Egy hétköznapi étel, amitől csak éhesebb leszel
Húzd ki az étrendből, és beindul a fogyás!
Szükség van rá, de jól kell bevinni!
- Ha tengerparton nyaralsz, ezt nem árt tudni: így hat a bőrre és a hajra a sós víz »
- Felháborodást keltett azzal, hogy kilátszott a térde: a 79 éves Jean Shrimpton szupermodellként lett híres »
- 4 egyszerű, de ultranőies szett, amit Amal Clooney gyakran elsüt: hasonló fazonok árakkal, melyekkel megvalósítható a sikkes összhatás »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- A máj és a vese állapotát is megmutatja a láb: ha ezt látod, muszáj orvoshoz fordulni
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
- Kvíz! Melyik ország fővárosa Vilnius? 10 kérdés az európai országokról
A szénhidrátok a leggyakrabban fogyasztott élelmiszerek szinte mindegyikében nagy mennyiségben előfordulnak. Legyen szó a kenyérről, a tésztákról, a péksüteményekről vagy a köretek többségéről, mind-mind sok szénhidrátot tartalmaznak. Ezek azonban nem feltétlenül az ellenségeid, ha fogyni szeretnél.
A szervezet legfontosabb üzemanyagai közé tartozó szénhidrátok okos fogyasztása nem jelent hízást. Noha egyes esetekben valóban vízvisszatartást és súlynövekedést okoznak, mégsem igaz ez minden típusra, sőt, a mennyiség és a kalóriák is nagyon fontosak. Így fogyaszd őket, ha nem akarsz hízni!
Amit jobb, ha elkerülsz
A - többek között zöldségekben található - keményítő és a finomított cukor lebontási folyamatai között hatalmas különbség van, ami nagyban befolyásolja az éhségérzetet, így a hízást. A különböző hozzáadott cukorral vagy fehér liszttel készülő ételekben található szénhidrátok emésztése egy gyors folyamat, így hamar ellátják energiával a testedet, ám a vércukorszint ezt követően ugyanilyen gyorsan vissza is esik.
A tészták, a péksütemények és a fehér kenyér, valamint a fehér rizs éppen ezért nem jó választások a fogyáshoz.
Optimális szénhidrátmennyiség
Ha telis-tele van szénhidrátokkal az étrended, azzal nem teszel jót a súlyodnak. A menüben kell, hogy maradjon jócskán hely a fehérjéknek és a zsíroknak is, ezért érdemes határokat szabni magadnak.
Amennyiben a súlyod tartásához nagyjából megfelelő 2000 kalóriát fogyasztod naponta, akkor az étkezéseid során nem kellene többet bevinned 225-325 gramm szénhidrátnál. Ez nagyjából három vékony szelet kenyérnek vagy egy jókora adag rizsköretnek felel meg.
Abban az esetben, ha fogyókúrázol, és 1600-1200 kalóriát szeretnél csak bevinni, érdemes a mennyiséget arányosan csökkenteni, így a hiányt és a túlzásokat is elkerülheted.
Egészséges források
Számos lehetőség adott, ha szeretnéd megtalálni a testsúlybarát szénhidrátokat. Nagyon érdemes mindenekelőtt elhagyni a fehér lisztet, illetve az abból készült termékeket, amelyeket teljes kiőrlésű megfelelőikre cserélhetsz.
Ezek a szénhidrátok sok rostot tartalmaznak, ami segít a bélrendszer tisztításában, és lassan emészthető. Ez utóbbi tulajdonságuknak köszönhetően fogyasztásukkal garantálhatod, hogy a vércukorszinted egyenletes maradjon - nagy megugrások nélkül. A teljes kiőrlésű termékek segítenek, hogy lassabban éhezz meg, és jóllakottabbnak érezd magadat a nap folyamán.
További egészséges szénhidrátforrások a babfélék és más hüvelyesek, amelyek emellett az izmok építésében nagyon hasznos fehérjével is szolgálnak. A gyümölcsökben található oldható rostok lassítják a bennük található szénhidrát, a gyümölcscukor felszívódását, csökkentve a vércukorszint megugrását, míg a zöldségekben a keményítő lebontásából keletkezik cukor, ami szintén egy lassabb folyamat.
Ha ezeket az egészséges szénhidrátokat válogatod az étrendedbe, máris hatalmas lépést tettél a szívproblémák, a cukorbetegség és az elhízás ellen.