3 eset, amikor igenis lehetsz önző: van, amikor javadra válik a negatívként feltüntetett tulajdonság
Az önzőség nem feltétlenül rossz: néha szükséges, sőt fontos is annak lenni.


- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
Önző - ha valakire ezt mondja az ember, általában haragszik. Ha magára mondja, rendszerint bűntudata van. Ehhez a szóhoz negatív érzések társulnak.
Pedig van úgy, hogy az önzőséggel nincs baj: ha az ember önmagával törődik, saját jóllétéért cselekszik. Sok ilyen eset van, a következő három a legfontosabbak közé tartozik.
Ha időt szán az alvásra
Sokan hajlamosak az utolsó csepp energiájukon túl is dolgozni, látástól vakulásig, tenni a többi emberért, a családért vagy akár pénzkeresés érdekében.

Csakhogy eljön az a pont, amikor a szervezetnek feltöltődésre, pihenésre, alvásra van szüksége, és az embernek muszáj gondolnia magára. Ha valakinek mindenre és mindenki másra van ideje, csak arra nincs, hogy pihenjen, és tartósan kevés időt, napi 4-5 órát alszik, az a Pennsylvaniai Egyetem kutatása szerint rossz hangulathoz, stresszhez, ingerlékenységhez és mentális kimerültséghez vezet.
A feltöltődést tehát soha nem szabad megtagadni a szervezettől: erre időt szánni nem kényelmes döntés vagy lustaság, hanem egy természetes szükséglet kielégítése. Ha másként nem megy, érdemes átszervezni a napokat, segítséget kérni, új napirendet felállítani.
Ha énidőt teremt
Vannak, akik luxusnak érzik megteremteni az énidőt, azokat az órákat vagy akár félórát, amit az ember csak magára, számára kedves, relaxáló tevékenységre fordíthat. Ez a lelki egyensúly egyik alapvető feltétele, amitől az ember derűsebb és energikusabb lehet, jobban viselheti a stresszt, és a munkahelyi terhelést a British Psychological Society tanulmánya szerint.
Az énidőt tehát érdemes megfelelő megvilágításba helyezni: nem másoktól, más tevékenységektől vesszük el, hanem magunknak adjuk, ami egy sokkal észszerűbb megközelítés.
Ha kapni is szeretne
Jobb adni, mint kapni - mondják, ám nemcsak adni, kapni is kell, legyen szó szeretetről, figyelemről, gesztusokról, segítségről vagy bármi egyébről.
Ahogyan mi örömmel adunk másnak, az illető részéről is ugyanúgy öröm kell legyen, hogy nekünk ad. Ugyan lehetnek periódusok, hogy az arányok eltolódnak, de ha ez hosszú távon így marad, az nem más, mint egyszerű kihasználás. Nem elítélendő, és nem negatív értelemben vett önzőség, ha egy ilyen esetben az ember a sarkára áll, és nem hagyja magát. Még akkor sem, ha szereti a másik embert.
Jóga kiégés és rosszkedv ellen
Egyszerű gyakorlatok, amik a kezdőknek is mehetnek.
OLVASD EL EZT IS!

- fájdalom
- lelki háttér