Három napig megáll az élet a japán újévkor: mit esznek, játszanak és hova látogatnak ilyenkor?
Japánban az újév a legfontosabb ünnep.


- Robert Redford ezért utált Barbra Streisanddal együtt forgatni: még az intim jeleneteikhez is két alsót vett magára
- Pokorny Lia és Csányi Sándor fia már 19 éves: a zenész Misi helyes, mint az apja
- Frutti, Bedeco és Africana: emlékszel, mi volt ez a 8 régi élelmiszer?
- Azonnal töröld ezeket az alkalmazásokat a telefonodról: népszerűek, de nagy bajt okozhatnak
- 139 ezer forint jár évente: milyen betegségek esetén, és hogyan igényelhető a kedvezmény?
Az újév a legfontosabb ünnep Japánban. A legtöbb vállalkozás január 1-től január 3-ig leáll, és a családok általában összegyűlnek, hogy együtt töltsék a napokat.
Az éveket hagyományosan teljesen különállónak tekintik, és minden új év új kezdetet jelent. Következésképpen az év végére minden feladatot el kell végezni, miközben a bonenkai, azaz „évfeledő” bulik célja az óévi gondok és bajok hátrahagyása.
A japán újév
Ezen a számukra oly fontos ünnepélyen a japánok az otthonokat, a bejárati ajtókat fenyő-, bambusz- és szilvafa díszekkel ékesítik, a ruhákat kitisztítják, a házakat kitakarítják.

Szilveszterkor a hosszú élettartamot jelképező hajdinás tésztaételt, a toshikoshi sobát szolgálják fel. Újabb szokás a „kohaku uta gassen“ című zenei műsor: ez egy rendkívül népszerű televíziós műsor, amely Japán leghíresebb J-pop és enka énekeseit mutatja be látványos előadásokban.
Hagyományaik szerint a január 1. nagyon kedvező nap, amit a legjobb az év legelső napfelkeltéjének megtekintésével kezdeni. Ez a nap tradicionálisan az éppen elkezdődő új évet reprezentálja, ezért lényeges, hogy tele legyen örömmel, és legyen minden tiszta. Ilyenkor nem szabad munkát végezni, stressz- és haragmentesnek kell lennie a napnak.
Hagyomány, hogy a shogatsu, azaz az „újév ünnepe” alatt felkeresnek egy szentélyt vagy templomot. A legnépszerűbb templomok és szentélyek, mint például a tokiói Meidzsi-szentély, több millió embert vonzanak magukhoz a három nap alatt. Ezek a látogatások a valódi forduló pillanatában a leglenyűgözőbbek, amikor éjfélkor megkongatják a nagy templomi harangokat.
A shogatsu során különféle különleges ételeket szolgálnak fel. A főfogás az osechi ryori, ami a hagyományos újévi lakomának a neve: egy remekül elkészített ételsor, amelyet az összegyűlt családtagok vagy barátok osztanak meg.
Szervírozhatnak otosót, azaz édesített rizsbort és ozonit, vagyis leves rizspogácsát.
Hagyományosan újévkor játszanak néhány játékot, ezek népszerűsége azonban az utóbbi időben csökkent. Ezek közé tartozik a Hanetsuki, ami a japán tollaslabda neve, a sárkányrepülés és kártyajátékok.
Népszerű szokás az újévi képeslapok küldése, amelyeken megkülönböztetett jelzés szerepel január 1-jei kézbesítésre. Nem ritka, hogy egy ember több tucat kártyát küld ki barátainak, rokonainak, munkatársainak.
Ikigai: a hosszú élet titka
Okinawa bölcsei szerint ez a valódi oka annak, hogy reggel felkelnek.
(Képek forrása: Getty Images.)
OLVASD EL EZT IS!

- japán
- gasztronómia