Vízhajtó, méregtelenítő, segíti az emésztést: a bodza 4 áldásos hatása a szervezetre

A bodza nemcsak az immunerősítésben, de a pluszkilók leadásában is segítséget nyújt.

GettyImages-954575438
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gondoltad volna, hogy a gyerekkort és a nyarakat megidéző, citrommal dúsított bodzaszörp olyan gyógynövényből készül, amely nemcsak az immunrendszer erősítésében, de a pluszkilókkal folytatott harcban is segítséget nyújt?

A bodza hajtásai és kérge, valamint éretlen bogyói enyhén mérgezőek, ugyanakkor virágainak, fekete, érett termésének és leveleinek gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, köhögés- és lázcsillapító hatását már régóta ismerik és alkalmazzák. A bogyója remek A-, B1-, B2-, B6-, C-vitamin, vas-, kálium-, kalcium- és foszforforrás, de antioxidáns antocianinokat és rákmegelőző flavonoidokat is tartalmaz. 

Serkenti az emésztést

A belőle készült gyógytea nemcsak a téli, megfázásos időszakban nyújt remek segítséget, de a fogyást is segíti: ha úgy érzed, lelassult emésztésed áll a pluszkilók hátterében, érdemes minél többször fogyasztanod belőle, hiszen a bodza levelét emésztésserkentő, valamint enyhén hashajtó hatású tulajdonságai miatt is alkalmazzák. 

GettyImages-1184918670

Vízhajtó és méregtelenítő

A virágából készült tea vízhajtó hatással bír, átmossa a veséket, amelyeknek feladata a májjal együtt a méreganyagok kiiktatása a vérből, de a páros szerv olyan hormonokat is termel, amelyek serkentik a vörösvértestek képződését, és szabályozzák a vérnyomást.

Rákmegelőző hatású

A bogyók polifenol-, illetve flavonoid- tartalmuknál fogva a rákmegelőzésben játszanak szerepet, a leveleiből készült teát pedig reumás bántalmak ellen is használják.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az ehető, fekete bodzát nem szabad összekeverni a Magyarországon is őshonos fürtös, valamint földi vagy más néven gyalog bodzával sem, ezek levelei és bogyói ugyanis mérgezőek. A fekete bodza bogyója - amiből szörp is készül - éretlen állapotában enyhén mérgező, amit azonban főzéssel, hőkezeléssel semlegesíteni lehet. A bogyók nyár végére érnek meg teljesen, míg zöldek, illetve pirosak, addig nem szabad leszedni őket.

GettyImages-629448166

Hogyan fogyaszd a bodzát?

A szörpön kívül készülhet belőle például lekvár vagy öntet is, ami joghurttal vagy müzlivel fogyasztható, de kipróbálhatod a rántott bodzavirágot is, ehhez egy szuper receptet mutatunk. A fogyókúra remek kiegészítője a belőle készült főzet is, aminek fogyasztása kúraszerűen javallott. Egy csapott evőkanál bodzavirágot - amit bioboltokban is beszerezhetsz - forrázz le két és fél deci vízzel, majd hagyd 10 percig állni, és szűrd le. Ugyanakkor napi két csészénél többet ne fogyassz belőle erős vízhajtó hatása miatt. 

Nyári fogyókúrás vizek

Az egyes gyümölcsök vitaminokkal, antioxidánsokkal töltik fel a vizet, ami véd a hiánybetegségek ellen, segít megszabadulni a túlsúlytól, mások étvágycsökkentő hatásúak.

Tele vannak zsírégető hatóanyagokkal: 10 fogyókúrás víz házilag

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük