Egy másik világra nyitnak kaput a tündérkörök: természetfelettiek átjárója a régiek szerint
A gombakörök titokzatosak voltak a régiek számára, ezért fűztek hozzájuk rejtélyes legendát.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Hemzsegnek az online vásárlók, miközben konganak az ürességtől a butikok: a járványhelyzet átírta a vásárlási szokásokat »
- Elképesztően nőies és sokoldalú trend tér vissza: a kordbársony cuccok idén így ütősek »
- A legerősebb vízhajtó smoothie receptek: pár nap alatt segítenek megszüntetni a puffadást »
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
Nem írtuk el, nem a sokat emlegetett gabonakörökre gondoltunk. Bár a gombakörökhöz is elrugaszkodott hiedelmek tartoznak, legendájuk mélyen a múltba nyúlik vissza, és inkább mitikus eredetű, semmint találgatás holmi alászálló repülő csészealjakról.
A kultúrákon átívelő érdeklődést ébresztő, legendák alapjául szolgáló gombaköröket kultúránként másképp nevezik. Franciaországban varázslókörök, Németországban és hazánkban is boszorkánykörök, Angliában tündérkörök. Számos érdekes, a 19. századi Európába visszanyúló hiedelem fűződik hozzájuk.
Kultúránként változó hiedelmek
Nemcsak a körök megnevezése, a hozzájuk fűződő hiedelmek is Európa-szerte változóak, de az közös, hogy a velük kapcsolatba hozott lények mindegyike természetfeletti, mesés lény: tündérek, varázslók, manók vagy épp boszorkányok.

Az egyik hiedelem szerint a tündérkörök átjárók a természetfeletti világ és a mi világunk között. Egy másik, angol, kelta, illetve skandináv eredetű nézet azt mondja, a titokzatos körök úgy keletkeznek, hogy előzőleg a tündérek, boszorkányok, manók vagy egyéb természetfeletti lények az adott helyen jártak körtáncot teliholdkor. Skóciában úgy tartották, a körökben lévő gombák tündérek székei, egy walesi legenda szerint pedig a gombák valójában a tündérek esernyői és napernyői, vagy földalatti tündérfalut jeleznek.
A walesiek hiedelme volt az is, hogy a gombakör termékenységet hozott, ezért érdemesnek tartották a közelükbe telepíteni a zöldségágyást. Dán magyarázat szerint a tündérkörök úgy jönnek létre, hogy az ördög - bármilyen furcsa is - letette a tejesbödönjét, és később aköré nőnek a gombák. Az osztrák legenda azt mondja, a köröket sárkányok hagyják maguk után, akik miatt az adott körben hét éven át csak mérges gomba fog nőni. Végül egy sokadik mesés teória azt mondja, a köröket maguk a boszorkányok csinálják, amikor a tavasz eljövetelét ünneplik.
A körbe lépni tilos!
Bármivel is magyarázták a létrejöttüket, a körök kapcsán általános érvényű, hogy tilos beléjük lépni. Ezt, akárcsak a keletkezést, tájanként eltérően magyarázzák.

A francia legenda szerint a köröket hatalmas varangyok őrzik, amelyek elátkoznak mindenkit, aki belép a gyűrűkbe. További elgondolás, hogy aki belép a körbe, az korán meg fog halni, vagy megvakul, esetleg megbolondul. Úgy is hitték - mivel az egyik magyarázat szerint ezek átjárók a természetfeletti világba -, hogy aki belép egy körbe, az áttranszportálja magát, de soha többé nem tud visszatérni a másik világból. Aki a körbe lép, azt egy másik hiedelem szerint véget nem érő táncra kárhoztatják, amíg csak halálosan ki nem merül, meg nem őrül, vagy el nem távozik az élők sorából.

A bajokat elkerülendő, több módszer is elterjedt a tündérkörök átkának megfékezésére. Az egyik szerint, ha valaki fordítva teszi fel a sapkáját, összezavarhatja a természetfeletti lényeket, akik így békén hagyják. Egy másik módszer szerint az, aki kilencszer körbeszalad egy kört, kivédheti a tündérkör jelentette veszélyeket. Ha azonban az illető tévedésből tíz kört fut, újra kell kezdje, ugyanis úgy már érvényét veszti a védő varázslat. Úgy tartották, ha teliholdkor szaladják körbe a köröket, akkor hallhatóak lehetnek a föld alatt táncoló tündérek lépései.
Így keletkeznek valójában a boszorkánykörök
Volt idő, hogy születtek tudományosabb, ám még mindig téves elképzelések is keletkezésükre. Ezek szerint a boszorkányköröket hullócsillag vagy villám becsapódása hozza létre.

Valójában azért keletkeznek, mert a gombák föld alatti táplálékfelvevő micéliuma sugárirányban nő, és a középponttól azonos távolságban, körkörösen vagy ívesen növekedni kezdenek a gombák. Mivel a sugárban növő gombafonalak a gazdagabb tápanyagtartalmú terület felé, kifelé törnek, minden alkalommal nagyobb lesz a gombagyűrű. Sugara egy idő után akár a több tíz métert is elérheti.
Évszázadokon át is gyűrűzhet így egy-egy gombakör, és bizony, kiirtani sem könnyű, ha valaki nem látja szívesen a kertjében: ahhoz, hogy a kör növekedését megállítsák, mélyre kell ásni, és eltávolítani a talaj érintett részét. Nos, aki szeretne, próbálkozhat az irtással, de aki hisz bennük, és kíváncsi a tündérekre, az meg is hagyhatja őket, hátha véletlenül elcsíp egyet.
Eladták a lelküket az ördögnek
Tündérek és boszorkányok után essék szó az ördögről is: ez a kilenc ismert ember, bár nem esett bűvös körök rabjává, de saját elmondása szerint eladta a lelkét az ördögnek.
Képek: Getty Images és Wikipedia.