Ebből a szemszínből van a legkevesebb a világon: érdekes, hogyan dől el az árnyalat

Kék, zöld, barna? Így dönti el a természet a szemszínt.

GettyImages-584505198
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Azt mondják, a szem a lélek tükre, ám a mondat a kisugárzásra utal, nem pedig arra, milyen a szemforma vagy szín.

Ez utóbbi tulajdonságok adottak. Persze, van, aki szerint a kék vagy épp a zöld a szebb. Az egyéni preferenciánál mégis érdekesebb, hogyan dől el, milyen is lesz egy ember szemszíne.

Mitől függ a szemszín?

Az, hogy milyen színű lesz valakinek a szeme, nagyban függ attól, hogy milyen a szülőké, akik génjeikkel befolyásolják ezt a tulajdonságot.

A szem színét fizikailag két dolog határozza meg. A sötétbarna pigment (az úgynevezett melanin) mennyisége és a szem írisznek nevezett részében alkotott mintázata, valamint az, hogy az írisz hogyan szórja a szemen áthaladó fényt. E kettő közül fontosabb tényező a pigment, amelynek mennyiségét a gének határozzák meg: megszabják, hogy hol és mennyi melanin termelődjön az íriszben. Minél több melanin termelődik benne, a szem színe annál sötétebb lesz.

A színek közül egyébként a legritkább, 2% előfordulású a zöld és 4% a szürke, utána a mogyorószín (barna-zöld) és a kék következik 5 illetve 8-10 százalékkal. A leggyakoribb szín a barna, mely az emberiség körülbelül 80%-ára jellemző. 

A sejtmag belsejében 46 kromoszóma található, 23 párra osztva. Az ember, amikor megfogan, minden szülőtől egy kromoszómát örököl, és ezek alkotják meg saját kromoszómapárjait. A kromoszómák DNS-darabokból, azaz génekből állnak. A gének ugyancsak párban vannak, és meghatározzák az ember tulajdonságait, amelyeket születés előtt ki fog fejleszteni.

A szemszín meghatározódásában 16 különböző gén is szerepet játszhat. Feltehetőleg a leginkább mérvadó gének az OCA2 és a HERC2, melyek a 15. kromoszóma részei.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A gének allélokból állnak, amelyek meghatározzák, hogy végül megjelenik-e valamilyen jellegzetesség az emberen, vagy sem. Minden örökölhető tulajdonsághoz két allél tartozik. Amikor két allél azonos, akkor homozigóták keletkeznek, ha pedig különböznek, akkor heterozigótát alkotnak. Bármely tulajdonságról is legyen szó, az egyik allél, a domináns kifejeződik, vagyis az általa képviselt tulajdonság megjelenik, a másik allél, a recesszív azonban nem fejeződik ki, így az általa képviselt tulajdonság nem jelenik meg. A recesszív allélok csak akkor fejeződnek ki, ha éppen nincs jelen domináns allél.

Miután a melanintermelés nem a születéskor kezdődik el, a babák szeme először kéknek tűnik. A valódi szemszín csak idővel derül ki, általában csak hároméves korra. Az akkor tapasztalható szemszín azonban már a végleges lesz.

Napi 40 percig vak vagy, és nem veszed észre

Egy nap rengeteg olyan pillanat előfordul, amikor voltaképpen nem látsz, de ezek annyira rövidek, hogy nem is veszed észre.

Naponta 40 percre megvakulsz, és még csak észre sem veszed: így történik

Elolvasom
Ezt is szeretjük