Csökkenti a koleszterinszintet, a vérnyomást és erősíti a szívet: a galagonya 5 áldásos hatása
A galagonya hatóanyagainak köszönhetően erősíti a szívet, értágító hatású, így csökkenti a vérnyomást is.

- 5 tipp, hogy a megfelelő laptopot válaszd az utazáshoz (x)
- Idén visszatér az egyik legnépszerűbb hazai gyereknapi program (x)
- Huawei szupereszköz: az iroda parancsnoki hídja (x)
- A természet ihletet ad (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- Mikor van az aranylakodalom, és mi van előtte, utána? – A legfontosabb évfordulók nevei, amik már feledésbe merültek »
- Könnyű hidratáló arckrémek szomjas, vízhiányos bőrre: árakkal és lelőhelyekkel »
- Eva Longoria csodás narancssárga szettjein ámulunk: megjelenésével vidám színfoltja a cannes-i forgatagnak »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Hevesi Tamás és Hevesi Kriszta balatoni nyaralója: a kétemeletes ház kívül-belül mesebeli
- Nem ébredés után mutatja a valós testsúlyt a mérleg - Mikor kell méredzkedni a tudomány szerint?
A galagonya levelét, virágát és bogyóit évszázadok óta használják gyógynövényként emésztési problémák, vérnyomáscsökkentés, szív- és érrendszeri panaszok, valamint köszvény esetén. Nyugtató hatása miatt a belőle készült főzetet krónikus álmatlanság és szorongás kezelésére is javasolják.
A galagonya Észak-Amerikából, valamint Ázsiából indult hódító újtára. A Kárpát-medencében négy fajtája terjedt el, az egybibés galagonya, a rózsaképű galagonya, a cseregalagonya, valamint a fekete galagonya. Hazánkban az egybibés, valamit a cseregalagonya a legelterjedtebb, a fekete galagonya pedig védett, így azt tilos gyűjteni.
A galagonya hatóanyagai
A galagonya hatóanyagait a növény leveléből, virágából vagy terméséből főzött teán keresztül nyerik ki. A virágos hajtásokat májustól, a piros bogyós terméseket pedig ősszel gyűjtik be. Polifenolokat, azaz flavonoidokat, triterpéneket és procianidineket tartalmaz, ami miatt rákellenes, kardiovaszkuláris, valamint gyulladásgátló hatása is van.

Csökkenti a magas vérnyomást
Számos kísérlet azt mutatja, hogy a galagonya értágítóként működhet, vagyis megakadályozza az erek összehúzódását, ezáltal az artériák nem tudnak beszűkülni, ami csökkentheti a vérnyomást.
Egy 16 hetes vizsgálatban 79 2-es típusú cukorbetegségben és magas vérnyomásban szenvedő alanyt vizsgáltak. A csoport egyik része naponta 1200 mg galagonyakivonatot kapott, míg a másik placebót. Megállapították, hogy annak a csoportnak a tagjai, akik napi szinten fogyasztottak galagonyából készült kapszulát, jelentősen javult a vérnyomásuk a placebocsoporthoz képest.

Ha gyulladás, akkor CRP gyorsteszt
A C-reaktív protein (CRP) egy májban képződő fehérje, melyet bakteriális fertőzések és gyulladásos megbetegedések kimutatására használnak, ezért a tesztet az akut fertőzéses megbetegedésre utaló jelek, úgymint hőemelkedés, láz, fejfájás vagy gyengeség esetén érdemes elvégezni.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
Csökkenti a koleszterinszintet
Egy másik kutatás kimutatta, hogy a galagonya csökkentheti a vér koleszterintartalmát. A "rossz", úgynevezett LDL-koleszterin felelős a szervezetben többek között az érelmeszesedés kialakulásáért, ennek megléte esetén pedig a szívinfarktus kockázata is megnő. Egereken végzett kísérletek kimutatták, hogy a galagonyakivonatot kapó rágcsálóknál alacsonyabb lett a rossz koleszterin-, valamint a trigliceridszint. A magas trigliceridszint egyébként a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához járulhat hozzá.
Serkenti a szív működését, javítja a vérellátást
A galagonya hatóanyagai serkentik a szív működését, javítják a szív vérellátását és keringését, enyhén vérhígító hatással rendelkeznek, így bevethető a trombózisok megelőzésére is.

Segíti az emésztést
A galagonyából készült főzetet évszázadok óta használják emésztési panaszok, gyomorfájás kezelésére. A bogyók magas rosttartalmuk révén elősegítik a könnyebb emésztést, és megakadályozzák a székrekedést, valamint visszaállítják a bélflóra megfelelő működését.
Csökkenti a szorongást
A galagonya nyugtató hatása révén segít csökkenteni a stresszt és a szorongást, valamint nyugodtabb alvást biztosít. Egy vizsgálatban 264 kísérleti alany vett részt, akik galagonyát, magnéziumot, valamint kaliforniai kakukkmákot tartalmazó étrend-kiegészítőt fogyasztottak, és jelentősen csökkentette náluk a szorongás szintjét a placebót fogyasztókkal szemben.

Hogyan fogyaszd a galagonyát?
A galagonyából készült teát megelőzésképpen és akut panaszok esetén is javasolt fogyasztani. Kúraszerűen napi 1-2 csészével, étkezés előtt kell meginni. A gyógynövényből készülhet továbbá lekvár, de bogyóját nyersen vagy aszalva is fogyaszthatod, valamint étrendkiegészítő formájában is beviheted.
Csökkenti a koleszterinszintet, segíti a zsírégetést a csipkebogyó
A csipkebogyót annak idején a skorbut megelőzésére használták, de vízhajtó hatása miatt remekül alkalmazható vese-, illetve hólyagbántalmak és székrekedés esetén is.
Borító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!

- fogyás
- gyógynövény
A leghatékonyabb fogyást támogató gyógynövények: segítenek a diéta alatt

- gyógynövény
- hasmenés