Így nem fogysz le idén: 5 módszer, ami garantáltan nem működik

A gyors diéta sosem hoz tartós eredményt, de könnyen elkerülhetőek a fogyókúrás csapdák.

fogyas-karacsony-ujev
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Aki az év elején életmódváltásba kezd, és a fogyás szót beírja bármilyen keresőbe, fél perc alatt közel másfél millió találatot kaphat. A számtalan diéta, termék, étrend-kiegészítő és hirdetés között nehéz megtalálni a számunkra legmegfelelőbbet.

Nem megoldás az ünnepi túlevés után egy gyors, 1000 kalóriás diéta sem, hiszen ezzel csak sokkoljuk a szervezetünket, és nem érünk el tartós fogyást. Dr. Bajnok Éva, a Duna Medical Center obezitológus szakorvosa segít kiigazodni a tévhitek és berögződések útvesztőjében.

Az egészséges ételek beépítése az étrendbe minden problémát megold?

Az egészségesnek mondott éltelek sem segítik elő jobban testünk működését, ha azokból feleslegesen viszünk be a szervezetünkbe nagyobb mennyiséget, legyen vitamin, gyümölcs vagy fehérje. Könnyű túlenni magunkat merő jó szándékból is. Ki hinné például, hogy a reggelente pluszban elfogyasztott gyümölcslé miatt pár év alatt akár 4-5 kilót is felszedhetünk? Természetesen lehet narancslevet inni, de tudnunk kell, hogy az ajánlott napi szénhidrátmennyiségbe ez hogyan kalkulálható bele. 

Ha jó a BMI-d, nem kell sportolnod?

Mivel a testtömeget többféle szövet összessége adja - víz, izom, csont, zsír -, ezek aránya mutatja meg legjobban, hogy kell-e fogynunk, vagy életmódot váltanunk. 

lusta-alszik-edzoterem

A DEXA készülékkel történő, körülbelül 20 perces, fájdalommentes vizsgálat során választ kapunk az izom- és zsírszövetünk mennyiségéről, a zsírszövet eloszlásáról, de láthatjuk a csontásványianyag-tartalmunk és a csontritkulásunk mértékét is. Ma ez a világon a legmodernebb és leginkább elfogadott testösszetétel-mérés, ami sokkal pontosabb képet ad állapotunkról, mint egy BMI-szám. Állapotfelmérések kimutatták, hogy az egyforma BMI-számmal rendelkező, edzett túlsúlyosak kevésbé vannak kitéve bizonyos betegségeknek, mint az edzetlen soványak. 

Lehet eredményes a 800-1000 kalóriás diéta?

Az ünnepek alatt mindenki sokat eszik, ezt nehéz elkerülni. Ha ezek után drasztikusan csökkentjük a bevitt energiamennyiséget, a szervezetünk anyagcseréje két hét után lelassul, általános közérzetünk romlik, koncentrációs és állóképességünk csökken, immunrendszerünk védtelenebbé válik. A nehezen leadott kilók aztán a normál, diétamentes időszak végével rövid idő alatt visszajönnek.

Nem jól megválasztott diéta esetén izomsorvadás, idegrendszeri és bőrtünetek, puffadás léphet fel, és gyakori a vas és a B12 vitamin hiánya is. Egy drasztikus diéta első néhány napja is nagyon kellemetlen lehet, mivel nem biztos, hogy ezt az ember január első heteiben jól tolerálja, jobb észszerűen elkezdeni, heti fél kilós fogyással kalkulálni. Ebben tud a dietetikus, obezitológus segíteni.

edesito-cukor-dieta

Elég, ha lecserélem a cukrot édesítőre?

Az édesítőszereket elsősorban az alapján csoportosítjuk, hogy csak az édes ízt szolgáltatják, vagy van kalóriatartalmuk is. Legfontosabb mellékhatásuk a puffadás, ennek hátterében a legújabb kutatások szerint a bélrendszerünkben élő hasznos baktériumok pusztulása vagy kóros összetétele is állhat, sokaknak ezért is okoznak hasmenést az édesítőszerek.

Másrészt, nem teljesen ismert módon, az édesítők az agyi központok befolyásolásán keresztül a nap végén kevésbé fogyasztó hatásúak, mint az elvárt lenne. A zero jelöléssel ellátott üdítők rendszeres fogyasztása a vízhez képest például kevesebb zsír bontását teszi lehetővé. Az édesítőkre is igaz a táplálkozás egyik aranyszabálya: mértékkel, kis mennyiségben a használatuk nem ellenjavallt.

Lemehet egy hét alatt 10 kiló?

Gyors fejszámolás után bárki beláthatja, ilyen mértékű fogyás nem lehet egészséges. Ha szeretnénk 1 kg zsírtól megszabadulni, 7000 kalória energiát kell felhasználnunk. Ha 7 nap alatt 10 kg leadása a cél, akkor napi 10 000 kcal-t kell felhasználnunk. Ez például úgy lehetséges, ha egy negyvenéves, 170 cm magas és 90 kg-os nő semmit nem eszik, és 9,5 órát fut a lépcsőn felfelé naponta, egy héten át. Természetesen sem ezt, sem a hangzatos fogyasztószerek használatát nem javasolja a szakember. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Hogyan kezdjünk neki akkor az életmódváltásnak, a fogyókúrának?

Ha tartós, eredményes változást szeretnénk, legjobb, ha felkeresünk egy szakembert, aki felméri állapotunkat, és személyre szabott tanácsokkal lát el minket. Lehet, hogy napi 30-40 perc séta vagy egy személyre szabott, 2000 kalóriás diéta lesz a helyes út, a megfelelő, szakértői választ obezitológus, dietetikus szakemberektől kaphatjuk meg. 

Nyolc jel, hogy egészségtelen a fogyókúra

A test mindig jelez, ha nem kap megfelelő gondoskodást, azonban ezeket a jelzéseket tudni kell észrevenni. Ha ezeket tapasztalod magadon, lehet, hogy érdemes változtatni egy kicsit a diétádon vagy az étrendeden.

8 jel, hogy egészségtelen a fogyókúra - Ideje más módszerre váltani

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: Getty Images.

Ezt is szeretjük