Önmaguktól gyógyuló robotizmokat fejlesztenek a tudósok: nem egy film, ez a valóság

A Terminátor-filmek jutnak eszünkbe.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor leülünk a tévé elé, és megnézünk egy filmet, melyben elképesztő képességekkel felruházott robotokat gyártanak, bele sem gondolunk, hogy, amit látunk, az ma már félig-meddig a valóság.

A tudomány emberei egyre messzebb merészkednek a robotok fejlesztésében. A Colorado Boulder Egyetemen egészen futurisztikus munka folyik: az izmokhoz hasonló puhaságú anyagból készítenek az emberihez nagyon hasonlóan működő robotizmokat, melyek, mint az emberi testrészek, sérülés esetén regenerálódni képesek.

Így működnek

A robotizmok - melyek neve HASEL - kisebb, rugalmas részekből tevődnek össze, melyeket olajjal töltenek fel. A kis alkotórészekben elektródák futnak végig, és, ha elektromos áramot kapnak, az az izom-összehúzódáshoz hasonló reakciót vált ki. Ha az elektromos hatás abbamarad, a robotizmok elernyednek - szinte ugyanúgy működik a folyamat, mint az emberi testben.

- Csak úgy, mint a biológiai izom, a HASEL is képes olyan stabil fogásra, mint egy polip, olyan gyorsaságra, mint egy kolibri, és olyan erő kifejtésére, mint egy elefánt - mondja a fejlesztés vezetője, Christoph Keplinger.

Az öngyógyító folyamat

A HASEL speciális anyagának köszönhetően képes korrigálni, azaz meggyógyítani sérüléseit. A látványos folyamat a következő videón megtekinthető.

Jogos kérdés, hogy hová vezet mindez. Ezt természetesen nem láthatjuk előre, de felmerül, hogy jó ötlet-e önmagukat regenerálni képes robotokat kifejleszteni. Amennyiben a gyógyászatban hasznosítanák a felfedezést, mintegy a mozgatható végtagprotézisek új fejlesztéseként, a célt nemesnek is nevezhetnénk. Sajnos ilyen célzatról egyelőre nem szól a fáma.

Ezt is szeretjük