Az ember azt hinné, egy hollywoodi film díszletét látja, mely egy másik bolygót meghódító felfedezőcsapat kalandos útjáról szól. Pedig a mexikói kristálybarlang nagyon is igazi: olyan, akár egy megvalósult tündérvilág a föld felszíne alatt.
Korábban, már 1794-től bányászati terület volt. A csodaszép barlangot 2000-ben fedezték fel, amikor egy bányásztársaság kiszivattyúzta a talajvizet. Valószínűleg a lélegzetük is elállt egy pillanatra az eléjük táruló látványtól. Ezt a barlangot a világ eddigi egyik leglátványosabb geológiai felfedezésének tartják.

A vizet ma is szivattyúzni kell, mert, ha nem tennék, lassan visszaemelkedne, és a látványos kristályvilág újra eltűnne.
Fotó: Flickr.com/Junaidrao

A kristálybarlangot nemcsak geológiai szempontból vizsgálják. Ősi pollenekre bukkantak odalent, és próbálják kideríteni, mely mai növényhez állnak legközelebb a maradványok.
Fotó: Wikimedia Commons/Alexander Van Driessche

A naicai bánya, a gyönyörű kristálybarlang a mexikói Chihuaua állam területén található, Saucillo községben.
Fotó: Wikimedia Commons/TUBS

Nem csoda, hogy a szövevényes, labirintusszerű kristálybarlang kedvelt célpont a geológia szerelmesei számára. Az 52 fok és a magas páratartalom ellenére vállalják a felfedezőutat.
Fotó: Flickr.com/Paul Williams

Hatalmas, 55 tonnás, 12 méter hosszú kristályok is találhatók odalent.

A legváltozatosabb formákkal találkozni. Ez például egy fantasztikus szelenit kristály, amit elképesztő szépségűre formált a természet.
Fotó: Flickr.com/mockbird

Egy másik szelenit kristály a tündérvilágból.
Fotó: Wikimedia Commons/Robert Matthew Lavinsky

Fluorit-kalcit Naica kristálybarlangjából.
Fotó: Wikimedia Commons/Robert Matthew Lavinsky