízületi gyulladáson át egészen a hátfájásig. Ennek mellékhatása lehet a megnövekedett étvágy, a folyadék visszatartása és a lassuló anyagcsere is. Mindenképpen étkezés mellett kell bevenni, és egészséges, kiegyensúlyozott étrend mellett. Ezeket általában rövid ideig ajánlott szedni.
Az antihisztaminok, amibe az allergia elleni gyógyszerek tartoznak, szintén növelhetik a testtömeget és a derék körfogatát. Ezek éhségérzetet okoznak. Az orális gyógyszerek helyett akár orr-szteroidspray-re is át lehet térni, ami általában nem okoz súlygyarapodást.

Szakácskönyv egy kis extrával!
Mentes Anyu legújabb könyvét azoknak ajánljuk, akik egészségük érdekében vagy meggyőződésből különleges étrendet követnek, de azoknak is, akik csak inspirációt, új ízeket keresnek.
Most AJÁNDÉK üvegpalack és vászontáska is jár a könyv mellé!
Tekintsd meg ajánlatunkat, kattints ide!
Promóció
Epilepszia elleni gyógyszerek, amiket a görcsrohamok megállítására használnak, szintén étvágynövelő hatással bírnak.
A béta-blokkolók, amiket gyakran használnak magas vérnyomás kezelésére, szintén okozhatnak súlygyarapodást. Lassítják a pulzusszámot, ezáltal csökken az állóképesség, és egyre fáradtabbnak érezheti magát az ember, az anyagcserét is lassítja. Kutatók szerint túlsúlyos embereknek nem is ajánlott ilyen gyógyszert felírni, helyettük az ACE-gátlók használata javasolt, de ehhez mindenképpen a kezelőorvossal kell beszélni.
Az inzulin szintén súlygyarapodáshoz vezethet, ezt a cukorbetegség kezelésére szokás szedni. A glükózt a szervezet a segítségével fel tudja használni, ám ha nem zajlik megfelelő kalóriaégetés, akkor könnyen zsírrá is alakulhat.

Ezenkívül még a cukorbetegség kezelésére használt másik gyógyszer, a szulfonilureák is okozhat súlygyarapodást, ahogy az antipszichotikumok, a depresszió kezelésére használt MAOI gyógyszerek, és az SSRI antidepresszánsok is eredményezhetik.
8 gyógynövénytea, ami beindítja a fogyást
Bizonyos gyógynövények áldásos hatásaik révén elősegítik a zsírégetést és beindítják a fogyást.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)