Ezek nélkül nem megy a fogyás: 5 zsírféle ami nemhogy árt, de használ a pluszkilók ellen
Zsírok nélkül nincs fogyás, de nem mindegy, mit és mennyit fogyasztasz belőlük.

- 49 évesek és vonzóbbak, mint valaha: a ’90-es évek két szupermodellje irtó szexi a közös fotókon (18+) »
- A sikkes letisztult szabású ruha sohasem kevés, ilyen nőies tud lenni: 3 inspiráló, gyönyörű fazon hírességektől »
- A szezon legnőiesebb cipői, amiket a francia nők irtó sikkesen viselnek: csinos kis fazonok árakkal »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Nagy áremelést jelentett be a Vodafone: ezeket az ügyfeleket fogja érinteni
A zsírok mumusai a fogyókúrának, hiszen ami zsíros, az sokak képzeletében egyet jelent az egészségtelennel. Pedig ahogy a szénhidrátokra vagy a fehérjékre, úgy a zsírokra is szüksége van a szervezetnek, persze nem mindegy, mit és mennyit fogyaszt belőlük az ember, ha a zsírleadás a cél.
A zsírok fontos szerepet töltenek be az emberi szervezet felépítésében, az anyagcsere-folyamatokban, az idegrendszer, valamint az ízületek és izmok egészséges működésében, de elengedhetetlenek a hormonháztartás megfelelő működéséhez is, ugyanakkor túlzott bevitelük nemcsak szív- és érrendszeri problémákat, magas koleszterinszintet, de hosszú távon elhízást is eredményez.
Jó zsírok, rossz zsírok
Az étrendünkben lévő zsírok felépítésében a glicerin és a zsírsavakban megkötött szén- és hidrogénatomok vesznek részt, ennek mennyisége és aránya nagyban meghatározza a zsíranyagcsere aktivitását a szervezetben, azaz hogyan hatnak a vérünkben lévő zsírok szintjére.

Az egészséges zsírok alatt az egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírokat kell érteni, míg a telített zsírok azok, amelyeket csak kis mennyiségben érdemes fogyasztani. Utóbbihoz tartoznak bizonyos növényi és állati eredetű zsírsavak, például a pálma- vagy kókuszolaj, a liba- vagy disznózsír. Az egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak kedvező hatása, hogy hozzájárulnak a jó, azaz a vér HDL-szintjéhez a rossz - LDL - koleszterin csökkentésével.
Milyen zsírokat fogyassz?
Az egyszeresen telítetlen zsírok közé tartoznak például a növényi olajok, a többszörösen telítetlen csoportba pedig a köztudottan egészséges omega-3 és omega-6 zsírsavak. Az energiabevitel 25-30%-át fedezd a zsírokból, a bevitt kalóriák 10-15%-a származzon egyszeresen telítetlen zsírokból, és 10%-a többszörösen telítetlen zsírokból. Az omega-3 zsírsavak napi ajánlott mennyisége 1000-2000 milligramm, míg az omega-6 zsírsavak napi mennyisége 3000 milligramm alatti lehet.

Három szakácskönyv ingyenes szállítással!
Mentes Anyu szakácskönyveit azoknak ajánljuk, akik egészségük érdekében vagy meggyőződésből különleges étrendet követnek, de azoknak is, akik csak inspirációt, új ízeket keresnek.
MOST INGYENES HÁZHOZSZÁLLÍTÁSSAL!
Tekintsd meg ajánlatunkat, kattints ide!
Promóció
Avokádó
Egy közepes avokádó 30 gramm zsírt tartalmaz, amelyből az egyszeresen telítetlen zsírsavak 19 grammot, a többszörösen telítetlen zsírsavak pedig majdnem 4 grammot tesznek ki. Mivel semleges ízű élelmiszerről van szó, remekül passzol reggeli pirítósra, rántottához, készíthetsz belőle isteni guacamolét, vagy keverheted turmixba. Mivel magas a kalóriatartalma - 322 kcal -, inkább reggel vagy a délelőtti órákban fogyassz belőle, méghozzá a gyümölcs egyharmad részét.
Olajos magvak
Köztudott, hogy az olajos magvak és diófélék bővelkednek jó zsírokban. 100 gramm dió 65 gramm zsírt tartalmaz, amiből 47 gramm többszörösen telítetlen, ebből 9 gramm omega-3, és 38 gramm omega-6-ot tartalmaz. Ugyanennyi mandula 50 gramm zsírt tartalmaz, amiből 32 gramm egyszeresen telítetlen és 12 gramm többszörösen telítetlen zsírokat tartalmaz. A chiamag is jó választás lehet müzlikbe, pudingokba keverve, hogy tele van rostokkal és fehérjével, többszörösen telítetlen omega-3, illetve omega-6 zsírsavat tartalmaz. Mivel mindezeknek magas a kalóriatartalma, mindenképp számold bele a napi kalóriaadagodba. A chiamag esetében a napi ajánlott mennyiség egy evőkanál magas rosttartalma miatt.

Extra szűz olívaolaj
Az extra szűz olívaolajnak viszonylag magas az egyszeresen telítetlen zsírsavtartalma, egy evőkanálnyi mennyiség 7,3 gramm egyszeresen telítetlen és 1 gramm többszörösen telítetlen zsírsavat tartalmaz, így ideális választás sütéshez, főzéshez egyaránt.
Lenmagolaj
A lenmag gazdag káliumban, vasban, magnéziumban, kalciumban, cinkben és omega-3 zsírsavban. Az enyhén fanyar és kellemes ízű lenmagolaj hidegen sajtolt változatából egy evőkanálnyi mennyiség megközelítőleg 7 gramm többszörösen telítetlen zsírsavat tartalmaz. A lenmagban egy speciális fitohormon, vagyis lignan van, ami a daganatos betegségek megelőzésére, illetve a rákos sejtek burjánzásának megállítására is alkalmas.

Halak, tengeri herkentyűk
A tengeri herkentyűkben és halakban, úgymint a lazacban, tonhalban, szardíniában, tőkehalban, makrélában jelentős mennyiségben fordul elő az omega-3 zsírsav, de kiváló fehérje-, vitamin- és ásványianyag-források is egyben, így érdemes heti pár alkalommal beiktatni őket az étrendbe.
10 mikrotápanyag, ami segít leadni a pluszkilókat
Mikrotápanyagok közé sorolhatóak a vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok, amelyek a makrókkal szemben nem szolgáltatnak energiát a szervezet számára, de fontosságuk ugyanolyan kiemelkedő.
Borítóképek: Getty Images Hungary