Rögtön haláluk után készült: borzongató a halotti maszkokra nézni

A legnagyobb nevek arcvonásait őrizték meg hitelesen ezek a halotti maszkok.

Van valami megfoghatatlanul borzongató a halotti maszkokban. Az eltávozás pillanata dermed meg bennük az örökkévalóság számára. Számos ilyen készült, különösen a második világháborúig.

Ez a középkorra visszanyúló arcmegörökítő módszer voltaképpen a fényképet helyettesítette. Voltak maszkok, melyeket még a halálos ágyon készítettek, másokat a koporsóban.

Az arc ilyen formán való megörökítése az előkelő emberek kiváltsága volt. A maszkok anyaga régen gipsz volt, melyek segítségével később fémportrék is készültek, de olykor festmények készítéséhez is felhasználták ezeket. A maszkokról készült festmények kissé fel is ismerhetők, mivel ha megfolyt az anyag a maszkon, az arc itt-ott kissé torzult a képen is.

Különösen a 19. században volt divatos a híres emberekről, politikusokról, művészekről ilyen maszkot készíteni, sok közülük ma múzeumok vitrinjeiben van kiállítva. Napjainkban élő hírességek is készíttetnek ilyen arclenyomatokat. A következőkben ismert, múltban élt, nagy nevek halotti maszkjait tekintheted meg.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük