1500 éves Krisztus-portré a bizánci templomban: rövid hajú férfiként ábrázolták a Megváltót
Ritka és különleges a portré, melyet a bizánci templomban találtak.

- A 73 éves Vera Wang elképesztő módon viseli a merész darabokat: a 3 legextrémebb szettje az elmúlt évekből »
- Minden összeállítást feldob, fiatalítja és frissíti a megjelenést: így használd ki a fehér mágikus erejét nyáron »
- A 86 éves Julie Andrews évtizedek óta ragaszkodik ehhez az elegánsan letisztult összeállításhoz: a nadrágkosztüm az egyik nagy kedvence »

- Íme Koltai Róbert bájos, szőke párja: a színész 78 évesen élvezi a késői szerelmet
- Ki volt Az arany ember szerelme Jókai művében? Kvíz a kötelező olvasmányokból
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- Dobó Kata 25 év után felvette a zöld miniruhát: A miniszter félrelépben láttuk rajta először
- Illetlennek tűnsz, ha így jelensz meg egy esküvőn: 10 tiltólistás ruha és kiegészítő
Az ünnep közeledtével különösen nagy élményt jelent megtekinteni egy olyan portrét, melyet mindössze ötszáz esztendővel a születése után készítettek Jézusról. A szóban forgó portét egy, a Negev-sivatagban magasló bizánci templom falán fedezték fel.
A templom az ősi bizánci falu, Shivta területén található. Bár az eltelt idő megviselte falait, így a Krisztus-portré is alig-alig kivehető, az izraeli Haifa Egyetem szakértői alapos vizsgálat után, egy digitalizált képen meg tudták húzni annak fő vonalait.

A rajz maga egy nagyobb jelenet része, mely feltételezések szerint Jézus megkeresztelkedését ábrázolja. A mellette lévő, Krisztusnál nagyobb figura Keresztelő Szent János lehet, mint azt a művészettörténészek feltételezik.
Miben más?
A kép önmagában véve is különleges, tekintve, hogy Jézus egy korai ábrázolásáról van szó, de egy részlete miatt még inkább az: a Megváltót számunkra szokatlan módon, rövid hajjal ábrázolja.
Szokatlan, hiszen valahány Jézus-ábrázolást látunk, mindegyiken hosszú hajjal szerepel a Megváltó. Valójában azonban, ha a Bibliából indulunk ki, éppen utóbbinak, a hosszú hajnak kellene furcsának lennie. A Biblia ugyanis nem ír Jézus külsejéről, de az akkoriban élt férfiak hajviseletére tesz utalást, amiből esetleg következtethetünk rá, mi lehetett akkoriban a szokás:
"ha a férfinak hosszú haja van, gyalázat neki" (1 Korintusz 11:14)
Természetesen nem mondhatjuk, hogy ugyanaz vonatkozott volna Jézusra, mint másokra, sőt. Az ő esetében a hosszú haj sem jelentett volna gyalázatot, ahogyan azt a hétköznapi emberek saját szokásaik szerint vélték. Megváltónkként született a földre, Isten fiaként. Jézusnak hosszú és rövid haja egyaránt lehetett, ezt nem tudhatjuk. A bibliai idézetből mindössze az akkori szokásokra következtethetünk.
Hajviselete a képen művészettörténeti szempontból is érdekes. Rövid hajú Krisztus-portrét Egyiptomban és Palesztinában is találtak, de a bizánci Krisztus-ábrázolásokra ez a tulajdonság nem volt jellemző, így ez tovább emeli a templomi porté különlegességét.
A mintegy száz esztendeje regisztrált, azóta számos vizsgálatnak alávetett portré annak a képi bizonyítékaként is értelmezhető, hogy a korai kereszténység jelen volt a területen 1500 esztendővel ezelőtt.
OLVASD EL EZT IS!

- olaszország
- sziget
Senki sem költözik ide! A valóságban is léteznek a félelmetes szigetek

- pszichológia
- terápia