A hízást okozó hormonális problémák tünetei: mutatjuk, milyen jelekre figyelj oda!
Ha folyamatosan hízol, akkor ezeket sem árt ellenőrizni magadon.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
A nők körében jóval gyakoribbak a hormonális problémák, így a hormonális hátterű hízás is, mint a férfiaknál. A zavarok bármilyen korcsoportot érinthetnek, és a testsúly alakulásán kívül a mindennapi életet is nagyban befolyásolják. Milyen jelek utalnak rá, hogy tényleg hormonális eredetű a gond?
Ha a hízást a hormonok okozzák, akkor sem ez általában az egyetlen tünet. Legyen szó a pajzsmirigy problémáiról, a nemi változás okozta zavarokról vagy a stresszhormonszint felborulásáról, mindegyik egyedi tünetegyüttessel jelzi a szervezetben jelen lévő problémát. Tudd meg, melyek az intő jelek, amik azt mutatják, ideje orvoshoz fordulni, és akár speciális étrendet követni!
Pajzsmirigyproblémák
A hízással gyakran összefüggésbe hozott pajzsmirigy az élelmiszerekből származó jódból gyárt le számos fontos hormont. A pajzsmirigy esetében a szerv alulműködése okoz hízást, melynek hátterében jódhiány, Hashimoto-betegség vagy a szülést követő pajzsmirigygyulladás áll leggyakrabban.
Az alulműködés jellegzetes kísérő tünete, hogy megfelelő étrend és mozgás mellett is hízik a beteg, emellett tapasztalhat gyengeséget, fáradtságot, rossz közérzetet és ingerlékenységet, sőt, bőrszárazság, székrekedés, hajhullás, alacsony pulzus és menstruációs zavarok is előfordulhatnak. Ha a tüneteid alapján ilyen betegségre gyanakszol, kérj mihamarabb orvosi kivizsgálást!
A nemi hormonrendszer gondjai
Az ösztrogén a női nemi hormon, melynek szintje a menopauza kezdetétől visszaesik a szervezetben, gyakran hízást okozva. Az ösztrogénhiány jele lehet a haj elvékonyodása, hullása, a mell megereszkedése, a hasi hízás beindulása, a bőr ráncosodása, szárazsága, a hőhullámok és a hüvelyszárazság.
Ezek a tünetek a menopauza alatt természetesek, ám ha súlyossá válnak, esetleg inkontinencia, koleszterinszint-emelkedés vagy gyakran heves szívdobogás lép fel, érdemes orvossal is konzultálni, míg más esetekben a hízást étrenddel és mozgással lehet kordában tartani.
A progeszteron a menstruációs ciklus szabályozásáért felelős szteroid hormon, melynek szintje a változókor alatt csökken. Ez szintén hozzájárul a menopauza alatt felszedett kilókhoz. A progeszteron-háztartás problémáira utal az emelkedő koleszterinszint, az epefájdalmak, az ingadozó vérnyomás és a székrekedés. Mivel ilyenkor epekövek is kialakulhatnak, a gond jóval súlyosabb, mint az egyszerű hízás, így mindenképpen keresd fel vele az orvosodat!
A férfi nemi hormon, a tesztoszteron a nők szervezetében is jelen van, ám hízást csak túltengés esetén okoz. Ez a policisztás ovárium szindróma - PCOS - esetében fordul elő, mely a hízás mellett aknéval, az arcszőrzet növekedésével, a menstruációs ciklus felborulásával, sőt, ha nagy a baj, terméketlenséggel jár, így gyanú esetén mindenképpen orvosi vizsgálat szükséges.
A stresszhormon
A stresszhormonként is emlegetett kortizol Cushing-szindrómának nevezett túltengésével okozhat hízást. Mivel emögött a mellékvese daganatos megbetegedése állhat, haladéktalanul orvosi figyelmet érdemel. A Cushing-szindróma jellemző tünete a hízás, a magas vérnyomás, a rövid távú memória romlása, az arcpirosság, a szőrnövekedés erősödése, koncentrációvesztés, a rendszertelen menstruáció és az arc kikerekedése.