Tojásokat rak a kínai szikla: így magyarázza a tudomány a különös jelenséget

Érdekes, tojásdad alakú púpok nőnek egy kínai szikla oldalán.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kínában, a Gulu nevű falucska közelében magaslik egy különös szikla, mely köré akár egy gyerekeknek szóló mese is íródhatna. Amiről viszont szó van, távolról sem a fantázia szüleménye: a szikla furcsa módon időről időre tojásokat rak.

Nem kerülhette el a tudomány figyelmét a dolog, és a geológusok vizsgálódni kezdtek, mi lehet a jelenség hátterében.

A rejtélyes tojások

Természetesen nem olyan tojásokra kell gondolni, mint amilyenekből madarak vagy hüllők kelnek ki. A kínai szikla tojásai inkább fél tojás formájú, illetve kerekded kinövések annak felületén, de ez épp elég volt arra, hogy a szikla a Chan Dan Ya, azaz a Tojásrakó szikla nevet kapja.

A 6 méter magas, 20 méter széles sziklafal kora elképesztő: 500 millió éve formálódik. Mészkőből és magas kalcium-karbonát-tartalmú üledékes kőzetből áll. Tojásdad kinövéseit megkeményedésekként definiálták a tudósok. A kőzet üledékes volta okozza, hogy létrejönnek. Rétegei egymásra rakódnak, majd idővel szilárdabb kőzetekké állnak össze. Ha egy apró levelecske, kagyló vagy elhullott állat maradványai zavarják meg a rétegek egymásra épülését, az ásványok e körül rakódnak le, és körkörös lerakódás képződik.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A lerakódás idővel ugyancsak megkeményedik, és, ha keményebb lesz az azt magába foglaló kőzetnél, akkor egyszerűen utat tör magának kifelé. Így keletkeznek a szikla kinövései. Jó, ha tudja, és vigyáz a fejére, aki arra jár, mert ezek a kőtojások nem maradnak örökké a helyükön. Harminc esztendővel azután, hogy képződésük elindul, leesnek: a turisták előszeretettel gyűjtik össze, és viszik el szerencsekőként ezeket a töredékeket.

Róluk szinte senki sem tud: a kínai agyaghadsereg legváratlanabb tagjai

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük