30 felett így ajánlott fogyni: hosszan megmarad az eredmény, ha ezekre figyelsz

Itt az ideje elfelejteni a mentális és fizikai egészségre egyaránt káros fogyókúrákat!

Fogyás 30 felett
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A harmincas éveire a legtöbb nő már túl van néhány többé-kevésbé sikeres fogyókúrán. Az évek előrehaladtával pedig a diétázók szomorúan tapasztalhatják, hogy a módszerek, amelyek korábban gyors - bár az esetek jelentős részében rövid ideig tartó - eredményt hoztak, egyre nehezebben működnek.

Az emberek testükhöz és táplálkozásukhoz fűződő viszonya nem ritkán igen ártalmasnak mondható. A drasztikus fogyókúráknál sem az egészség helyreállítása lebeg a szemük előtt, hanem a vágyott alak minél gyorsabban történő elérése. Nem csoda, hogy a táplálkozásuk hiánybetegségekhez, illetve ideig-óráig tartó karcsúsághoz vezet csupán. Harmincon túl ideje a mentális és fizikai egészséget előtérbe sorolni, és e mentén szervezni meg a pluszkilóktól való megszabadulást célzó életmódot is. 

Fogyás 30 felett

A túlsúly nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem egészségügyit is, így a fogyás a betegségek kivédésében is hasznos, amennyiben súlyfelesleggel él az ember. A testsúly optimalizálása segít az ízületi panaszok és gyulladásos markerek csökkentésében, a vércukorszint stabilizálásában, támogatja a hormonrendszert. Az ülő életmód, a nem megfelelő táplálkozás és a hormonális változások egy bizonyos koron túl könnyen a testtömeg növekedéséhez vezethetnek.

A hirtelen, jelentős mértékű fogyás, a szigorú kalóriamegvonással járó, önsanyargató diéták viszont az egész szervezetet megviselhetik, a mentális és a fizikai egészségre egyaránt negatívan hatnak. Harmincéves kor felett különösen érdemes másképp megközelíteni a kérdést, a következő módszerek ebben a segítségedre lehetnek. 

Az egészséged és a boldogságod legyen fókuszban!

Az életmódváltás, amelynek része a diéta és a testmozgás, ideális esetben a hangulatodra, az energiaszintedre és az egészségügyi állapotodra is pozitívan hat. A fogyókúrázók gyakran csak a testalkatuk változására koncentrálnak, minden étkezést és valamennyi sporttevékenységet ennek rendelnek alá.

Valójában viszont még a hosszú távú fogyást is jobban támogatja, ha áthelyeződik a fókusz, és például az egészség vagy a boldogság kerül előtérbe. Érdemes olyan sportot választani, ami boldoggá tesz, és olyan diétát követni, ami az egészségedet is támogatja, mint a mediterrán diéta.

Kerüld a feldolgozott élelmiszereket!

A kiegyensúlyozott diéta minden fontos tápanyagot tartalmaz, amire a szervezetnek szüksége lehet. A felkapott, gyors eredményt ígérő étrendek viszont gyakran megbélyegeznek, megtiltanak egyes élelmiszer- vagy tápanyagcsoportokat, és így az egészséget is veszélyeztetik. Ahelyett, hogy a szénhidrát- vagy zsírbeviteled drasztikus csökkentését céloznád, törekedj inkább a feldolgozott, illetve ultrafeldolgozott élelmiszerek kerülésére.

Abban ugyanis minden táplálkozási szakértő egyetért, hogy ezek ártanak a szervezetnek, nemcsak a hízással, hanem a legkülönfélébb krónikus betegségekkel is összefüggésbe hozhatók. A gyorsételek, előre csomagolt sós és édes finomságok, üdítőitalok helyett részesítsd előnyben a teljes értékű, friss, otthon készült táplálékokat. Próbálj ki új recepteket, keress szimpatikus alapanyag-lelőhelyeket. 

Figyelj az alvásodra!

A harmincas éveikben járva már sokaknak nehézséget okoz a különböző feladatkörök összeegyeztetése, a helytállás otthon és a munkahelyen egyaránt. A rengeteg tennivaló és a szabadidő hiánya gyakran az alvás rovására megy, pedig a megfelelő minőségű és mennyiségű pihenés mindennek az alapja. A krónikus alváshiány a testsúly gyarapodásában is megmutatkozhat. Érdemes legalább hét óra minőségi alvásra törekedni a mindennapok során, kialakítva egy tartható rutint, ami közel azonos időben történő lefekvést és felkelést tesz lehetővé mindennap. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Válassz olyan mozgásformát, ami örömet okoz!

A fizikai aktivitás növelése az egyik legjobb mód a test karbantartására, ugyanakkor jellemző tendencia az inaktív életmód, ami az optimális testsúly és a szervezet egészségének megőrzését is nehezíti. Az izomtömeg harmincéves kor környékén elkezd csökkenni, ezért is fontos, hogy az ember növelje a mozgásmennyiségét. Ha eddig úgy érezted, hogy az edzés nem neked való, próbálj ki különböző sportokat, könnyen lehet, hogy nem találtad még meg azt, amit valóban örömmel űznél.

Nem kell mindenáron a futással próbálkozni, főleg túlsúllyal nem ajánlott, a kirándulás, a falmászás, a tánc vagy az úszás olyan opciók lehetnek, amelyekben örömed leled. 

A gyorsaság helyett fenntarthatóságra törekedj!

A legfontosabbat a végére hagytuk: a folyamatra életmódváltásként, nem pedig egy rövid ideig tartó fogyókúraként érdemes tekinteni. A gyorsaság helyett tehát a fenntarthatóság lebegjen a szemed előtt, különben szinte borítékolható a visszaesés, a leadott kilók felszedése.

Harminc felett már nap mint nap az egészséget támogató döntések meghozásával, tudatosan kell foglalkozni a testtel. Ez eleinte nehéznek tűnhet, később viszont már automatizmussá válik. Hosszú távon pedig számos úton-módon profitálhatsz belőle. 

4 ártalmatlannak tűnő esti szokás, ami szabotálja a fogyást

A legtöbben olyan, évek óta bevált esti szokásokat követnek, amiknek bizonyos elemei hosszú távon hízást, a zsírpárnák lerakódását eredményezhetik. 

Meglepő lehet, pedig hízáshoz vezet: 4 ártalmatlannak tűnő esti szokás, ami szabotálja a fogyást

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük