Durván lelassul a fogyás, ha ezt nem csinálod: mutatjuk, mire figyelj jobban mától
Rosszul teszed, ha ezeket megvonod a szervezetedtől.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
A fogyni vágyók rendszeresen elkövetik azt a hibát, hogy a leggyorsabb eredmény érdekében rövid távon kiiktatnak az étrendjükből minden hizlalónak ítélt tápanyagot, ez azonban sokszor épp a visszájára sül el. Az egyoldalú étkezéssel ugyanis hirtelen energiaveszteség állhat be, ami kellemetlen hátulütőkkel járhat.
A bekövetkező tápanyaghiány miatt az ember levertnek, fáradtnak érzi magát, emellett a szervezet energiafelhasználása is lelassul, a fogyás pedig a fellépő éhségérzet ellenére gyakorlatilag megáll, miközben a szervezet a zsír helyett az izmot kezdi lebontani. A helyesen kialakított diéta nélkül szinte lehetetlen a látványos és jojó-effektus nélküli súlyvesztés.
Szénhidrát a fogyókúrában
Gyakori tévhit, hogy a fogyást az ember a szénhidrátok teljes körű kiiktatásával érheti el a leggyorsabban. Már a diéta megtervezésekor különbséget kell tenni a gyorsan és a lassan felszívódó szénhidrátok között. Az előbbihez tartozó, és magas glikémiás indexszel rendelkező szénhidrátokat valóban érdemes kerülni a diétában, hiszen ezek azonnal felszívódnak, és a véráramba kerülnek.
Ide tartozik például a cukor, a fehérliszt, de sajnos az egyébként egészséges méz, a szőlőcukor vagy a keményítőtartalmú rizs és burgonya is. A gyümölcsöket szintén érdemes megválogatni fruktóztartalmuk miatt: dinnyéből, ananászból vagy sárgabarackból kevesebb ajánlott, mint a bogyós gyümölcsökből és a citrusfélékből.
Mit kell enni?
A lassan felszívódó, összetett szénhidrátok viszont nélkülözhetetlenek a kiegyensúlyozott étrendhez. Ide tartoznak például a zöldségek: a káposzta-, a tökfélék és a levélzöldségek, valamint a teljes kiőrlésű, korpás gabonafélék. Fontos beiktatni a diétába az emészthetetlen szénhidrátfajtákat: az élelmi rostokat is, ami hozzájárul az anyagcsere gyors működéséhez. Ide tartoznak például a hüvelyesek és egyes magvak, így a szezám-, az útifű- vagy a lenmag is.
A szénhidrátok megválasztása mellett a hosszú távon is hatékony diétában más tápanyagok bevitele is kulcsfontosságú. Különös tekintettel kell lenni például a protein-, azaz a fehérjebevitelre, hiszen ezzel a tápanyaggal ösztönözheted a szervezetedet arra, hogy az izmok helyett a zsírtartalékot égesse el. A legmagasabb fehérjetartalmat a tojás, tejtermékek, húsok és halak fogyasztásával viheted be a szervezetedbe.
Az Omega-3 zsírsav szükséges a vérkeringés és az edzés hatékonyságának növelésében, az elégséges káliumbevitel pedig többek között a vesék működését segíti, de nátriumszint ellensúlyozása érdekében is fontos. Előbbinek legbiztosabb forrásai a halfélék és az olajos magvak, leginkább a dió és a mandula, utóbbit pedig a húsfélékben, a banánban, a magvakban és a leveles zöldségekben is megtalálod.