A legrégebbi Jézus-ábrázolás lehet - 6. századi falfestmény egy egyiptomi sírban
A freskó ugyan régisége miatt halvány és kopottas, de kivehető.


- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
- Dobó Kata 25 év után felvette a zöld miniruhát: A miniszter félrelépben láttuk rajta először
Egy spanyol és francia régészcsoport különleges leletre bukkant a Kairótól délnyugatra fekvő város, Oxyrhynchus területén: a létező legkorábbi Jézus-ábrázolások egyike lehet, melyet a tudomány jelenleg ismer.
Vizsgálatok során a freskó, melyet egy föld alatti sír feltárása során találtak annak falára festve, a 6-7. századból való. A sír nyolc méter hosszú, illetve 3,75 méter mély, és egyéb érdekességeket is tartalmazott: papiruszokat, rajtuk olyan feljegyzésekkel, melyek szerint azok írója egy 17 esztendős kopt keresztény illető volt. A sírban egy teli tintatartót is volt, illetve két íróeszköz.

A legkorábbi Jézus-ábrázolások egyike
A sír legkülönlegesebb része természetesen a falfestmény, mely ugyan halvány és igen repedezett, de jól kivehető, és feltételezhetően Jézust ábrázolja.
- A kép egy fiatal, göndör hajú férfit ábrázol, aki rövid tunikát visel, és egyik kezét felemeli, mintha áldást adna - részletezte Josep Padro, a Barcelonai Egyetem professzora.
A falfestmény egyébként nagyon hasonlít más korai Jézus-ábrázolásokhoz, így aztán hatványozottan feltételezhető, hogy valóban egy ilyenre bukkantak a kutatók. Két példa lehet a balra látható, római Callixtus-katakombában fellelt Jézus-ábrázolás, illetve a jobbra látható ábrázolás a grúziai David Gareja-apátságban.

Hogy hozzáférjenek a sírhoz, illetve a freskóhoz, a régészeknek 45 tonna követ kellett eltávolítaniuk. Az, hogy a kamra eredetileg sír volt, mindössze egy feltételezés. A másik elmélet szerint templom is lehetett, melyet Osiris tiszteletére emeltek.
A Jézus-freskón a szakemberek hat réteg festéket különböztettek meg, vagyis a képet valószínűleg ötször újították meg elkészítése óta. Az utolsó átfestői lehettek a már említett kopt keresztények. A régészek véleménye szerint ez a hely a korai Jézus-ábrázolással visszavezethető lehet azokhoz az emberekhez, akik Jézus első követői voltak.
OLVASD EL EZT IS!

- érdekesség
- régészet
Edzőcipőt viselt az 1500 éves múmia? A régészek szava is elakadt

- ukrajna
- érdekesség