Fontos jósnap volt ez a régieknek: ezt ígérte nekik jégtörő Mátyás napja
Február 24. jégtörő Mátyás napja.


- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Mi Argentína fővárosa? 8 kérdés a világ földrajzából, ami sokakat megizzaszt
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
Lassan végleg búcsút inthetünk a hideg időnek, elmúlik a tél, és megérkezik a várva várt, napsütötte tavasz. Mielőtt azonban a február véget érne, 24-én egy fontos nap következik el.
Február 24. ugyanis jégtörő Mátyás napja, mely a régiek szerint jelentős jósnap volt. A következőkben a néphiedelmekről, illetve Szent Mátyás kilétéről is sok érdekességet árulunk el.
Jégtörő Mátyás napja
Egykor úgy tartották, ez a nap jelentős az elkövetkezendő időjárás megjövendölésében, ami rendkívül fontos volt a mezőgazdaságból, növénytermesztésből élő emberek számára. A jóslatot napjainkban is átértelmezhetjük, így megsejthető, meddig tart a tél.

Az egyik hiedelem szerint, ha Mátyás február 24-én jeget talál, töri, ha nem talál, akkor pedig csinál. Ez azt jelenti, hogy ha ezen a napon még van jég, akkor a tél hamar elmúlik, ami jó hír a növénytermesztőknek. Abban az esetben, ha ilyenkor már nincs jég, a tél sajnos még vissza-vissza térhet, veszélyeztetve a termést.
A néphagyomány szerint a jégtörő Mátyás ezen a napon sípokat ad a madaraknak, hogy azok a hosszú tél elmúltával újra énekeljenek.
A Mátyás-napi időjárásból a régiek szerint meg lehet jövendölni az éves termést, ahogyan azt is, hogy jól fognak-e tojni a tyúkok. A hideg idő jó termést jósol, a szél pedig arra enged következtetni, hogy kevés lesz a kevés tojás. Amennyiben ezen a napon esik az eső, a jég elveri a termést, a szőlő pedig nem édes, hanem savanyú lesz. Ha Mátyás napján valaki halat fog, az év szerencsés a horgászok és halászok számára.
Ki volt Szent Mátyás?
A személy, aki köré a népbabonák épültek, Szent Mátyás apostol. Szent Mátyás Jézus egyik tanítványa volt, aki az Urat János keresztelésétől a mennybemenetele napjáig követte. Sorshúzással került az apostolok közé pünkösd előtt, miután Júdás elárulta Jézust, és felakasztotta magát. Szent Mátyás a többi apostollal együtt tanúskodott Krisztus feltámadásáról Az apostolok cselekedetei első fejezete szerint.
Magyarországi tisztelete részben Mátyás király miatt terjedt el, születése idején ugyanis az újszülöttek a szentek neveit és nem pogány nevet kaptak, a király pedig Mátyás napján jött világra. A szent tiszteletének elterjedése részben a középkori aacheni magyar zarándoklatoknak is betudható. A magyar zarándokok ugyanis mindig ellátogattak Trier városába, hogy megnézzék a szent apostol ereklyéit a Szent Mátyás-apátságban.
Kvíz az Árpád-házi szentekről
Korábbi cikkünkben egy kvíz szerepelt, mely az Árpád-házi szentekről szólt. Töltsd ki, nézd meg, mennyire ismered történetüket!
(Képek: Getty Images.)