Több száz koponyát rejt a tó földje: vajon kikhez tartoztak?

Rejtélyes koponyasírra bukkantak Mexikóban.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bizonyára meglepődött az a régészházaspár, akik egy szép napon azért keltek útra, hogy feltérképezzék az egykori, mexikói Xaltocan-tó területét. A kutatók a helyi földművelési sajátosságokra voltak kíváncsiak, ám valami egész másra bukkantak.

Christopher Morehart és felesége a kiszáradt Xaltocan-tó helyén koponyamaradványokat találtak, ami már önmagában is nagy felfedezés, de esetükben nem egyetlen kósza leletről volt szó, sokkal inkább egy kisebb hadseregnyiről.

Több száz koponyát rejtett a tó földje

Moreharték bejelentették felfedezésüket a helyi szerveknek, így a projekt a Mexikói Autonóm Nemzeti Egyetem és a National Geographic együttműködésével folytatódhatott. Mostanáig 130 koponyát sikerült kiásniuk, és valószínűleg a föld még rengeteget rejt, a felszínre hozás azonban meglehetősen lassú folyamat, elvégre külön-külön is meg kell vizsgálniuk a példányokat.

A koponyák többségükben felnőtt férfiakhoz tartoztak, akiket i. sz. 660-890 között, vallási célból áldozhattak fel. Érdekesség, hogy az időpont egybeesik a maja birodalom összeomlásával, amikor is a rituális gyilkosságok cseppet sem voltak szokatlanok.

Szokatlan rituálé

A tudósok máig sem értik, miért egy mesterségesen kialakított termőterületen ásták el az áldozatokat, elvégre a rituális gyilkosságok helyszínei többnyire a városközpontok és a templomok voltak. A maja kultúrában így akartak az istenek kedvére tenni, ahogy a vérnek is kiemelt szerepe volt, még az uralkodók és a papok is sokszor szándékosan sebet ejtettek magukon istenségeik miatt. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A koponyák közt akadnak torz darabok, ami szintén egy kegyetlen szertartás eredménye: a koponyadeformáció során a koponyacsontot már gyerekkortól kezdve kínozták, azaz durva kötési módszereket alkalmaztak, hogy minél jobban eldeformálódjon. Érdekesség, hogy a tudósok olyan koponyákat is találtak, melyek szemüregéből ujjcsontok álltak ki, bár ennek a jelentése még vitatott.

3700 éve élt Ava, de ma is a szemébe nézhetsz

Mindig izgalmas elképzelni, vajon hogyan élhettek az emberek az őskorban. Aváról az ásatások során mindössze annyi derült ki, hogy temetkezési helyét tekintve különleges lehetett. A megszokottal ellentétben nem földbe ásták a testét, hanem egy tömör sziklába vájt üregbe helyezték - ezért is maradt meg aránylag épen.

3700 éve élt Ava, de ma is a szemébe nézhetsz: elképesztő rekonstrukció készült

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük