Mennyit számít kilóban, ha fehér kenyér helyett teljes kiőrlésűre váltasz? 4 dolog, amiért érdemes lecserélni

Mértékkel fogyasztva az egyik felgyorsíthatja a fogyást, és javíthatja az étvágykontrollt.

egészséges-pékáru2
beauty and style
Top olvasott cikkek

A hasi hízás mögött sokszor húzódnak meg emésztési és hormonális problémák, anyagcsere-rendellenességek. Emellett azonban bizonyos ételek rendszeres fogyasztása is növelheti az úszógumi kialakulásának kockázatát.

Fontos különbséget tenni a kenyerek különböző fajtái között, ugyanis eltérő összetevőik miatt nem mind hat egyformán a szervezetre. A fehér kenyér elsősorban fehérliszt-tartalmának köszönhetően pakol az emberre felesleges pluszkilókat. A gabonaszemeket a gyártás alatt nemcsak megőrlik, de eltávolítják róluk a rostban gazdag korpát, melybe a terméshéj és a csíra is beletartozik, és csak a szénhidrátokban gazdag, magot körülvevő szövet marad.

Egy év alatt ennyit fogyhatsz, ha teljes kiőrlésűre váltasz

Kutatások kimutatták, hogy a teljes kiőrlésű kenyér azonban mértékkel fogyasztva felgyorsíthatja a fogyást, és javíthatja az étvágykontrollt. A kutatók 40 és 65 év közötti felnőttek két csoportját hasonlították össze, akiket véletlenszerűen választottak ki, hogy teljes kiőrlésű gabonát vagy sima lisztből készült ételeket fogyasztottak: nyolc hét elteltével a teljes kiőrlésű gabonát evő vizsgálati alanyoknál kimutatható volt, hogy a nyugalmi anyagcsere-sebesség megnövekedett, és kevesebb kalóriát vittek be a jóllakottság érzése miatt. A szakemberek szerint egy év alatt 2,2 kilogrammot lehet csak azzal fogyni, ha sima kenyérről teljes kiőrlésűre váltasz.

GettyImages-125965164

Miért okoz hízást a kenyér?

A feldolgozott, finomított szénhidrátokat a szervezet gyorsabban emészti meg, azok hirtelen megdobják a vércukorszintet, ami miatt a szervezetnek sok inzulinra lesz szüksége. Ez megterheli az inzulin előállításáért felelős hasnyálmirigyet is, így hosszabb távon az inzulinrezisztencia kockázatát is növeli. Mivel azonban tápanyagban szegény, a szervezet csak rövid ideig lesz jóllakott, így amikor a vércukorszint visszaesik, ismét éhség lép fel, és még több gyors felszívódású szénhidrát iránt sóvárog majd a szervezet.

A cikk az ajánló után folytatódik

Három szakácskönyv ingyenes szállítással!


Mentes Anyu szakácskönyveit azoknak ajánljuk, akik egészségük érdekében vagy meggyőződésből különleges étrendet követnek, de azoknak is, akik csak inspirációt, új ízeket keresnek.

MOST INGYENES HÁZHOZSZÁLLÍTÁSSAL!

Tekintsd meg ajánlatunkat,  kattints ide!

Promóció

Ezért érdemes lecserélni a fehér kenyeret teljes kiőrlésűre

A fogyás akkor jön létre, ha az ember kalóriadeficitet teremt, azaz kevesebb kalóriát visz be a szervezetébe, mint amennyit a nap folyamán elhasznál. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos testalkatú, közepesen aktív nő esetében a napi kalóriafogyasztás nagyjából 2000 kcal, és 500 kcal-val kevesebbet kell fogyasztania ahhoz, hogy heti fél-egy kiló fogyást érjen el. Ha az ember megteremti a kalóriadeficitet, és tartani tudja az arányokat, természetesen egy-két szelet fehér kenyér is belefér az étrendbe.

Ugyanakkor nem véletlenül mondják a szakemberek, hogy az egészséges életmód részeként érdemes a teljes kiőrlésű kenyereket is beiktatni az étrendbe, mivel - szemben a fehér liszttel - ebben az esetben az eljárás során a gabonaszem minden részét, tehát a héját, a csíráját és a magbelsőt is megőrlik. Mivel a teljes kiőrlésű termékek rosttartalma lassítja a szénhidrátok felszívódását, így azok hosszabban laktatnak, és csökkentik az étvágyat.

GettyImages-1270041417

Kalóriatartalom szempontjából nincs jelentős különbség a két kenyérfajta között, tápanyagtartalom szempontjából azonban a teljes kiőrlésű jobb választás lehet, mivel kicsivel kevesebb a szénhidrát benne, több a rost, a fehérje, az ásványi anyagok, és a teljes kiőrlésű nagyobb jóllakottságot biztosít. A fehér kenyér nagyjából szeletenként 15 gramm szénhidrátot, 0,7 gramm rostot 2,3 gramm fehérjét tartalmaz, addig a teljes kiőrlésű 13,8 gramm szénhidrátot, 1,9 gramm rostot, 3,9 gramm fehérjét. Utóbbi magnéziumban, mangánban, vasban, szelénben, K-vitaminban is gazdag, ami szintén előnyös az egészség szempontjából.

A fehér búzaliszt pótlása

Egyre több olyan liszt kapható, amivel könnyű helyettesíteni a fehér lisztet. A már mindenki által jól ismert liszthelyettesítők mellett még megannyi értékes őrleménnyel lehet találkozni a boltok és szaküzletek polcain. 

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük