4 sajt, amit akkor is ehetsz, ha fogyni szeretnél: nem kell teljesen lemondani a finomságról

A sajt, ha jól választasz, még segítheti is a diétád.

fetasajt
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A sajt sokak kedvenc csemegéje, amelyről nem szívesen mondanának le - akkor sem, ha fogyás céljából diétáznak. Szerencsére a finomságnak számtalan verziója létezik, így mindenki találhat olyat, ami megfelel a táplálkozási céljainak, és még az ízlelőbimbóit is kényezteti. 

A sajt vitathatatlan előnye a diétában, hogy tartalmasabbá teheti az egyébként kevéssé laktató fogásokat, például a salátát, így hosszabban tartó jóllakottságérzetet biztosít. Ugyanakkor a kalória- és a zsírtartalma magas lehet, ezért aztán mértékletes fogyasztása javasolt. Amennyiben megszabadulnál a pluszkilóktól, érdemes körültekintően választanod a sajtok közül.

Diétába illeszthető sajtok 

A sajtok íze, állaga és tápanyagtartalma elkészítésük módjától, valamint az alapanyagul szolgáló tej típusától függ. A diétázók olykor száműzik őket az étrendjükből, mivel tartanak tőle, hogy magas kalória- és zsírtartalmuk révén nem támogatják a fogyókúrás céljaikat. Azonban a szénhidrátban alacsony sajt jó forrása a fehérjének és a kalciumnak, és akár még a fogyást is segítheti. 

A diéta alatt a fehérjebevitelre különös hangsúlyt kell fektetni, amellett ugyanis, hogy a tápanyag segít az izomzat megőrzésében, a jóllakottságot is fokozza. Az étkezések során hozzájárul a kiegyensúlyozottabb vércukorszinthez, ami azt jelenti, hogy nem kell az értékek gyors leesésére, majd az emiatt rövid időn belül jelentkező éhségérzetre számítani. Egyes sajtok a bennük található probiotikumok révén a bélflórát is támogathatják. Amennyiben diétázol, teljes kiiktatásuk helyett jobban teszed, ha átgondoltan vásárolsz, elolvasod a termék címkéit, mielőtt a kosaradba tennéd a boltban. Érdemes előnyben részesítened a zsírszegény változatokat, és típus szerint is szelektálhatsz. A következő sajtok mértékkel fogyasztva a diétába is beleférhetnek.

Mozzarella

A lágy, magas nedvességtartalmú mozzarella az olasz gasztronómia elengedhetetlen alapanyaga, elképzelhetetlen nélküle a klasszikus caprese saláta. Általában tehén- vagy bivalytejből készül. A legtöbb sajtnál alacsonyabb a kalória-, illetve a nátriumtartalma - ez utóbbi a szív védelmében sem elhanyagolhatód szempont. A mozzarellában probiotikumok találhatók, amelyek támogatják a bélflórát, az immunrendszert, és csökkenthetik a gyulladást a szervezetben. 100 gramm mozzarella körülbelül 300 kalóriát, 22 gramm fehérjét és 22 gramm zsírt tartalmaz. A legtöbb botban elérhető belőle light változat is. 

Feta

A feta sajt eredetileg Görögországból származik, lágy és sós finomság, amely hagyományosan juh- vagy kecsketejből készül, előbbi markánsabb ízvilágot kölcsönöz neki. Mivel tartósítás gyanánt sós lében ázik, a nátriumtartalma magas lehet, így a hipertóniával élőknek érdemes vigyázniuk vele. Ugyanakkor a kalóriatartalma kedvező, 100 grammban mintegy 264 kalória, 14,2 gramm fehérje és 21,3 gramm zsír található. A feta konjugált linolsavat tartalmaz, amelyet a kutatások összefüggésbe hoztak a testzsír csökkenésével, a testösszetétel javulásával. 

Cottage cheese 

A cottage cheese túróhoz hasonló állagú, friss, nem kifejezetten karakteres ízű sajtfajta, ami többnyire dobozos formában kapható. Zsírszegény, viszonylag magas fehérje-, alacsony kalóriatartalmú táplálék, zöldségek mártogatására szolgáló krémekhez, szendvicsbe, de még édességekhez is kiváló alapanyag. 100 grammban körülbelül 103 kalória, 12,5 gramm fehérje és 4,5 gramm zsír található. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Ricotta

A cottage cheese-hez és a túróhoz hasonlító ricotta az olasz konyha kedvelt alapanyaga, eredetileg a sajtkészítés során megmaradt savó felhasználására találták ki. Míg régebben főleg kecske- és juhtejből készült, ma leginkább tehéntej az alapja. A savó könnyen felszívódik, az izmok fejlődéséhez és a koleszterinszint kordában tartásához is hozzájárulhat. Mind a kilenc esszenciális aminosavat tartalmazza, amelyet étkezés útján kell bejuttatni a szervezetbe. Salátákba, rakott ételekbe, de gyümölcsök mellé is ízletes. 100 gramm ricottában körülbelül 174 kalória, 11,3 gramm fehérje és 13 gramm zsír található. 

Amennyiben csökkentenéd a tejtermékek szerepét az étkezésedben, sörélesztőpehely felhasználásával helyettesítheted a sajtot. A savanykás ízű hozzávaló támogatja a fogyást és a gyomor egészségét is. 

4 trükk, amivel a darált hús beilleszthető a diétába

A darált hús fogyasztása nagy népszerűségnek örvend, tekintve hogy az egyik legolcsóbban beszerezhető húsféle, amit nem szükséges filézni, könnyű megsütni, sokoldalúan felhasználható és könnyen tárolható, fagyasztható. Ezekre figyelj, ha diéta alatt fogyasztanád.

Tiltólistás a darált hús fogyókúra alatt? 4 trükk, amivel beilleszthető az étrendbe

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük