Négy hét alatt 10 kiló? Csábítóan hangzik, de könnyen rosszul sülhet el az ilyen fogyókúra
Tényleg olyan káros a gyors fogyás? Erre jöttek rá a kutatások.

- Anya Taylor-Joy szimpla eleganciája szuper inspirációbomba a nőies szettekhez: csodásan fest a Dior kampányában »
- A farmertrend legmenőbb darabjait nőies és laza stílusban is elsütheted: változatosan variálható fazonok »
- A szezon legdivatosabb frizurái újragondolva: ultranőies fazonok rövidtől a hosszúig »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Melyik magyar város látnivalója Gázi Kászim pasa dzsámija? 8 kérdés az ország neves helyeiről
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Lilu és Ördög Nóra közös műsorvezetése nem működött: a szőke tévés kitálalt, miért
Az ember szeretne gyorsan megszabadulni a túlsúlyától, ezért olyan csábítóak az azonnali eredményt ígérő diéták, melyek ugyan sok szenvedéssel járnak, de viszonylag rövid időn belül meghozzák a kívánt hatást. A kérdés csak az: megéri-e?
Ez a kérdés nem is igazi kérdés, hiszen annyi helyről hallani, hogy a szigorú és gyors diéták károsak és kerülendőek, hogy a választ mindenki legalábbis sejti, mégis újra és újra bedőlnek az emberek a gyors siker ígéretének, és a mámorító tempóban lefelé pergő kilóknak. Így nagyon is érdemes beszélni a miértről.
Miért nem a legjobb ötlet a gyors fogyás?
A villámdiétákkal nem az a baj, hogy nem működnek, mert működnek. Ha az ember kibírja a néhány hetes önsanyargatást, valóban fogyni fog, és ilyenkor mindenki megfogadja magában, hogy utána majd odafigyel, és kevésbé drasztikus módszerrel fenntartja az elért súlyt. Nos, ez az a rész, amely az esetek többségében nem szokott sikerülni. A gyorsan leadott kilók szinte mindig visszajönnek.

Ennek nem az az oka, hogy az ember nem elég kitartó - hiszen ha valaki egyszer már több héten át kínozta magát, ezt igazán nem lehet rá mondani. Az ok a biológiában keresendő. A kutatások azt mutatják, hogy a villámdiétázók majdnem mindig visszaszedik a leadott súlyt öt éven belül, és egy év alatt átlagosan több mint az 50 százaléka jön vissza a kilóknak. Ezzel pedig beindul a jojóeffektus ördögi köre.
Hogy ez miért van? Azért, mert a test zsírmennyisége egyenesen arányos a leptin nevű jóllakottság-hormonnal. A leptin szintjének ellenőrzését a hipotalamusz végzi. Ez a hormon felelős az étvágyért, befolyásolja az anyagcserét és a zsírégetés mértékét. Ha a test zsírszintje rohamosan csökken, akkor a leptinszintje is lezuhan, és ez a gyors zuhanás beindítja az éhezés-reakciót. Vagyis a test a gyors zsírvesztés miatt arra a következtetésre jut, hogy éhezünk, és ennek megfelelően reagál: lelassítja az anyagcserét, megnöveli az éhséghormon termelődését, illetve az izmokhoz nyúl energiáért, mert azok többet tárolnak. Eközben nemcsak azon dolgozik a szervezet, hogy visszaszerezze a zsírraktárokat, de még extra energiát is tárol, hogy legközelebb legyen mihez nyúlni, ha beüt az "éhezés". Egyszóval az ember többet szed vissza, mint amit lead, és ez nem csak népi bölcsesség.
Azon kívül, hogy a gyors diéta hosszú távon nem hatásos, ráadásul még nem is egészséges. Ilyenkor lelassulhat az emésztés, és csökkenhet az izomtömeg, de ezenkívül számtalan hiánybetegség is kialakulhat, ami a nem megfelelő táplálkozás és tápanyagmennyiség következménye. Ez állandó fáradtsághoz, hajhulláshoz, és az immunrendszer meggyengüléséhez is vezethet.

Három szakácskönyv ingyenes szállítással!
Mentes Anyu szakácskönyveit azoknak ajánljuk, akik egészségük érdekében vagy meggyőződésből különleges étrendet követnek, de azoknak is, akik csak inspirációt, új ízeket keresnek.
MOST INGYENES HÁZHOZSZÁLLÍTÁSSAL!
Tekintsd meg ajánlatunkat, kattints ide!
Promóció
Milyen az egészséges fogyás?
Az egészséges fogyás mértéke nem haladhatja meg a heti fél-1 kilót, ehhez heti 3500 kalóriás deficitre van szükség, vagyis naponta nagyjából 500 kalóriával kevesebbet kell enni vagy többet elégetni. A legjobb eredményt a kettő kombinációja adja, azonban érdemes odafigyelni rá, hogy a kalóriabevitelt ne kalibráld a napi alapanyagcseréd energiaigénye alá. Ez az az energiamennyiség, amire a testednek szüksége van a működéshez.
Az egészséges diéta nem zár ki ételcsoportokat, azonban ennek ellenére is törekedni kell a fehérjében gazdag étrendre a diéta során, ez ugyanis támogatja az izomépítést. A szénhidrátot sem kell elhagyni, de válassz teljes, egészséges szénhidrátforrásokat - például teljes kiőrlésű gabonából készült tésztákat vagy vadrizst. Törekedj a rostokban gazdag étkezésre, és amennyire csak teheted, kerüld a feldolgozott és az ultrafeldolgozott élelmiszereket.
Intuitív étkezés
Az egészséges fogyáshoz és a súlytartáshoz jó megoldást kínál az intuitív étkezés, amely önmagad megismerésére biztat, valamint arra, hogy figyelj a tested jelzéséire.
A képek forrása: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!