Hízásról fogyásra állíthatod a tested: mégis jók a villámfogyókúrák?

Sok helyen hallani, olvasni a ne fogyókúrázz, hanem válts életmódot tanácsot. De biztos ez a jó tanács?

suti-fogyokura
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sok helyen hallani, olvasni a ne fogyókúrázz, hanem válts életmódot tanácsot. De biztos ez a jó tanács? Dr. Farkas Kitti szerint nincs életmódváltás szakszerű fogyókúra nélkül. Hisz az életmódváltás nem pusztán döntés kérdése, hanem a test működését is át kell állítanunk hozzá, az pedig csak fogyókúrával megy. De egy jó fogyókúra elvezet az életmódváltáshoz.

Amikor az autónk letér az útról, gyakran egy erőteljes kormánymozdulatra van szükség, hogy visszatereljük a helyes irányba. Ha biciklivel fel akarjuk venni a megfelelő utazósebességet, előbb bele kell taposnunk a pedálokba. Ha egy barátunk élete rossz irányt vesz, és nem látja, úgy segíthetünk, hogy felrázzuk, keményen beszélünk vele, amíg észhez nem tér. Ha fel akarunk futni egy emelkedőn, lendületet kell vennünk.

Visszatérés a normálishoz

- Az élet legkülönbözőbb területein számtalan példát találunk arra, hogy átmeneti erőfeszítésre van szükség a kedvező állapot eléréséhez. Ilyen az intenzív, de tartós fogyást eredményező diéta is. Orvosként az az álláspontom, hogy az elhízáshoz vezető folyamat a normálistól való eltérést jelenti, a fogyókúra épp azt szolgálja, hogy helyreállítsuk az anyagcsere normál működését - fejti ki Dr. Farkas Kitti.

rost 2

- Tulajdonképpen a test tápanyagfelvételének és -leadásának a rendszerét, melyet egészségtelen táplálkozással és életmóddal, valamint helytelen diétás módszerekkel rontottunk el hosszú idő alatt. Aki úgy dönt, hogy nem megy tovább a hízás útján, hanem lefogy, annak egy erőteljes kormánymozdulatra van szüksége. Egy minimum két, maximum hat hetes időszakra, amikor szigorú diétát tartva meggyógyítjuk az anyagcserét, és megszabadítjuk a testet a korábbi túlevések és sikertelen fogyókúrák nyomaitól. Átállítjuk hízásról fogyásra.

Nézzük, mi történik ilyenkor a testünkben!

A kulcs az inzulin, melynek termelődését a sok túlevés folyamatosan fokozza, illetve magas szinten tartja. Ha magas a testben az inzulinszint, akkor az köti a zsírt, ez azt eredményezi, hogy a táplálékot, amit beviszünk, nagy arányban zsírként raktározza el a szervezet. Ha gyakran magas az inzulinszint, akkor a sejtek inzulinérzékenysége romlik, és egyre több és több inzulin kell ahhoz, hogy a tápanyagok felszívódjanak.

Olyan ez, mint amikor sokszor rákiabálnak a gyerekre, és egy idő után már nem rezzen össze egy hangos szótól. A test sem rezzen össze, azaz nem kezd el dolgozni a tápanyagokkal, inkább elraktározza őket, méghozzá zsír formájában. Ezt az állapotot kell megszüntetni. El kell érni, hogy ne termeljen olyan sok inzulint, és, amit termel, arra a sejtek érzékenyen reagáljanak. Ezért érdemes a fogyókúrát egy rövid, de szigorú szakasszal kezdeni, mert azzal fogjuk ezt elérni.

Nem éppen a Kánaán

Az első pár napban még magasan marad az inzulinszint, hisz a diéta mellett is kell egy pár nap, amíg elkezd csökkenni. A szervezet mindent elkövet - fejfájás, émelygés, diszkomfortérzet -, hogy a megszokott módon, kívülről vigyük be energiát, hisz az anyagcsere ellustult, nem tud, vagy csak nehezen a raktárakból mobilizálni. Lázad az elhatározás ellen, mindenképp rá akar venni, hogy maradj a hízás útján. Egyszerűen arról van szó, hogy a szervezetben elindult a harc a magas inzulinszint ellen, és ez nem épp a Kánaán.

Viszont, ha ezen végigküzdöd magad, az inzulinszint ismét egészséges tartományba kerül, a hasnyálmirigynek nem kell kétszer-háromszor több inzulint termelnie, mert a sejtjek inzulinérzékenysége meggyógyul, és normál mennyiségű inzulin mellett is képesek lesznek felvenni az energiát. Azaz ugyanazon tápanyagokat jobban fel tudják utána dolgozni, és nem a zsírban raktározás lesz kapásból a test első reakciója. Ezt a pár napot ki kell bírni, és utána már könnyebb lesz fogyni, hiszen a fogyást fogja támogatja a test, nem a hízást.

A cikk az ajánló után folytatódik

Meddig tartson?

Ez a rövid, de szigorú szakasz legalább két hétig, maximum hat hétig tartson. Ez semmiképpen sem maga a megoldás, csak egy jó kezdet! Ez a rövid időszak elegendő szervezetnek ahhoz, hogy átállítsuk hízásról fogyásra. De pszichésen is sokat számít. A nagy változás látszik majd a súlyban, ami megadja a motivációt ahhoz, hogy a fogyni vágyó végigcsinálja ezt a szakaszt. De megtanítja azt is, hogyan tudja átvenni és megtartani az irányítást a teste és kilók felett.  

Nem kell az öt étkezés?

A szigorú szakasz után jön egy megengedőbb, de ugyanúgy diétás szakasz a végső cél eléréséig, melynek lényege, hogy napi háromszor kell enni. Két étkezés között minimum négy, maximum hat óra teljen el. Reggelire fehérjében gazdag, szénhidrátban szegény étkezést válassz, ebédre egyél egy tartalmasat, szénhidrátban dúsabban, majd a vacsora ismét legyen soványabb, kevés szénhidráttal. Ezen felül heti 150 perc mozgás is ajánlott. Így el fogod tudni érni azt a súlyt, amit szeretnél, és meg is fogod tudni tartani.

Emésztéssel kapcsolatos mítoszok

A fogyókúrás mítoszok könnyen átverik az embert, hiszen mindenki beszél róluk, és így úgy tűnik, mintha valóban működnének, ám, ha működnek is, sokszor nem úgy, ahogyan azt várnánk. Összeszedtük a leggyakoribb emésztéssel kapcsolatos téveszméket.

8 emésztéssel kapcsolatos mítosz, ami nem segít a fogyásban: egyik sem igaz, mégis elhiszik őket

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: Getty Images.

Ezt is szeretjük