Milyen étrend-kiegészítőket szedj diéta idején? 3 tévhit a vitaminok fogyókúrás hatásáról

Kell étrend-kiegészítő fogyókúra mellé? Így szedd, hogy érvényesüljön a hatása.

etrendkiegeszito
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mindenki arról álmodik, hogy szenvedés és erőfeszítés nélkül, egyik napról a másikra szabaduljon meg a túlsúlyától, és éppen ezt várják az emberek a különböző táplálékkiegészítőktől és fogyókúrás tablettáktól, csakhogy azok nem egészen ezt a célt szolgálják.

Fontos leszögezni, hogy ezek az étrend-kiegészítők nem végezhetik el a munkát az ember helyett, ezért is hívják így őket. Még a legegészségesebb, leghatásosabb pirula sem fog kilókban mérhető eredményt hozni, ha nincsen mellette egészséges étkezés.

Mik azok az étrend-kiegészítők?

Az étrend-kiegészítő a 37/2004. (IV. 26.) ESzCsM rendelet 2. paragrafusa szerint "a hagyományos étrend kiegészítését szolgáló, olyan élelmiszer, amely koncentrált formában tartalmaz tápanyagokat vagy egyéb táplálkozási vagy élettani hatással rendelkező anyagokat". Tehát ugyanúgy étrend-kiegészítőnek számít egy vitaminkészítmény, mint a diétás kapszulák vagy az edzést támogató szerek. 

e vitamin

Ezek a szerek természetesen vizsgálatokon esnek át, és tilos valótlan információkkal reklámozniuk magukat, de főleg ez utóbbi kitétel könnyen megkerülhető, mert az engedélyeztetés sajnos bemondott adatok alapján történik.

Mikor van tényleg szükség étrend-kiegészítő vitaminokra?

Általánosan elterjedt nézet, hogy, ha az ember fogyókúrába kezd, érdemes elkezdenie legalábbis multivitamint szedni az étkezéseihez, hiszen a csökkent kalóriabevitel miatt kevesebb tápanyaghoz fog jutni a szervezete. Valójában kiegyensúlyozott táplálkozás mellett a vitaminkészítményekre semmi szükség nem lehet, és azért mert az ember elhagyja az egészségtelen ételeket, nem fog kevesebb vitaminhoz és ásványi anyaghoz jutni, sőt, azok jobban hasznosulnak.

Egy fogyókúra során vagy attól függetlenül is érdemes orvoshoz fordulni, ha úgy érzi az ember, hogy valamiből hiányt szenved a szervezete, és, ha a vizsgálatok is alátámasztják, célzottan a hiányt kell orvosolni. A multivitaminokban - hacsak nem egyoldalúan táplálkozik valaki - számtalan olyan vitamin is található, melyből elégséges jut a szervezetbe, és, bár ezeket nehéz túladagolni, egyszerűen szükségtelen többet bevinni belőlük, mint a napi ajánlott adag.

Mi a helyzet az olyan diétás vitaminokkal, mint a D-vitamin?

A D-vitamint az ember szervezete állítja elő a napfényből, ez a vitamin befolyással van a tápanyagok felhasználására, és így közvetlenül is hozzájárulhat a fogyáshoz. Természetes forrásai a napfényen kívül a zsíros halak - mint amilyen például a lazac - és a tojás, de kis mennyiségben előfordul a gombákban, a sajtban és a növényi olajokban is. 

vitamin-d-food

D-vitamint a téli hónapokban ajánlott lehet szednie mindenkinek, hiszen ilyenkor kevesebb a napfény, nyáron azonban elég sok időt lehet tölteni a levegőn. A D-vitaminra is igaz, hogy semmi értelme túllépni belőle az ajánlott napi adagot, de a napfénytelen időszakokban a D-vitamin valóban jó kiegészítője lehet az egészséges étrendnek.

A fogyókúrás tabletták és teák nem használnak?

Nincs rá megfelelő bizonyíték, hogy a legtöbb diétás tabletta valóban működne. Sokszor ezek az étrend-kiegészítők olyan hatásokat szimulálnak, melyekre igazából házi szerek, fűszerek, ételek, italok is ugyanolyan jók lennének. Sok közülük csak a vizet hajtja ki, ami akár még veszélyes is lehet, de valóban gyors eredményt hoz, csak sajnos ez vissza is jön.

Más, például koffeintartalmú pirulák a pulzust és a zsírégetést pörgetik meg kicsit, de ennek a fogyókúrás értéke legfeljebb az edzés körül szedve mérhető, szív- és érrendszeri betegségekkel küzdők vagy koffeinérzékenyek számára viszont kifejezetten veszélyesek lehetnek.

A fogyókúrás teák helyett pedig érdemes rendszeresíteni az egyszerű zöld tea fogyasztását, ennek ugyanis elképesztő sok pozitív hatása van, és már önmagában is jót tesz a fogyókúrának és vele az egész szervezetnek is.

A cikk az ajánló után folytatódik

Bármilyen szer mellett dönt az ember a boltban, mindenképpen érdemes kikérnie utána egy szakorvos véleményét a szedésével kapcsolatban. Különösen igaz ez akkor, ha valamilyen krónikus betegséggel küzd, ugyanis a szerek hatással lehetnek az állapotára.

A fogyókúra szempontjából pedig semmilyen étrend-kiegészítő vagy -támogató vitamin nem helyettesítheti a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás és a mozgás kombinációját. Az ideális ütemű fogyáshoz érdemes a napi kalóriabevitelt 500 kalóriával csökkenteni, és beiktatni napi legalább fél óra könnyű testmozgást.

Tápanyagok a feszes testhez

Nemcsak a fogyást, az izmok feszesítését is számtalan tápanyag befolyásolja, melyekhez a mindennapi étrendjéből juthat hozzá az ember. Mutatjuk a legfontosabbakat.

Előhozzák az izmokat a zsírpárnák alól: 7 tápanyag, amely elengedhetetlen a feszes testhez

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: Getty Images.

Ezt is szeretjük