Szabadulj meg a teljes túlsúlyodtól tavaszig orvosi diétával

Dr. Thompson étrendje

Tudod, mi az a glikémiás index? Ismerd meg jobban a fogalmat!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A dietetikusok manapság úgy vélik, hogy a legtöbb túlsúlyos embernek problémája van az inzulintermeléssel, illetve szervezete nem elég érzékenyen reagál rá, ezért a test nem képes tökéletesen feldolgozni a cukrokat, ami aztán túlsúlyhoz vezet.

Ez az egyik alapvető felfedezés, ami a fogyókúrás szakemberek figyelmét az ételek glikémiás szintje felé terelte. A másik jelentős felfedezés, hogy szoros összefüggés van az ételek glikémiás indexe és szénhidráttartalma között.

A glikémiás index egy szám 0-100 között, amely azt mutatja meg, hogy mennyire emeli meg az elfogyasztott táplálék a vércukorszintet. Ezzel a diétával könnyedén leadhatsz heti 1 kilogramm felesleget, így a nyár kezdetéig még 15 kilogramm túlsúlytól szabadulhatsz meg.

Dr. Thompson diétája

Mindezek tükrében dolgozta ki dr. Rob Thompson kardiológus a glikémiásszint-diétát: minden ételhez tartozik egy szám, amely a glikémiás értékét jelöli, a diéta lényege pedig, hogy napi ötszöri étkezés mellett tartsd alacsonyan a tested glikémiás terhelését.

Ezt a terhelést a normálistól eltérő inzulinműködés mellett is bírja a szervezeted - kivéve, ha cukorbeteg vagy, ebben az esetben az orvosoddal kell egyeztetned.

Ily módon szervezeted megkapja a szükséges tápanyagokat, amiket aztán képes is lesz lebontani és feldolgozni, így nem kerülnek a zsírpárnák raktárába.

Mit ehetsz, és mit nem?

Több rostot

Alapvetően az ételek szénhidrát- és cukortartalma dönti el, mit fogyaszthatsz a diéta alatt. Minél magasabb egy táplálék rosttartalma, annál alacsonyabb a glikémiás indexe, vagyis annál kevésbé sokkolja az inzulinszintedet. Így például a teljes kiőrlésű pékáruk fogyasztása nem terheli meg annyira a szénhidrát-anyagcserédet, mint a fehér lisztből készültek. Ugyanez áll a barna rizsre, amelynek fogyasztása magasabb rosttartalma miatt előnyösebb, mint a fehér rizsé.

Ezeket edd, ha fogyni akarsz! 8 alacsony glikémiás indexű táplálék

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kevesebb finomított szénhidrátot

A finomított szénhidrátok fogyasztását jobb minimalizálnod: amennyire csak tudod, zárd ki étrendedből a fehér liszttel készült ételeket, és minél kevesebb cukros ételt vegyél magadhoz. Ugyanakkor nem kell lemondanod a csokoládéról, sőt, ha nem bírsz parancsolni az édesség utáni vágyadnak, dr. Thompson szerint még ez a legjobb választás: a lényeg, hogy két-három kockánál többet ne egyél, és magas kakaótartalmú étcsokoládét válassz.

Ezért válaszd a teljes kiőrlésű kenyeret!

Az alábbi videóban a szakértő véleményét hallhatod a fehér és a teljes kiőrlésű kenyér közötti különbségről.

Gyümölcsöt?

Bár a vitaminokban, rostokban és ásványi anyagokban gazdag gyümölcsök fogyasztása alapvetően egészséges, a magasabb glikémiás indexű fajtákkal jobb óvatosan bánnod. Szőlőből és banánból például magas gyümölcscukor-tartalmuk miatt ne fogyassz sokat.

Mintaétrend

1. nap

Reggeli: egy szelet teljes kiőrlésű pirítós avokádókrémmel
Tízórai: két marék dió.
Ebéd: egy adag lencsefőzelék - önmagával sűrítve - tükörtojással.
Uzsonna: két kocka étcsokoládé, egy körte.
Vacsora: három evőkanál teljes kiőrlésű gabonapehely, egy pohár natúr joghurt.

2. nap

Reggeli: egy adag zabkása, egy marék bogyós gyümölcs.
Tízórai: egy alma, korpás keksz.
Ebéd: 15 dkg grillezett csirkemell, egy adag zöldsaláta.
Uzsonna: egy pohár élőflórás kefir.
Vacsora: egy adag mozzarellás paradicsomsaláta.

3. nap

Reggeli: két lágy tojás paradicsommal, egy szelet teljes kiőrlésű kenyér.
Tízórai: két marék mandula.
Ebéd: 15 dkg grillezett hal, egy adag párolt zöldség.
Uzsonna: pár szem mandarin.
Vacsora: egy adag alma-narancs saláta.

A cikkben szereplő képek illusztrációk.

Ezt is szeretjük