Az állat, amely képes visszatérni a halálból: átlátszó rokonairól se feledkezzünk meg

Van olyan állat, amelyik képes eltenni magát egy időre, majd újra életre kelni.

Érdekes békák
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Van, amelyik visszatér a halálból, és van, amelyik átlátszó. Nem sci-fi filmek furcsa karaktereiről van szó, de nem is valami viccről, hiába létezik olyan is, amelyik Mozart-dallamban kommunikál.

Meglepő módon állatokról, konkrétan békákról van szó, melyeket az élővilágban egészen különleges tulajdonságokkal áldott meg a természet.

A béka, amelyik visszatér a halálból

Több békafajra is jellemző, hogy az év hideg hónapjaira az iszapba ássa magát, és úgymond, takarékos üzemmódra kapcsolva vészeli át az időszakot. A Hyla crucifer azonban, mely a levelibékafélék közé tartozik, nem egyszerűen ezt teszi: beássa, majd úgy hibernálja magát, hogy teljesen keményre fagy, és szíve sem dobog. 

Bár a fagyás a szerveket elvileg roncsolná a jégkristályok miatt, a békáét nem. Szervezetében ugyanis a glükóz magas koncentrációban van jelen, ami a szerveknek természetes védelmet nyújt a végzetes fagyás ellen. Amikor tehát a körülmények barátságosabbra váltanak, a béka, mondhatni, visszatér a halálból. Kiolvad, és tovább él, mintha mi sem történt volna.

Az átlátszó béka.
Az átlátszó béka.

Átlátszó rokonaik is vannak

Nem elég, hogy bizonyos békák a halálból térnek vissza, olyanok is vannak, amelyek majdhogynem egészen átlátszóak. Egy aprócska, pár éve felfedezett, 2 cm-esre növő békafajta, a Hyalinobatrachium yaku ezzel a meglepő tulajdonsággal rendelkezik. Az amazóniai esőerdők lakóin maximum egy kicsi elszíneződés vehető észre, mely az elfogyasztott táplálékaikból ered. Annyi bizonyos, hogy a miniatűr, már-már láthatatlan békák különös szerzetei az élővilágnak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A muzikális Mozart-békák

Nevüket nem véletlenül kapták: amikor a Mozart-békák, azaz az Eleutherodactylus amadeus békák egymást hívják, kuruttyolásuk audiospektogramos képe épp olyan, mint Mozart zenéjéé. Ezt felfedezőjük, Blair Hedges vette észre először.

A Mozart-béka egyébként szintén nem túl nagy, mindössze 1,8-2,4 cm, és Haitin honos. Évekig azt hitték, hogy kihalt, amikor újra találkoztak példányokkal. A fajnak viszont továbbra is kritikusan alacsony a példányszáma.

A Mozart-béka tehát kommunikációja folytán is rendkívül érdekes állat. Már csak egy kérdésünk maradt: vajon a zeneszerzőnek és egyedeiknek lehetett szerzői jogi vitájuk?

A legrövidebb életű állatok

Néhány állat a rövidnél is rövidebb ideig él: míg az ember akár 80-90 évig is, vannak olyan állatok, melyek csak egy napig élnek.

3 évig várakozik, hogy egyetlen napig élhessen: az élővilág legrövidebb életű egyedei

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük